Tissot to uznany producent zegarków, a nazwę tej marki znają nie tylko miłośnicy zegarmistrzostwa. Czasomierze Tissot od 1853 roku są synonimem wysokiej jakości połączonej z niewygórowaną ceną. Od wielu lat Tissot należy do największych, szwajcarskich producentów zegarków. Jej popularność jest wynikiem idealnego połączenia tradycji z nowoczesnością. Wiele kultowych modeli doczekało się reedycji. Modele wzorowane na protoplastach, mających swoje premiery kilkadziesiąt lat temu, zdobywają serca nie tylko miłośników stylu vintage. Produkty doceniane są przez klientów, którzy pragną pierwszego mechanicznego zegarka. Nowy model Tissot Telemeter 1938 jest idealnym przykładem kierunku, w którym firma podąża od kilkunastu lat.
Pomiar czasu w sporcie
Początek przygody firmy Tissot ze sportem nastąpił ponad 80 lata temu, kiedy to Vital Thiébaud użył chronografu marki Tissot podczas zawodów narciarskich w szwajcarskim ośrodku narciarskim Villars-sur-Ollon. Od tamtego momentu firma Tissot zaczęła nawiązywać współpracę z wieloma podmiotami organizującymi zawody sportowe rangi mistrzowskiej – Moto GP, Tour de France, a także z federacjami najlepszych lig świata takimi jak np. NBA.
Tarcza inspirowana stylem vintage
Za wizualny odbiór zegarka w największym stopniu odpowiada jego tarcza. Patrząc na nią mamy skojarzenie z designem czasomierzy vintage. Tissot Telemetr 1938 wygląda tak, jakbyśmy przenieśli się w czasie.
Powierzchnia tarcz chronografów z przełomu lat 30. i 40. XX wieku była wykorzystywana do maksimum jeśli chodzi o liczbę funkcji. Oprócz podstawowej funkcji mierzenia czasu, można za pomocą naniesionej skali telemetrycznej zmierzyć odległość od wyładowania atmosferycznego do miejsca, w którym się obecnie znajdujemy.
Telemetr – dodatkowa podziałka naniesiona na tarczy lub kopercie zegarka, pozwalająca na podstawie pomiaru czasu upływającego od sygnału świetlnego do towarzyszącego mu sygnału dźwiękowego na określenie odległości przebywania obserwatora tego zjawiska. Dotyczy to przykładowo wyładowań atmosferycznych czy wybuchów artyleryjskich.
Centralną część tarczy stanowi skala tachometryczna. Mimo mnogości liczb znajdujących się w owej skali, pomiar prędkości jest dość łatwy do ustalenia. Wystarczy, że na początku jednokilometrowego odcinka trasy uruchomimy funkcję chronografu, a na jego końcu naciśniemy przycisk stop. Centralny sekundnik chronografu wskaże nam wówczas średnią prędkość wyrażoną w kilometrach na godzinę (km/h).
W tym samym stylu nadrukowano skalę wokół totalizatorów znajdujących się na godzinie 3.00 i 9.00. Subtarcza na godz. 9.00 odpowiada za wskazanie sekundnika, natomiast subtarcza widoczna na godz. 3.00 odpowiada za zliczanie czasu po uruchomieniu funkcji chronografu. Dzięki tej ostatniej funkcji możemy odmierzać czas z dokładnością do 30 minut. Po przekroczeniu tej wartości wskazówka zacznie odliczać czas od nowa.
Klasyczna koperta
Klasyczny wygląd zegarka Tissot Telemeter 1938 to zasługa również znakomicie zaprojektowanej koperty. Jej okrągły kształt oraz szeroko wyprowadzone uszy mają wygląd klasycznej koperty typu oyster. Pushery, czyli przyciski chronografu, znajdują się po prawej stronie. Mają one kształt spłaszczonego walca, przez co wyglądają atrakcyjnie, pasują do stylu retro, ale także są wygodne w obsłudze.
Między nimi znajduje się duża koronka o dość nietypowym kształcie. Przypomina ona dysk. Jej wygląd nie jest przypadkowy; wiele zegarków w okresie międzywojennym posiadało koronki o takim kształcie. Na jej zwieńczeniu znajduje się logotyp marki w postaci litery T. Średnica koperty nowej odsłony modelu Tissota Telemeter 1938 wynosi 42 mm. Jest to wartość, która sprawi, że zegarek będzie dobrze leżał na większości męskich nadgarstków. Grubość koperty zegarka wynosi 13 mm, co jest sporym zaskoczeniem.
Pasek
Zegarek Tissot Telemeter 1938 mocowany jest do nadgarstka za pomocą wysokiej jakości paska wykonanego ze skóry naturalnej. Model ze srebrną tarczą posiada ciemnobrązowy pasek z włoskiej skóry z tendencją do patynowania, natomiast model z czarną tarczą wyposażony jest w pasek o jasnobrązowej barwie. Oba paski zakończone są sygnowaną logotypem producenta klamrą ze stali szlachetnej.
Mechaniczne serce zegarka
Sercem zegarka jest mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Unowocześniona konstrukcja o nazwie Valjoux A05.231 została wyposażona w sprężynę balansu Nivachron, dzięki czemu zegarek jest bardziej odporny na niekorzystny wpływ pola elektromagnetycznego. W stosunku do starszej wersji, nowy mechanizm oraz oferuje aż 68-godzinną rezerwę chodu. Nowy mechanizm posiada również większą liczbę kamieni łożyskujących, która wynosi 29 sztuk. Pracę oraz zdobienia mechanizmu Valjoux A05.231 możemy podziwiać przez transparentny dekielek, znajdujący się na spodzie koperty.
Dwie odsłony kolorystyczne
Nowy model Tissot Telemeter 1938 zaprojektowano w dwóch wersjach kolorystycznych.
Pierwszym z nich jest wariant ze srebrną tarczą o numerze referencyjnym T142.462.16.032.00. Nadrukowana z wielką precyzją skala tachometryczna płynnie przechodzi przez subtarcze, posiadające frezowane okrągło powierzchnie. Czerwona farba skali tachometrycznej świetnie kontrastuje ze srebrnym kolorem tarczy. Natomiast niebieska skala telemetryczna, znajdująca się najbliżej obwodu lunety świetnie współgra z barwionymi na ten sam kolor wskazówkami. Zabieg ten sprawił, że mimo pozornego przesytu informacji zawartych na tarczy, bez problemu odczytamy interesujący nas pomiar.
Zegarek Tissot Telemeter 1938 (nr ref. T142.462.16.052.00) wygląda na bardziej stonowany. W zasadzie jego tarcza to kombinacja dwóch kolorów – czerni i złota. Duży kontrast sprawia, że odczyt godziny jest możliwy ze sporej odległości. Układ elementów znajdujących się na tarczy w modelu T142.462.16.052.00 jest identyczny jak w tym ze srebrną tarczą, jednak wydawać by się mogło, że to zupełnie dwa różne zegarki. To kolejny przykład na to, jak kolorystyka tarczy i elementów znajdujących się na niej wpływa na odbiór wizualny, praktycznie bliźniaczych czasomierzy.
W obu modelach na tarczę spojrzymy przez wypukłe szkło szafirowe, które zostało obustronnie pokryte warstwą antyrefleksyjną. Trzeba przyznać, że wypukłe szkło dodaje modelowi Telemeter 1938 sporo sznytu w stylu vintage.
Tissot Telemeter 1938 – dostępność i cena
Oba modele Tissot Telemeter 1938 dostępne są u oficjalnych dystrybutorów.
Sugerowana cena detaliczna wynosi ok. 10 000 złotych.
Tomasz Frąckowiak