Nie ma chyba drugiego takiego dodatku, który by mówił o nas tak wiele, jak perfumy. Mają w sobie coś z magii, eksponują nasz styl i jednocześnie poprawiają nastrój. Pod warunkiem, że są idealnie dobrane. Sonia Rykiel mawiała: „Perfumy podążają za tobą; gonią cię i pozostają za tobą w tyle. Są punktem odniesienia. Sprawiają, że cisza mówi”. To jest właśnie definicja odpowiedniego wyboru zapachu, który postaram się Wam ułatwić.

Jakie wyróżniamy zapachy?

Jean – Paul Guerlain mawiał, że: „perfumy są najsilniejszą formą wspomnień”.

Dobór nut zapachowych może przywodzić nam w pamięci szczęśliwe chwile i spełnione marzenia.

Poznajmy zatem podstawowe kategorie zapachowe:

Kwiatowe jedna z najpopularniejszych kategorii, szczególnie liczna w zapachach kobiecych. Reprezentowana jest między innymi przez różę, irys, konwalię czy jaśmin;

Cytrusowe – popularne w sportowych kompozycjach i uniwersalnych, orzeźwiające i energetyzujące. Składnikami tutaj mogą być: cytryna, bergamotka czy pomarańcza;

Drzewne – przypomina zapach suchego drewna i żywicy, są skromne i eleganckie, najczęściej reprezentowane przez męskie zapachy. Bazują one na drzewie sandałowym, paczuli czy cydrze;

Korzenne – ciepłe, przyprawowe zapachy z goździkiem i cynamonem;

Orientalne – egzotyczne i zmysłowe, składnikami ich są wanilia czy kadzidło;

Szyprowe – zapach inspirowany pięknem Cypru, powstały ponad 100 lat temu, świeży i elegancki, drzewno – cytrusowy złożony z mchu dębowego, bergamoty i paczuli;

Zielone – kojarzą się z roślinnością, liśćmi i trawą, są orzeźwiające i letnie. Tworzone są z bambusa, ylang – ylang czy herbaty;

Ziołowe – pochodzą z kategorii zielonych, są bardzo świeże. Reprezentują je mięta pieprzowa, lawenda, szałwia czy kolendra;

Paprociowe – przywołujące zapachy leśnej łąki, dominują w nich mech, bób tonka czy kumaryna. Najczęściej obejmują męskie propozycje;

Skórzane – naśladują one zapach skóry, dymu i tytoniu, są najczęściej uwydatniane w kompozycjach męskich. Mogą składać się z piżma, kadzideł i przypraw;

Aldehydowe – najbardziej znanym ich przedstawicielem jest słynny Chanel No 5. Aldehydy są łańcuchami cząsteczek chemicznych, mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Są najczęściej łączone z zapachami kwiatowymi. Są to nuty nieco ostrzejsze i zdecydowane;

Owocowe – są to najczęściej świeże letnie propozycje, słodkie i bardzo młodzieńcze. Bazują na akordach wiśni, melona, jabłka czy porzeczki. Często są przeplatane wanilią i przyprawami.

Sam zapach poszczególnych perfum jest najczęściej składową dwóch głównych nut, stąd przykładowo kategorie: drzewno – korzenne, kwiatowo – owocowe, orientalno – kwiatowe czy kwiatowo – aldehydowe.

Przystępując do wyboru perfum, warto mniej więcej wiedzieć, jakie zapachy nam się podobają. Czy lubimy świeżość kwiatów i ziół? Czy może wolimy lekką ostrość korzennych przypraw? Może przemawia do nas słodka wanilia?

Warto się zastanowić przed zakupem, co nam odpowiada, a co nie.

Czym się różnią woda perfumowana od toaletowej? Czym są perfumy?

Wszystkie produkty perfumeryjne złożone są z olejków zapachowych o różnym stężeniu, od tego zależy ich trwałość i intensywność. Dla usystematyzowania wyróżniamy:

Perfumy (Parfum): są one najbardziej trwałe, zawierają bowiem około 20 – 40% olejków zapachowych; są rzadko spotykane w drogeriach ze względu na dużo wyższą cenę. Zapach może utrzymywać się do kilku dni.

Woda perfumowana (Eau de Parfum): składają się z 10 – 20% olejków zapachowych; chyba najpopularniejsza, z założenia powinna się utrzymać cały dzień. Znakomite rozwiązanie na jesienno – zimowe miesiące.

Woda toaletowa (Eau de Toilette): to stężenie 5 – 10% olejków zapachowych; można aplikować co kilka godzin, świetnie się sprawdzi w sezonie wiosna – lato.

