„Moda, sztuka, edukacja” – pod takim hasłem odbyła się kolejna już edycja Cracow Fashion Week. To jedno z największych wydarzeń mody o międzynarodowej renomie. Przeczytaj 2. część relacji z tego wydarzenia oraz obejrzyj bogatą galerię zdjęć z pokazów mody!

Cracow Fashion Week 2019: tydzień polskiej mody!

Tydzień nowej mody, świeżych projektów i spotkań z młodymi projektantami, którzy wkrótce zasilą szeregi tych najlepszych. Za nami Cracow Fashion Week 2019. Przypomnijmy – to jedno z największych wydarzeń mody w Polsce. Festiwal organizowany jest od 12 lat przez Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) oraz Agencję Modelek i Promocji Mody Reklamex. Projekt był współfinansowany ze środków miasta Krakowa. Tegoroczna edycja odbyła się w dn. 9-17 marca br. Partnerami generalnymi wydarzenia byli: globalny portal internetowy AliExpress, Galeria Handlowa Kazimierz oraz Centrum Kongresowe ICE Kraków.

Redakcja „Zegarki i Moda” wzięła udział w przedostatnim dniu festiwalu, 16 marca. W czasie warsztatów organizowanych przez SAPU, co pokazywaliśmy i opisywaliśmy Wam w części 1, zdobyliśmy dużo cennej wiedzy dotyczącej odpowiedzialnej mody; tego, jak być świadomym konsumentem, przemysłu odzieżowego, historii krawiectwa, reklamy w sieci oraz innowacyjnych metod projektowania (Design Thinking). Obszerną relację przeczytasz tutaj: Relacja: Cracow Fashion Week 2019 (zdjęcia live) – część 1

Cracow Fashion Week 2019 – międzynarodowe jury i nagrody

Krakowski tydzień mody otwarty był na szeroką publiczność. Jak co roku, w licznych wydarzeniach, wzięło udział kilka tysięcy osób, uczestnicząc nie tylko w wystawach fotografii, warsztatach i wykładach, lecz także w pokazach mody młodych, zdolnych projektantów. Pierwszego dnia festiwalu, 9 marca, w sobotę, w Centrum Kongresowym ICE Kraków, odbyła się uroczysta gala – konkurs dla młodych polskich projektantów – Cracow Fashion Adwards.

W tym roku jury konkursu złożone było z międzynarodowych osobistości ze świata mody i mediów. Najlepsze kolekcje wybierali: Rada Wysokiej Mody (projektanci, styliści i uznane osoby z branży) oraz Rada Mediów (dziennikarze i blogerzy). W skład jury wchodzili m.in. m.in.:
– Marcin Świderek (szef działu mody ELLE),
– Marzena Singh (redaktor naczelna „Fashion Magazine”),
– Katarzyna Sokołowska (znana z programu „Top Model”),
– autorka kostiumów do reklam i spotów reklamowych – Malwina Wędzikowska,
– znakomity krytyk mody – Michał Zaczyński,
– influencerka i blogerka modowa – Landiana Yolo.

Anna Nowak-Curyło, zwyciężczyni konkursu Cracow Fashion Awards

Projektanci kończący naukę w SAPU walczyli o tytuł „Kolekcji Roku” i „Kolekcji Mediów”. Laureaci tych nagród z ubiegłych lat pokazali, że są one przepustką do międzynarodowych sukcesów. W tym roku, obie te nagrody, bezapelacyjnie wygrała młoda, zdolna projektantka mody – Anna Nowak – Curyło. Tegoroczna absolwentka SAPU, tworzy projekty już od kilku lat. Na swoim koncie ma m.in. przygotowaną stylizację dla Otylii Jędrzejczak na Galę Mistrzów Sportu. Dopracowana w detalach kolekcja mody męskiej wzbudziła największe zainteresowanie jury i zwyciężyła konkurs.

„Kolekcja „Identity” została stworzona z fascynacji człowiekiem i wzajemną zależnością jednostek. Chciałam pokazać, że nie możemy funkcjonować jeden bez drugiego, sukcesy osiąga się dzięki pomocy innych. Mojej kolekcji też nie byłoby bez osób, które mnie wspierały i ze mną współpracowały. Starałam się zwrócić szczególną uwagę na detale oraz wykorzystanie nowych technologii, zaprojektowałam m.in. plecak z poruszającym się hologramem” – powiedziała zwyciężczyni Anna Nowak-Curyło.

Aleksandra Białk – kolorowa kolekcja mody damskiej

W czasie pokazów mody w Galerii Handlowej Kazimierz w Krakowie mieliśmy szansę obejrzeć także inne kolekcje zdolnych adeptów krakowskiej szkoły projektowania. Kreatywności, pasji i odwagi w projektowaniu ubrań nie brakuje z pewnością Aleksandrze Białk, która zaprezentowała kolekcję mody damskiej. Białk co prawda nie zdobyła żadnej prestiżowej nagrody, ale jej kolekcja z pewnością jest odważna, kolorowa, niebanalna i warta obejrzenia. Z resztą, zobaczcie sami zdjęcia w galerii:

Reasumując – festiwal mody Cracow Fashion Week, który był zarazem jednym z pierwszych eventów branżowych dla portalu „Zegarki i Moda”, i w którym to miałam przyjemność wziąć udział – uważam za imprezę udaną. Było to w pełni profesjonalne, dobrze przygotowane wydarzenie, w którym to miałam możliwość poszerzenia cennej wiedzy o branży fashion. Zawsze lepiej wiedzieć więcej!

Piszcie, komentujcie, obserwujcie nas. Który pokaz mody podobał Wam się bardziej?

Przed nami z pewnością inne, ciekawe wydarzenia i jeszcze ciekawsze relacje, więc bądźcie z nami nadal!

Pierwszą część relacji przeczytasz tutaj: Relacja: Cracow Fashion Week 2019 (zdjęcia live) – część 1

 

Agata
Redakcja Zegarki i Moda