Aktorzy, gwiazdy kina akcji, artyści, słynni politycy, przywódcy, fizycy, naukowcy. Co ich wszystkich łączy? Oczywiście, że… zegarki!

W cyklu dwóch artykułów chcielibyśmy pokazać Wam znane osobistości (aktorów, muzyków, pianistów) i ich powiązania z zegarmistrzostwem, co uczyniliśmy już w części pierwszej. Dowiedz się którzy aktorzy nosili zegarki jakiej marki w czasie największej sławy i jakie wiążą się z tym ciekawe historie.

W części drugiej natomiast chcemy zaprezentować Wam sławne osoby ze świata polityki i nauki. Pokażemy również silne powiązania zegarmistrzostwa z lotnictwem. O tym kiedy pojawiły się pierwsze zegarki typu pilot i jakie miały zastosowanie w lotnictwie, a także najciekawsze propozycje czasomierzy typu aviator prezentujemy w oddzielnym artykule. Przeczytaj, dowiedz się więcej! „Wyżej, mocniej, szybciej”. Najciekawsze zegarki lotnicze

A więc, startujemy, do dzieła!

Charles Lindbergh – Longines

Pierwsza osobistość, którą chcemy Wam zaprezentować to amerykański pionier lotnictwa.

Największe osiągnięcie? W 1927 r. samolotem „Spirit of St. Louis” (uznany za najbardziej niezawodny na świecie) jako pierwszy samotnie przemierzył Ocean Atlantycki pokonując bez międzylądowań odległość z Nowego Jorku do Paryża.

Odbywając podróż korzystał ze znajdującego się na pokładzie szybkościomierza, kompasu i zegarka naręcznego. Jedną z bolączek podczas lotu była trudność w ustaleniu pozycji. Po szczęśliwym powrocie do Stanów Zjednoczonych, Lindbergh zaprojektował specjalny zegarek dla pilotów tzw. „Hour Angle Watch” pomocny przy nawigacji podczas lotu samolotem. Czasomierz posiadał możliwość odczytania kąta godzinnego Greenwich – kluczowego parametru przy określaniu stopnia długości geograficznej. Przy jego pomocy można było szybko i precyzyjnie określić położenie geograficzne podczas długiego i samotnego lotu, nie odrywając się od sterów samolotu.

Źródło: https://kobieta.wp.pl/longines-przedstawia-the-lindbergh-hour-angle-watch-90th-anniversary-6123285414704769a

Lindbergh przekazał swój projekt pilotowi i prezesowi Federation International of Aviation, który był jednocześnie dyrektorem amerykańskiej firmy Longines Wittnauer Watch Corporation. W 1931 roku model Lindbergh Longines ujrzał światło dzienne. Po 20 latach technika nawigacyjna tak się rozwinęła, że zegarek przestał pełnić swoją funkcję, dlatego jego produkcja została wstrzymana. Pojawił się ponownie w latach 80-tych XX wieku w ramach historycznej kolekcji i co jakiś czas jest regularnie wznawiany.

John F. Kennedy – Omega/Rolex/Cartier

John F. Kennedy był nie tylko prezydentem Stanów Zjednoczonych, lecz także wielkim miłośnikiem zegarków. Urząd na 35. prezydenta USA objął w 20 stycznia 1961 roku. Tego dnia na nadgarstku miał zegarek marki Omega model Ultra Thin. Co ciekawe, zegarek ten zawierał grawer „Prezydent Stanów Zjednoczonych John F. Kennedy od przyjaciela Granta” wykonany jeszcze przed zwycięstwem Kennedy’ego w wyborach.

Źródło: https://www.imagenesmy.com/

Kolejny zegarek, tym razem Rolex prezydent otrzymał od Marilyn Monroe na 45. urodziny. Ten czasomierz także posiadał dedykację: „Jack / Z miłością jak zawsze / od / Marilyn / 29 maja 1962”. Z wiadomych względów, polityk tego zegarka nigdy nie nosił. Choć nie jest to oficjalnie potwierdzone, JFK prowadził bujne życie erotyczne, nie tylko z największą seksbombą lat 50. i 60. XX wieku.

Źródło: https://blog.watchdoctor.biz/2015/11/08/u-s-presidents-and-their-timepieces-john-f-kennedy/

Czasomierzem który przeszedł do historii był z pewnością model Louis Tank marki Cartier z kopertą wykonaną z 18 karatowego złota, który miał na nadgarstku John F. Kennedy pamiętnego dnia 22 listopada 1963 r., kiedy został zamordowany podczas zamachu w Dallas, w Teksasie. Prezydent otrzymał go od żony w 1957 roku z okazji czwartej rocznicy małżeństwa. Czasomierz miał wygrawerowane jego inicjały oraz datę ślubu.

