
Pomiędzy konsumpcjonistycznym szaleństwem a zakupową ascezą znajdzie się miejsce na coś jeszcze. Podaruj ubraniom drugie życie! Wymień, napraw lub oddaj za darmo niepotrzebne ubrania czy inne elementy garderoby. Przedstawiamy 5 miejsc w Polsce, gdzie możesz to zrobić.
„Black Friday” czas zacząć! Wraz z nim zakupowe szaleństwo, które będzie nam towarzyszyć nieprzerwanie do Świąt Bożego Narodzenia. „Czarny Piątek” to w wielu miejscach na świecie najbardziej dochodowy dzień w roku. Ze wszystkich stron atakują nas kuszące oferty z cyklu „Black Friday”. Wszechobecne okazje, promocje i obniżki wielu z nas zachęcą do zakupów. Warto pamiętać, aby w zakupowym szale zachować umiar i rozsądek. Od dawna wiadomo, że impulsywne i nieprzemyślane zakupy to nic dobrego – zarówno dla naszego portfela, jak i szafy. Bo przecież mniej, znaczy więcej!
Spróbujmy spojrzeć na nasze potrzeby przez pryzmat ekologii: wspierajmy zrównoważony rozwój i ideę „less waste”. Nie przyczyniajmy się do sztucznej nadprodukcji dóbr, której nierzadko towarzyszy również wyzysk, trudne warunki pracy oraz niegodne traktowanie pracowników. Ekologiczny koszt „Czarnego Piątku” jest ogromny. Produkcja sprzętów elektronicznych i ubrań, które sprzedają się w tych dniach najlepiej, jest czasochłonna i generuje niewyobrażalną ilość odpadów. Prognozy sugerują, że konsumpcja w sektorze odzieżowym do 2030 roku ma wzrosnąć o ok. 63%.
Poznaj 5 ekologicznych alternatyw dla zakupowego szaleństwa. Zrób coś dobrego dla potrzebujących i wspieraj ekologiczne rozwiązania!
1. Laboratorium dobrej konsumpcji
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie organizuje „Laboratorium dobrej konsumpcji”. W ramach wydarzenia odbędzie się cykl darmowych warsztatów pod hasłem „Dobre wybory nic nie kosztują”. Uczestnicy poznają tajniki naprawy obuwia, produkcji woskowijek, ekologicznych wcierek do włosów; a także dowiedzą się jak stworzyć domowy kompostownik. Zainteresowani będą też mogli przynieść zniszczone buty i poddać je renowacji.
„To wydarzenie, które przeciwstawia się nadmiernemu kupowaniu (…). Podczas warsztatów chcemy dać uczestnikom możliwość stworzenia czegoś samemu, żeby zdobyli wiedzę. Organizujemy pięć warsztatów. Zachęcamy, by nie kupować, ale naprawiać, wymieniać” – tłumaczy Dominika Cieślar, przedstawicielka fundacji. Wydarzenie odbędzie się 26 listopada 2022 r. w Warszawie.
2. Wymiana Ciepła
Weź sobie ciepłe ubranie lub zostaw coś dla innych na wieszaku. Wymiana Ciepła to społeczna akcja pomocowa, która polega na dzieleniu się ubraniami z osobami, które ich potrzebują. Wieszaki, na których można zostawić ubrania znajdziemy nie tylko na stołecznych ulicach. Mapa punktów dostępna jest na stronie internetowej inicjatywy wymianaciepla.pl. Wieszak, przy spełnieniu odpowiednich kryteriów, może postawić każdy z nas. Szczegóły znajdziemy na portalu wymianaciepla.pl.
3. Ciuchowisko
SWAP Ciuchowisko to cykliczne wydarzenie organizowane w Warszawie i Krakowie. W ramach tej inicjatywy można sprawić sobie coś nowego, nie wydając przy tym ani złotówki. Jest to również okazja, by przekazać swoje ubrania innych uczestnikom. Najbliższe SWAP-y odbędą się 25, 26 i 27 listopada w Krakowie oraz 15 stycznia 2023 r. w Warszawie.
4. Ciuchodzielnia
Wyjątkowe miejsce w Krakowie, w którym zostawisz nieużywane już ubrania lub przygarniesz coś nowego dla siebie. Można tu znaleźć znane marki odzieżowe, oryginalne perełki i różnorodny styl. Wymiana odbywa się na zasadzie wzajemności: przynosisz coś i bierzesz coś dla siebie. To wszystko w miłej i życzliwej atmosferze. Aktualne informacje odnośnie działania Ciuchodzielni znajdziecie na oficjalnym koncie „Ciuchodzielnia Kraków” na Facebooku.
5. Szafa Przyjaciół
Szafa Przyjaciół Wspólnoty Sant’Egidio to wyjątkowe miejsce na mapie stolicy, w którym bezdomni i potrzebujący mogą wyposażyć się w potrzebne ubrania – i nie tylko. Każdy darczyńca może przynieść tutaj niezniszczoną, czystą odzież, środki czystości i inne przydatne przedmioty. Goście odwiedzający to miejsce mają możliwość wyboru garderoby dopasowanej do swoich potrzeb, gustu i preferencji. Szafa Przyjaciół ma swoją siedzibę przy parafii pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus na warszawskim Powiślu. Szczegóły dotyczące działania Szafy znajdziemy na stronie internetowej santegidio.pl.
Warto równoważyć zakupowe szaleństwo i dokonywać przemyślanych zakupów, które faktycznie są nam niezbędne. Zbliżają się Święta, wyjątkowy czas, w którym warto zwolnić tempo i skupić się na tym, co najważniejsze. Nie zatrzymujmy wszystkiego dla siebie – możliwość dawania i dzielenia się z innymi to przecież największa radość. Planeta również będzie nam za to wdzięczna.
Agata Gortat – Wojakowska
*zdjęcia: źródło: https://waw4free.pl/, https://d-art.ppstatic.pl/, https://ciuchowisko.com.pl, https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net, www.santegidio.org