Wszystko zaczęło się 30 lat temu. Wtedy to, dwaj inżynierowie Gary Burrell i dr Min Kao (nazwa firmy powstała od pierwszych liter jej założycieli) mieli wizję – stać się światowym liderem w dziedzinie technologii GPS dla lotnictwa, żeglarstwa, motoryzacji, sportu i rekreacji w terenie.

Ta wizja stała się rzeczywistością, ponieważ marka Garmin od początku działalności projektuje, produkuje i wprowadza na rynek urządzenia i aplikacje nawigacyjne, komunikacyjne oraz informacyjne, z których zdecydowana większość bazuje na technologii GPS.

Kierowcy podczas podróży, korzystać mogą ze szczegółowych wskazówek nawigacyjnych. Piloci, dzięki precyzyjnej nawigacji, latać mogą w każdych warunkach atmosferycznych. Żeglarze wytaczają trasy nawet na wymagających akwenach. Sportowcy i poszukiwacze przygód mierzą wyniki z wykorzystaniem modułów GPS i bezprzewodowych czujników.

MARQ – najnowsza kolekcja zegarków sportowych marki Garmin

Marka Garmin obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Z tej szczególnej okazji, utworzono nową linię czasomierzy – Garmin Marq. W jej ramach powstało 5 zegarków:
1. MARQ Aviator,
2. MARQ Driver,
3. MARQ Captain,
4. MARQ Expedition,
5. MARQ Athlete.

Każdy z zegarków w kolekcji MARQ został zaprojektowany z myślą o konkretnym przeznaczeniu. Ci, którzy żyją pasją do latania z pewnością wybiorą model Aviator, wyścigów i rajdów samochodowych – Driver, żeglowania – Captain, podróży – Expedition, sportu – Athlete.

Przez 30 lat tworzyliśmy produkty, które inspirowały i pomagały realizować pasje naszych klientów. Teraz, postanowiliśmy zmienić definicję tego, czym jest zegarek specjalistyczny. Seria MARQ, to jedyne w swoim rodzaju urządzenia, wykonane z najwyższą precyzję, które będą inspiracją do podejmowania nowych wyzwań – powiedział Dan Bartel, wiceprezes Garmin ds. sprzedaży.

Przyjrzyjmy się zatem nowym modelom i poznajmy ich bliżej.

Wszystkie nowe zegarki mają kilka punktów wspólnych.

Ich koperty zostały wykonane z tytanu, a tarcze chroni odporne na zarysowania szkło szafirowe. Obsługują też płatności zbliżeniowe Garmin Pay oraz mają wbudowaną pamięć na muzykę.

Aviator

Każdy z zegarków ma kopertę o średnicy 46 mm. Identyczny we wszystkich wariantach jest również akumulator – ma pozwolić na 12 dni pracy w trybie zegarka, 28 godzin w trybie GPS i 48 godzin w trybie UltraTrac.

Co je więc różni?

Każdy oferuje kilka dodatków uzależnionych od tego, z której dotychczasowej linii produktów Garmina się wywodzi.

Aviator oferuje dodatkowe opcje przeznaczone dla pilotów.

Aviator

Athlete zapewnia dodatkowe funkcje treningowe takie same jak model Fenix. Model Athlete prezentuje poniższy film:

Expedition, z opcją zapisu wielotygodniowych tras, sprawdzi się u tych, dla których Fenix 5X i Fenix 5X Plus to nadal za mało.

Expedition

Captain nieoceniony będzie podczas regat. Na tarczy tego modelu sprawdzić można np. Prędkość wiatru, temperaturę czy tabelę pływów w porcie, co pomaga w podejmowaniu decyzji o wypłynięciu w morze.

Captain

Captain

Jedynym zegarkiem, który do tej pory nie miał swojego odpowiednika w ofercie Garmina, jest najdroższy Driver, który ma przekonać do siebie kierowców wyścigowych. W jego pamięci znajduje się 250 tras torów z całego świata, dzięki czemu może podczas jazdy m.in. mierzyć czas okrążeń.

Driver

Każdy z nowych zegarków różni się od innych modeli z tej serii paskiem lub bransoletą, a także detalami związanymi z wykończeniem.

I na koniec ceny.

Specjalnie zostawiliśmy je na koniec artykułu, bo jak na markę Garmin, mogą przyszłych nabywców nie zachęcać, a odstraszać. Moim zdaniem, są mocno wygórowane. Lista dodatkowych funkcji jest tutaj zbyt krótka, a większość niezbędnych opcji znajdziemy w dużo tańszych zegarkach (np. Garmin Fenix 5S można kupić już za ok. 1 800 zł).

Ceny zegarków z kolekcji Marq zaczynają się od 1 500 euro, a kończą na 2 500 euro.

Szczegółowy cennik wygląda następująco:
• Marq Athlete – 1 500 euro,
• Marq Expedition – 1 750 euro,
• Marq Capitain – 1 850 euro,
• Marq Aviator – 1 950 euro,
• Marq Driver – 2 500 euro.

Przeliczając na złotówki, przy aktualnym kursie euro, najtańszy zegarek Marq – model Athlete kosztuje ok. 6 500 zł, natomiast najdroższy – Driver prawie 11 000 zł. Specjalna edycja z okazji 30-lecia istnienia marki, jak widać, rządzi się swoimi prawami.

 

Agata
Redakcja Zegarki i Moda

*artykuł opracowano na podstawie informacji prasowej Garmin