W świecie zegarmistrzostwa, japońska marka Citizen najbardziej znana jest ze swoich modeli zegarków z systemami Radio Controlled i Eco-Drive. Można śmiało powiedzieć, że w tych dziedzinach firma ta absolutnie przoduje. Fakt ten nie dziwi, ponieważ marka Citizen w ostatnich latach skupiła się na rozwijaniu tych dwóch technologii.

Mimo tego, iż Citizen podąża własną drogą, nie można powiedzieć, że nie zwraca uwagi na potrzeby klientów i użytkowników zegarków na świecie, oraz na to, co aktualnie jest na topie. Jednym z takich trendów są modele z charakterystyczną, zintegrowaną bransoletą, a nowość, którą zaprezentowała w tym zakresie marka Citizen przerosła najśmielsze oczekiwania.

Citizen Tsuyosa – fenomen, jeszcze zanim pojawił się na rynku

Wspomniane powyżej zegarki, które zaprezentował ten japoński producent nazwano Tsuyosa, czyli w języku japońskim “wytrzymały”. Jest to jedno z nawiązań do czasomierzy jakimi inspirowali się projektanci tworząc nową kolekcję Citizena.

Na pierwszy rzut oka zauważa się inspirację projektami Geralda Genty, czyli projektanta takich kultowych zegarków jak Audemars Piguet Royal Oak oraz Patek Philippe Nautilus. Czasomierze te w pełni zasłużenie stały się tak rozpoznawane i pożądane, co więcej – były one pionierami wyglądu i stylu modeli, które dziś nazywamy zegarkami sportowymi.

Nie jest więc zaskoczeniem, że poszczególni producenci z całego świata próbują na swój sposób powtórzyć ich sukces. Jak się uczyć to tylko i wyłącznie od najlepszych i patrząc na popularność ośmiu zegarków Tsuyosa, Citizen jest na prostej drodze do tego, żeby zapisać się na kartach historii.

Sportowa elegancja, czyli idealny zegarek na co dzień

Charakterystyczna koperta zegarków Tsuyosa została wykonana ze stali szlachetnej, a jej średnica wynosi 40 mm. Dzięki tej wielkości i samemu kształtowi koperty, czasomierze Tsuyosa są bardzo uniwersalne w użytkowaniu – kolokwialnie rzecz ujmując: nie za duże, nie za małe, a dokładnie w sam raz.

Patrząc na kopertę zauważa się kolejny, wyjątkowy element tego zegarka – stalową bransoletę, która jest integralną częścią koperty. Dzięki charakterystycznym półokrągłym, bocznym ogniwom bransoleta ta przywodzi na myśl bransolety typu jubilee.

Koronka zegarków Tsuyosa została umieszczona na godzinie 4., co może nawiązywać stylistycznie do zegarków typu diver, w których jest to dość częste rozwiązanie. Umieszczenie koronki w tym miejscu koperty oraz fakt, że jest dość płaska sprawia, że będzie ona bardzo wygodna podczas noszenia zegarka, co niewątpliwie ma korzystny wpływ na komfort użytkowania.

Siedem z ośmiu wersji czasomierza Tsuyosa ma identyczne stalowe koperty. Ósmy zegarek z tej kolekcji ma natomiast zarówno kopertę, jak i bransoletę pokryte powłoką PVD w kolorze różowego złota, czym zdecydowanie wyróżnia się spośród pozostałych.

Tarcze w wielu kolorach

Tarczę zegarka Tsuyosa chroni wytrzymałe szkło szafirowe, na którym nad godziną 3. umieszczono lupę ułatwiającą odczyt daty.

Stylistyka tarczy, która znajduje się pod szkłem, jest – z małymi wyjątkami, dość minimalistyczna, co sprawia, że pomimo sportowego kształtu, zegarki te są również eleganckie.

Proste wskazówki oraz nakładane indeksy gwarantują bardzo dobrą czytelność i nie odwracają uwagi od tarcz, która są główną atrakcją czasomierzy Tsuyosa.

W kolekcji zegarków Tsuyosa znajdziemy trzy rodzaje tarcz.

Pierwszy z nich to tarcze wykończone delikatnym szlifem słonecznym. Takie tarcze dostępne są pięciu zegarkach Tsuyosa.

Dla osób ceniących klasykę, Citizen przygotował trzy klasyczne kolory: czarny, granatowy oraz zielony, natomiast ci, którzy w zegarku szukają odrobiny szaleństwa, z pewnością docenią kolory żółty i błękitny.

Żółta tarcza zasadnie kojarzy się z zegarkami marki Rolex, które również występują w podobnej kolorystyce. Żółta wersja Tsuyosa jest jednym z najbardziej poszukiwanych zegarków na rynku. Z kolei błękit jest aktualnie jednym z najbardziej popularnych kolorów tarcz wśród producentów zegarków.

Drugi rodzaj tarcz w nowej kolekcji Citizen również charakteryzuje szlif słoneczny, ale tym razem kolorystyka nie jest jednolita. Mamy tutaj przejście od bardzo ciemnego koloru na samych obrzeżach tarczy do najjaśniejszego w ich centrum. Tego typu zdobienie występuje w wersji z turkusową tarczą, oraz w czasomierzu z kopertą w kolorze różowego złota.

W przypadku tego drugiego na tarczy dominuje czerwień, co robi niezwykłe wrażenie w połączeniu z kolorem koperty i bransolety.

Trzeci rodzaj tarcz reprezentuje w zasadzie jeden czasomierz, który niewątpliwie wyróżnia się spośród pozostałych.

Oznaczony referencją NJ0151-88L zegarek, podobnie jak wersje z tarczami turkusową i czerwoną, posiada niejednolitą tarczę, której niebieski kolor ciemnieje bliżej krawędzi tarczy. Tym co natomiast go wyróżnia jest faktura tarczy, której struktura jest ziarnista.

Ten wyjątkowo udany zabieg stylistyczny stanowi eleganckie urozmaicenie i nadaje tarczy głębi.

Citizen Tsuyosa Automatic

Poza niezwykłą stylistyką, dostępnymi kolorami i wzorami tarcz, kolekcja wyróżnia się również zastosowanym mechanizmem. Marka Citizen słynie z niezwykle rozwiniętej technologii mechanizmów kwarcowych, natomiast tym razem postanowiono podejść do tematu inaczej – w czasomierzach Tsuyosa projektanci zastosowali mechanizmy mechaniczne z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej.

Mechanizm ten to sprawdzona i niezawodna Miyota 8210, oferująca nam 40 godzin rezerwy chodu.

Co więcej, w tym przypadku możemy mówić o in-housowym mechanizmie, ponieważ firma Miyota powstała i stanowi jako koncernu Citizen. Z dodatkowych funkcji, poza wspomnianym wcześniej wskazaniem dnia miesiąca, Miyota 8210 posiada również niezwykle wygodną i użyteczną funkcję stop sekundy, dzięki której ustawienie dokładnych wskazań czasu jest prostsze i wygodniejsze.

Pracę mechanizmu oraz pięknie zdobiony wahnik możemy podziwiać przez zakręcany, przeszklony dekiel.

Citizen Tsuyosa Automatic – dostępność i cena

Powiedzieć, że kolekcja Tsuyosa zrobiła furorę na rynku to jakby nie powiedzieć nic.

Zegarki nie tylko błyskawicznie znikają ze sklepów, ale już sama ich zapowiedź spowodowała, że nierzadko nie miały nawet okazji tam się pojawić, bo zostały już wykupione. Trudno się dziwić takim reakcjom ze strony klientów. Zegarki Citizen Tsuyosa Automatic nie tylko wyglądają obłędnie, ale również reprezentują sobą bardzo dobrą jakość wykonania dostępną w bardzo przystępnej cenie.

Wersje, które aktualnie dostępne są w sprzedaży zaczynają się od 1490 zł, a kończą na 1590 zł (Tsuyosa z kopertą w kolorze różowego złota). Z tak przystępnymi cenami nie dziwi fakt, że bardzo trudno dostać którykolwiek z prezentowanych czasomierzy, ale zdecydowanie warto śledzić oficjalną stronę marki Citizen.

Mateusz Pycia