Zielone tarcze zegarków cieszą się coraz większą popularnością. