Zegarki marki Atlantic cieszą się w Polsce niezwykłą popularnością. Niedawno przyglądaliśmy się eleganckiemu zegarkowi Atlantic Seagold 14K Limited Edition. Dzisiaj z kolei chcemy zaprezentować Wam inną nowość. Jest to zegarek codzienny, z wieloma dodatkowymi wskazaniami na tarczy. Drodzy Czytelnicy, oto przed Wami najnowszy model tej szwajcarskiej marki. To Atlantic Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date o referencji 52852.41.55R. Przyjrzyjmy mu się bliżej! 

Atlantic – szwajcarskie zegarmistrzostwo z ciekawą historią w tle 

Atlantic to szwajcarska zegarmistrzowska marka z tradycjami, która powstała w roku 1888. Firma wyprodukowała na przestrzeni dekad swojej działalności już wiele popularnych, przez niektórych określanych nawet mianem kultowych, modeli zegarków. Jednak do jej czołówki należy skonstruowany w latach 40. XX wieku zegarek Worldmaster. Dał on początek całej linii czasomierzy o tej nazwie. 

W nazwie prezentowanego dzisiaj modelu jest rok 1888, który – jak łatwo można się domyślić – nawiązuje do roku założenia firmy Atlantic. Firma powstała w niewielkiej szwajcarskiej miejscowości Bettlach. Warto przypomnieć, że wtedy nie funkcjonowała jeszcze pod dzisiejszą nazwą, ale pod skrótem EKB, pod którym kryły się inicjały założyciela – Eduarda Kummera, który pochodził z miejscowości Bettlach (EKB). 

Zegarki marki Atlantic cechuje klasyczny styl, elegancja i ponadczasowość. Wiele spośród współczesnych modeli tych czasomierzy powstało jako limitowane edycje, choćby dla uczczenia znaczących wydarzeń w historii marki. Zegarki Atlantic dzięki długiej tradycji, bogatej historii i wysokiej niezawodności są synonimem dobrego gustu i klasy.

Bez wątpienia – są to zegarki, które łączą pokolenia. 

Mechaniczne serce zegarka 

„Sercem” zegarka Atlantic Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date 52852.41.55R jest mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. To ceniony na rynku mechanizm ETA Valjoux 7750, który posiada 25 kamieni łożyskujących i rezerwę chodu wynoszącą ok. 48 godzin. 

Warto także nadmienić, że mechanizm ten ma komplikację konstrukcji w postaci chronografu. Na tarczy zegarka widzimy trzy małe subtarcze, dwie w nich prezentują wskazania stopera po włączeniu tej funkcji – na godzinie 12. odliczane są minuty, a na godzinie 6. zliczane są godziny. Dzięki temu wskazaniu ten męski zegarek będzie praktycznym towarzyszem na co dzień, ale też spodoba się miłośnikom sportów, dla których liczy się każda sekunda. 

Tarcza 

W prezentowanym modelu Atlantic Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date mamy wspomniany już układ małych liczników na godzinach: 6., 9. i 12. Pierwsza subtarcza wskazuje upływające godziny stopera. Druga to mały sekundnik czasu głównego. Ostatnia, widoczna pod godziną 12., zlicza minuty stopera.

Wskazania godzinowe zegarka to naprzemiennie ułożone cyfry arabskie i indeksy liniowe. Wskazówki i indeksy godzinowe w kolorze różowego złota kontrastują z niebieskim tłem tarczy tworząc spójną całość. Wskazówka godzinowa i minutowa mają kształt smukłego grotu strzały. Z kolei centralna wskazówka sekundowa przynależąca do stopera zakończona jest małym, czerwonym grotem. Przez indeksy przebiega delikatny, giloszowany pierścień.

Na godzinie 3.00 znajdziemy datownik wskazujący aktualny dzień tygodnia i datę, a obrzeże tarczy okala skala tachometru.

Koperta 

Okrągła koperta o średnicy 42 mm jest w kolorze srebrnym,a wykonana została ze stali szlachetnej. Klasyczny, okrągły kształt podkreśla inspirację tradycyjną elegancją. 

Tarczę chroni odporne na zarysowania podwójnie wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną. Szafirowe szkło zostało umieszczone także w deklu koperty, dzięki czemu można obserwować mechanizm pracujący we wnętrzu koperty zegarka. 

Konstrukcja koperty zapewnia klasę wodoszczelności na poziomie 50 m.  

Elegancja z akcentem retro 

Z kopertą doskonale współgra pasek wykonany ze skóry naturalnej z tłoczeniem w deseniu skóry aligatora. Pasek ma kolor czarny, opatrzono go zapięciem motylkowym, które jest łatwe w użyciu i dobrze zabezpiecza przed zsunięciem się zegarka z ręki.

Warto zauważyć, że prezentowany model Atlantic Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date 52852.41.55R balansuje na granicy sportu i elegancji. Z jednej strony, zegarek ten ma komfortowy, elegancki pasek wykonany ze skóry naturalnej, a z drugiej na tarczy umieszczono dodatkowe, sportowe funkcje wskazania, czyli stoper.

Ambasador linii zegarków Worldmaster Atlantic – Krzysztof Hołowczyc – jest najlepszym przykładem właściciela zegarka właśnie o takim designie – eleganckiego i ze sportową pasją.

Zegarek w zestawie z rotomatem 

Na uwagę zasługuje także dedykowane, eleganckie pudełko do przechowywania zegarka wykonane z materiału imitującego drewno.

Jest to praktyczny rotomat, który w przypadku zegarków z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej pełni bardzo ważną funkcję. W rotomacie możemy odłożyć zegarek wtedy, gdy go nie używamy. Dzięki temu sprężyna będzie cały czas naciągnięta, a zegarek gotowy do noszenia nawet po kilku dniach poza naszym nadgarstkiem. 

Rotomat podtrzymuje pracę mechanizmu zegarka z automatycznym naciągiem, nawet jeśli nie jest on na nadgarstku jego właściciela. Takie urządzenie po prostu „nakręca” zegarek poprzez jego obroty. To praktyczne i wygodne rozwiązanie, które sprawia, że praca zegarka nie ulega zakłóceniu. Zegarek będzie więc zawsze do noszenia w pełnej gotowości!

Atlantic Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date – dostępność i cena 

Cały opisany zestaw, czyli zegarek Atlantic Worldmaster 1888 Automatic Chronograph Day-Date wraz z praktycznym rotomatem został wyceniony na kwotę 10 495 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Atlantic znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – Atlantic.

Izabela Karolak