
Zegarki unisex to odpowiedź wielu zegarmistrzowskich i modowych marek produkujących zegarki na potrzeby rynku. Tego typu czasomierze to pewien uniwersalizm, który znosi sztywny podział na płeć (i nie tylko) w kwestii doboru dodatków. Takie zegarki projektowane wedle określonych wytycznych to dopracowany wygląd i pożądana dziś oryginalność.
Przez całe stulecia moda, krawiectwo i projektowanie dodatków były oparte na dość sztywnym podziale na płeć. Co prawda od czasu do czasu pojawiały się tendencje do wyzbycia się tych ram, jak np. styl dandysa przypisany mężczyznom, a wykorzystywany przez kobiety w komponowaniu garderoby w okresie art nouveu czy art déco.
Wcześniej noszeniem męskiej garderoby wsławiła się choćby George Sand. Jednak to właśnie z nadejściem XX wieku kobiety coraz śmielej zaczęły zapożyczać ubrania z męskiej garderoby (przykładem może być choćby Marlena Dietrich) – wyrazem tego były fryzury na tzw. na chłopczycę i garnitury.
W 1922 roku Levi’s Strauss produkuje dżinsy z myślą o kobietach, a Coco Chanel swoimi prostymi kreacjami tuszuje kobiece kształty. W latach 60. ubiegłego wieku rozkwita nurt hippie, który także sprzeciwia się wszelkim podziałom również ze względu na płeć – wtedy to też z dużą siłą rozkwita ruch feministyczny.
Jednak z prawdziwą siłą nurt unisex dotyczący zarówno ubrań, jak i dodatków wybuchł w latach 90. ubiegłego wieku.
W tym czasie projektanci mody tacy jak np. Calvin Klein (twórca między innymi uniwersalnego zapachu dla kobiet i mężczyzn CK One) czy Pierre Cardin w swoich kreacjach nie tylko przemycali ubrania z męskiej szafy do damskiej, ale i w odwrotnym kierunku (tuniki czy duże i kolorowe szale dla mężczyzn).
Styl unisex zakładał wyrażenie idei wolności, równości i odrzucenie stereotypów.
Poza tym styl, który zakłada brak rozróżnienia na płeć, miał służyć wygodzie i aktywności. Moda na unisex nie ominęła także branży zegarmistrzowskiej – trudno się temu dziwić, gdyż zegarki to jeden z kluczowych dodatków do stylizacji, dlatego musiały iść z duchem czasu.
Tego typu zegarki produkują m.in.: Timex, Roamer, Casio, Calvin Klein, Patek Philippe, Omega, Gerlach, Tissot, Hubblot czy Skagen.
Zegarek unisex – dla kogo?
Zgodnie z definicją zegarek typu unisex to czasomierz przeznaczony i dla kobiet, i dla mężczyzn. Jednak w świecie zegarmistrzowskim pojęcie to zostało trochę rozciągnięte.
Ujednolicenie przeznaczenia takich zegarków obejmuje również to, że zegarki projektowane wobec pewnych zasad przypadną do gustu nie tylko wszystkim płciom, ale także osobom w różnym wieku.
Z założenia więc jest to dodatek, który będzie dobrze wyglądał przy stylizacjach młodzieżowych, jak i tych bardziej eleganckich przypisanych wiekowi dojrzałemu.
Unifikacja dotyczy więc nie tylko płci, ale także wieku i stylu ubierania się.
Design, który cieszy oko
Zegarki typu unisex stanowczo zaprzeczają twierdzeniu, że jak coś jest dla wszystkich, to jest dla nikogo.
Mogłoby się wydawać, że pozbawienie zegarków elementów charakterystycznych dla czasomierzy przeznaczonych dla danej płci, sprawi, że będą one po prostu klasycznymi minimalistycznymi zegarkami. Że nie będzie jak ogrywać poszczególnych elementów czasomierzy tak, by tworzyły one ciekawą i nienudną całość.
Nic z tego!
Projektanci zegarków w typie unisex wykazują się niebywałym kunsztem i pomysłowością, aby zegarki były uniwersalne, ale jednocześnie zachwycały swym wyglądem.
W modelach zegarków typu unisex przemycane są zarówno elementy charakterystyczne dla zegarków damskich, jak i męskich. Zostają jednak zachowane złote proporcje, dzięki którym szala nie zostaje przechylona na stronę żadnej z płci. W ten sposób czasomierze nie wymykają się ramom uniwersalności.
Stworzenie takiego zegarka wymaga od twórców nie lada kreatywności, by np. przy wykorzystaniu różowego złota czy bransoletki typu mesh – tradycyjnie zarezerwowanych dla damskich dodatków – stworzyć zegarek, który nie wygląda kuriozalnie na męskim nadgarstku.
Oszczędność środków – jednak nie tak ortodoksyjna jak w przypadku zegarków klasycznych – to klucz do powstania gustownego zegarka typu unisex. W takim czasomierzu zostaje także zniesiony podział na przypisane płciom kolory – panuje tu pełna (jednak wyważona) dowolność.
Zegarki unisex – wielkość koperty i parametry
Zegarki unisex to określone wytyczne jeśli chodzi o ich rozmiary.
Czasomierz wykonany według nich powinien odpowiadać i kobietom, i mężczyznom. Pasować do różnych stylizacji i nie wyglądać przy tym dziwnie. Dlatego przyjęło się, że przekątna czy też średnica koperty takiego zegarka musi być większa niż małych zegarków dla kobiet, a mniejsza niż dużych zegarków dla mężczyzn.
W praktyce wygląda to tak, że zazwyczaj zegarki typu unisex mają średnicę kopert w przedziale 35–37 mm (choć można też znaleźć takie o średnicy 40 mm). Jeśli chodzi o grubość koperty takich zegarków, to w przypadku zegarków klasycznych, które mają się zmieścić pod mankietem koszuli, wynosi ona do 10 mm.
Zegarki typu unisex mogą mieć analogowe, jak i cyfrowe wskazanie czasu.
W służbie idei
Zegarki typu unisex to często również manifestacja innych ideologii – np. ekologicznego podejścia do życia (zegarki, których głównym surowcem jest drewno) lub też tolerancji w stosunku do różnych orientacji seksualnych – taki tęczowy zegarek w ramach kolekcji Guess × Trevor Project wyprodukowała firma Guess.
Zegarki typu unisex to ważny trend w branży zegarmistrzowskiej i fashion, jeśli chodzi o ich projektowanie. Wśród nich znajdziemy nie tylko takie z klasycznym sznytem, ale również zegarki sportowe czy casualowe.
Izabela Karolak