Przypominamy – zmiana czasu z zimowego na letni już w ten weekend!

Czekająca nas zmiana czasu z zimowego na letni będzie miała miejsce w ostatni weekend marca, czyli dokładnie z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca. W niedzielę, w nocy, wskazówki zegarków przestawimy z godziny z 2 na 3. Oznacza to, że będziemy spali o godzinę krócej.

Poniższy film instruktażowy pomoże Wam właściwie przestawić Wasze czasomierze:

Przypomnijmy:
1. Obecnie rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w prawie 70 krajach na świecie.
2. Pionierami we wprowadzeniu czasu letniego byli Niemcy. W czasie I wojny światowej 30 kwietnia 1916 r. przestawili wskazówki zegarów o godzinę do przodu, a 1 października 1916 r. o godzinę do tyłu.
3. Czas letni to czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca.
4. Czas zimowy to również czas środkowoeuropejski, który obowiązuje od końca marca do końca października.

To koniec ze zmianą czasu. Europosłowie zdecydowali!

Mamy ważną wiadomość! To koniec ze zmianą czasu!

We wtorek, 26 marca, odbyło się głosowanie nt. ewentualnego zniesienia obowiązkowej zmiany czasu. Europosłowie ostatecznie zdecydowali, że zmiana czasu zostanie zniesiona. Posłowie z Unii Europejskiej podczas posiedzenia doszli do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem jest, aby ci, którzy chcą pozostać przy czasie letnim ostatni raz przestawili zegarki w marcu 2021 roku, a ci co wybiorą czas zimowy w październiku 2021 r. W ten sposób europosłowie chcą dać krajom UE więcej czasu do namysłu nad wyborem odpowiedniego czasu.

Może się więc okazać, że czasu nie będziemy zmieniać już za dwa lata, czyli w 2021 roku. Wtedy – w marcu lub październiku – miałaby miejsce ostatnia zmiana czasu w historii.

 

Agata
Redakcja Zegarki i Moda