Źródło: https://www.hautetime.com/jackie-kennedys-cartier-tank-normale-up-for-auction/82988/

Wiadomo jeszcze, iż J. F. Kennedy posiadał także zegarki marki Bulova oraz Nastrix, oba także otrzymane jako prezenty. Warto dodać, że luksusowe czasomierze Bulova już od wielu lat są oficjalnym prezentem w samym Białym Domu.

Źródło: https://www.bobswatches.com/rolex-blog/just-because/watches-legendary-john-f-kennedy.html
Źródło: https://www.bobswatches.com/rolex-blog/just-because/watches-legendary-john-f-kennedy.html

Sławomir Nowak – Ulysse Nardin

Na naszym, polskim gruncie, również nie brakuje polityków, którzy kochają luksusowe samochody, nieruchomości, dobrze skrojone garnitury na miarę, a na nadgarstku pasujący do niego zegarek.

Sławomir Nowak, w rządzie Donalda Tuska, od 18 listopada 2011 roku do 27 listopada 2013 pełnił funkcję ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Ale nas interesuje jako człowiek, który zaistniał w zegarkowym świecie z wielkim „przytupem”.

Zasłynął jako właściciel świetnego czasomierza Ulysse Nardin Maxi Marine Chronometer. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie jeden istotny fakt. Ówczesny minister „zapomniał” wpisać zegarka do oświadczenia majątkowego.

Źródło: https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/zegarki-nowaka-tak-klamal-minister-slawomir-nowak/ypl61b4#slajd-4

Zgodnie z przepisami, osoba na takim stanowisku winna złożyć „oświadczenie majątkowe”, w którym należy zamieścić wszelki majątek, w tym dobra ruchome, których wartość na dzień 31 grudnia roku, za który oświadczenie jest składane przekracza 10 000 zł. Zapis ten dotyczył więc także czasomierza ministra Nowaka. Nie ujął on go jednak, co zakończyło się postawieniem zarzutu za nieprawdziwe oświadczenie. Całe zamieszanie skutkowało Nowaka zakończeniem kariery politycznej w naszym kraju i warunkowe umorzenie postępowania w drugiej instancji. Minister skutecznie został „odtransportowany”. Dziś realizuje się jako prezes państwowej ukraińskiej agencji drogowej. Ma także obywatelstwo tego kraju.

Albert Einstein – Logines

Hmm… ale zaraz, zaraz? Jaki związek z zegarkami ma jeden z największych fizyków – teoretyków XX wieku? Urodzony w południowych Niemczech, w dodatku żydowskiego pochodzenia?

Jeśli mówimy o zegarkach, zwłaszcza mechanicznych, to najczęstszym skojarzeniem jest Szwajcaria i czasomierze opatrzone na tarczy znakiem najwyższej jakości „swiss made”.

Jak się jednak okazuje, że powiązania były bardzo silne. To właśnie w Szwajcarii, naukowiec w 1896 r. zdał maturę. W tym samym roku zrzekł się obywatelstwa niemieckiego, a 5 lat później przyjął szwajcarskie.

Rok 1905 zasłynął z określenia „Annus mirabilis” czyli tzw. cudowny rok Einsteina, w którym opublikował swoją nową teorię nazwaną później szczególną teorią względności. Teoria ta dzięki nowemu spojrzeniu na czas i przestrzeń rozwiązywała obserwowaną niezależność prędkości światła w próżni od obserwatora oraz wprowadzała związek między masą a energią. 10 lat później teoria ta została uogólniona i przybrała postać ogólnej teorii względności, za którą Einstein otrzymał nagrodę Nobla.

Źródło:https://www.logo24.pl/Logo24/1,85825,8409416,Pod_klepsydra___zegarki_Longines.html

W odkrywaniu względności czasu Einsteinowi towarzyszyły m.in. dwa zegarki marki Longines. Jeden z nich otrzymał w 1931 roku w Los Angeles. Był to elegancki model z 1929 roku w złotej kopercie z wygrawerowanym na deklu napisem: „Prof. Albert Einstein Los Angeles Feb. 16, 1931”. Został zlicytowany w Nowym Jorku w październiku 2008 roku za astronomiczną kwotę 596 tys. dolarów. Była to najwyższa oficjalnie wylicytowana kwota za zegarek marki Longines.

Źródło: https://www.express.co.uk/news/uk/689563/Albert-Einstein-pocket-watch-possessions-sold-auction-London

Drugi zegarek Einsteina, kieszonkowy, znajduje się obecnie w muzeum w Berlinie.

W części 1 prezentowaliśmy znane osobistości ze świata artystów (aktorów i muzyków). Artykuł dostępny jest tutaj: Znane osobistości i ciekawostki ze świata zegarków – cz. 1

Korzystając z okazji, zapraszamy do lektury innego, ciekawego artykułu: Jakie zegarki noszą znani sportowcy?

 

Redakcja Zegarki i Moda

Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony: źródło: https://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/oscary-2018