Nuty głowy, serca czy bazy? Rozróżnienie głównych nut zapachowych w perfumach to zagadka dla niejednej osoby. Nasz przewodnik po piramidzie zapachów to prawdziwe kompendium wiedzy o wonnościach, które na sobie nosimy. Podobnie jak piosenki, perfumy również posiadają swoje nuty, jednak definiuje się je nieco inaczej.

Nuty zapachowe w perfumach 

Nuty zapachowe to składniki, z których składa się zapach.

Są one podzielone na – nuty głowy (np. cytrusy, lawenda), nuty serca (cynamon, jaśmin) i nuty bazy (wanilia, piżmo). Ta starannie dobrana mieszanka składników tworzy akord perfum, czyli podstawowy charakter zapachu.

Nuty są sklasyfikowane w piramidzie zapachowej, które można podzielić na 3 główne kategorie wymienione już wcześniej. Zapachy które znajdują się na szczycie piramidy szybciej się ulatniają, czyli są mniej trwalsze, z kolei nuty na dole piramidy zapewniają wielogodzinną trwałość.

Czym są nuty głowy?

Nuty głowy, usytuowane są na wierzchołku piramidy zapachów.

Nuty głowy to wonie, które wyczuwamy jako pierwsze po rozpyleniu perfum. To właśnie ten zapach odpowiada za tak zwane pierwsze wrażenie. Warto podkreślić, że nuty głowy szybko się ulatniają. Ich zadaniem jest stworzenie pierwszego wrażenia, a także zapewnienie płynnego przejścia do kolejnej woni w perfumach. Ich zapach zanika po około 15 minutach po rozpyleniu.

Nuty głowy to np. zapachy cytrusowe takie jak pomarańcza i bergamotka, lekkie nuty kwiatowe, takie jak lawenda i róża, a także inne zapachy jak choćby bazylia czy anyż.

Czym są nuty serca?

Jak sama nazwa wskazuje, nuty serca tworzą „serce” zapachu. Ich zadaniem jest pogłębienie doznań płynących z fiolki perfum oraz bycie buforem dla nut bazowych, które dzięki nutom serca będą bardziej intensywne.

Nuty serca stanowią około 70% całości zapachu. Wonie te obejmują zapachy kwiatowe, takie jak jaśmin, geranium, neroli i ylang-ylang, a także cynamon, pieprz, sosna, trawa cytrynowa, czarny pieprz czy kardamon.

Czym są nuty bazy?

Nuty bazy wraz z nutami serca tworzą podstawę zapachu.

Ten rodzaj nut zapachowych jest najbardziej trwały, jednak żeby poczuć nuty bazy konieczne jest odczekanie 30 minut po pierwszym rozpyleniu zapachu. Nuty bazy są bogate, ale jednocześnie ciężkie. To jednak powoduje ich wyjątkową trwałość. Wszystko to za sprawą, efektu „wtapiania się w skórę”.

Woń nut bazy powinna utrzymywać się minimum 5-6 godzin. Nuty bazy to np. bursztyn, piżmo, paczula, wanilia a także nuty drzewne, np. sandałowe i cedrowe.

Te artykuły o perfumach również mogą Cię zainteresować. Czytaj dalej:

Julia Jarosz

źródło zdjęć: MART PRODUCTION / Pexels, Valeria Boltneva / Pexels, Engin Akyurt / Pexels, Yulia H. / Pexel, Valeriia Miller / Pexel.