Woda kolońska (Eau de Cologne): zawiera między 3 a 5% olejków zapachowych;

Woda Odświeżająca: składa się jedynie z 1 do 3 % olejków zapachowych.

Te dwie ostatnie służą jedynie do lekkiego odświeżenia i podtrzymania zapachu.

Nuta głowy, serca i bazy, czyli rozkładamy perfumy na małe cząsteczki

Perfumy są perfekcyjnie dobraną mieszanką najczęściej kilku, kilkunastu składników ułożonych w 3 podstawowe akordy:

Nuta głowy, zwana również akordem wysokim – złożona jest z najbardziej lotnych elementów, wyczuwalna jest zaraz po otwarciu flakonika i utrzymuje się około pół godziny. Jeśli nie pozwolimy sobie dłuższe przebywanie z zapachem i kupimy go od razu, to właśnie ona będzie decydująca. Najczęściej nuty głowy to składniki owocowo – zielone.

Nuta serca, zwana również akordem średnim – jest on poniekąd elementem łączącym oba pozostałe, raczej mało wyczuwalnym i najmniej intensywnym. Nasz węch zaczyna ją rozpoznawać  po około pół godzinie od aplikacji i utrzymuje się do 2 godzin. Składa się najczęściej z nut korzennych i kwiatowych.

Nuta bazowa, zwana również akordem bazowym – utrzymuje się ona najdłużej, zaczyna rozkwitać po dwóch godzinach i pozostaje na nas do kilkunastu godzin. Jest on kluczowy dla oblicza danych perfum. Są to najcięższe składniki, najmniej lotne. W skład nich mogą wchodzić wanilia, piżmo, fasola tonka, jałowiec czy cedr.

Dla wrażliwych – ekologiczny wybór

W dzisiejszych czasach nie sposób nie wspomnieć o perfumach ekologicznych.

Są idealną alternatywą dla osób o wrażliwej skórze bądź uczulonych na składniki zapachowe, szczególnie te pochodzenia syntetycznego.

Według organizacji ECOCERT perfumy takie muszą posiadać 95% składników pochodzenia naturalnego. Pozostałe 5% może być syntetyczne, jednakże ta lista jest mocno ograniczona (nie zawiera sztucznych substancji zapachowych).

Najczęściej składają się one z mniejszej ilości składników, za to są świeże i przyjemne oraz delikatne dla skóry. Ich reprezentantem są między innymi DKNY Pure czy Kenzo Flower.

Jak dobrze wybrać – garść podstawowych zasad

Żeby ułatwić Wam trafiony wybór stworzyłam kilka zasad, które warto przeczytać przed udaniem się do drogerii:

  • Zastanów się dobrze, które kategorie zapachowe Ci najbardziej odpowiadają: czy lubisz cytrusy, słodkie owoce, a może kwiaty? Sprawdź też akordy bazowe, ponieważ one będą stanowić podstawę zapachu. Warto też modyfikować swoje wybory w zależności od pory roku – waniliowe i orientalne proponuję na zimę a na owocowo – kwiatowe polecam na cieplejsze miesiące.
  • Powąchaj podczas jednej wizyty maksymalnie 3 – 4 zapachy, w innym przypadku ciężko Ci będzie odróżnić poszczególne kompozycje. Możesz mieć przy sobie ziarna kawy, które zneutralizują poszczególne perfumy.
  • Przed wizytą w perfumerii nie używaj żadnych balsamów, olejków do ciała ani innych zapachów. Niektórzy mówią, że nasz zmysł węchu jest najlepiej przygotowany do testowania przedpołudniem.
  • Zaaplikuj zapach na przedramieniu. Wąchanie flakonu, bądź papierka nie da nam pełnego obrazu. Wszystko dlatego, że perfumy mają swoistą reakcję z naszą skórą. Często się mówi nawet, że zapach „inaczej pachnie” na ciele każdego człowieka.
  • Nie kupuj perfum podczas pierwszej wizyty; potrzeba bowiem około 2 godzin, aby zapach w pełni rozkwitł i unaocznił po kolei swoje nuty środkowe i bazowe. Najlepiej pozwól sobie na chodzenie w nim cały dzień, dzięki czemu zobaczysz, czy nie jest drażniący bądź uczulający. Jeśli po upływie tego czasu nadal czujesz się w nim dobrze oraz idealnie wtopił się w Twoją skórę i charakter – to oznacza, że znalazłaś dla siebie idealny perfum.

 

Jak mawiała Coco Chanel: „nie ma elegancji bez perfum. Są niewidzialnym, niezapomnianym i niedoścignionym dodatkiem”.

A Wy jak dobieracie perfumy? Jakie zapachy lubicie?

Karolina Kamińska – Lipińska