Lacoste to francuska firma zajmująca się produkcją i sprzedażą odzieży, butów, okularów, perfum oraz zegarków. Twórcą i założycielem firmy Lacoste był René Lacoste. Poznaj jego historię, a przekonasz się dlaczego marka ma tak nietuzinkowy charakter i 85-letnią historię.

Historia brandu zaczyna się we Francji w latach 20. ubiegłego stulecia. To właśnie tam żył i odnosił sportowe sukcesy René Lacoste, czyli założyciel kultowej marki. René był synem bogatego producenta samochodów – ze względu na słabe zdrowie lekarze zalecili mu aktywność fizyczną.

Źródło: https://www.forbes.pl/life/travel/historia-koszulki-polo-i-krokodyl-lacoste/tmjemd8

Młody Lacoste zaczął więc grać w tenisa (sport, który we Francji uważany jest za elitarny, idealny dla zamożnych ludzi), a intensywne treningi szybko przyniosły efekty – w 1923 r. René Lacoste został powołany do narodowej reprezentacji Francji, później kilkukrotnie triumfował w turniejach wielkoszlemowych i zdobył brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 r.

Zapytasz pewnie: co tenis ma wspólnego z marką Lacoste? Okazuje się, że bardzo dużo! René Lacoste był nie tylko utalentowanym sportowcem, ale także innowatorem. W 1926 r., podczas turnieju US Open wystąpił w koszulce własnego projektu. Model z krótkim rękawem uszyty z francuskiej bawełny był zupełnie odmienny od tego, co dotychczas nosili tenisiści. Koszulka od René, przede wszystkim wygodna, miękka i przewiewna, szybko stała się hitem.

Źródło: https://www.revistagq.com/moda/tendencias/articulos/novak-djokovic-el-nuevo-rene-lacoste-magnetic-frames/26155

Dlatego też po zakończeniu kariery sportowej, w 1933 r. René Lacoste i Andre Gillier założyli własną firmę odzieżową. Przedsiębiorstwo początkowo funkcjonowało pod nazwą La Chemise Lacoste, jednak w latach 80. nastąpiła zmiana nazwy firmy na krótkie, zwięzłe i łatwe do wymówienia: Lacoste.

Dzisiaj francuski dom mody jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie. Posiada szeroką ofertę ubrań, obuwia i akcesoriów, a wśród nich wachlarz zegarków dla mężczyzn, dzieci i kobiet – te ostatnie prezentowaliśmy nie jeden raz. Z okazji Dnia Kobiet proponowaliśmy kolekcję LACOSTE KEA, która przywołuje wakacyjny klimat greckich wysp. Była to jednak dopiero część zegarkowych nowości LACOSTE. Pastelowa, wiosenna kolekcja NIKITA z pewnością podbiła serce nie jednej pani!

Z okazji 85. rocznicy założenia firmy marka wypuściła na rynek specjalną, limitowaną kolekcję czasomierzy z serii L.12.12. Nowa, jubileuszowa kolekcja to dwa męskie chronografy – czarny 2010947 i granatowy 2010948.

Zegarki niewątpliwie oddają kwintesencję ducha marki. Proste wzory, które z taką samą perfekcją wpisują się zarówno w klimat nieco bardziej eleganckich jak i sportowych stylizacji. Również w temacie kolorów kolekcja cechuje się monochromatycznym podejściem. Jeden kolor spowija pasek, kopertę pokrytą matowym PVD oraz tarczę. Cały projekt tworzy niezwykle wyrafinowany, „czysty” design, który od lat definiuje charakter LACOSTE.

Jednolite podejście delikatnie przełamują tarczki chronografu oraz nieodłączny element każdego zegarka – aligator. W końcu to on zapoczątkował historię marki. Po tym jak pewnego razu René Lacoste pojawił się na korcie z dużą oryginalną torbą wykonaną ze skóry wspomnianego gada, dziennikarze okrzyknęli tenisistę aligatorem. Przezwisko szybko zyskało uznanie nie tylko fanów gracza, ale także samego sportowca – René postanowił wyhaftować podobiznę zwierzęcia na swojej sportowej koszulce.

Obok designu, jubileuszowe zegarki L.12.12 zwieńczono grawerem na deklu nawiązującym do 85 rocznicy. Co więcej, projektanci brandu chcieli podkreślić, że duch ojca marki jest cały czas żywy i słynny tenisista niezmiennie zasługuje na uznanie i pamięć. Stąd do każdego limitowanego czasomierza dodawany jest specjalny brelok z autografem René Lacoste.

https://www.youtube.com/watch?v=0T8YAA7AUAA

CIEKAWOSTKI:

• René Lacoste był wynalazcą maszyny, która wyrzucała piłki tenisowe pod różnym kątem co bardzo usprawniało treningi.

• Na początku lat 60-tych, czyli po zakończeniu kariery sportowej René Lacoste wynalazł i opatentował pierwszą stalową rakietę do tenisa. Rakieta ta była o wiele lżejsza i wygodniejsza w użyciu od tradycyjnej rakiety drewnianej.

• René Lacoste jest także pomysłodawcą kolejnego modelu rakiety tenisowej – grafitowej Equijet, która posiadała charakterystyczną główkę o wrzecionowatym kształcie. Takiego modelu używali np. Guy Forget podczas walki o Puchar Davisa.

• Marka Lacoste bierze udział w międzynarodowym programie „Save Your Logo”. W ramach tego programu uczestniczące w nim firmy wspierają działania na rzecz ochrony zwierząt, które znajdują się w ich logo. Patronat nad tą inicjatywą objęły takie instytucje jak The Global Environment Facility (GEF) czy Bank Światowy.

 

Agata
Redakcja Zegarki i Moda

 

artykuł opracowano na podstawie oficjalnej informacji prasowej Lacoste

Ciekawostki pochodzą ze strony: https://jak-nazwac-firme.pl/krokodyl-w-grze-czyli-historia-marki-lacoste/

Obraz wyróżniający źródło: https://butysportowe.pl/cms/od-aligatora-do-krokodyla-historia-marki-lacoste.bhtml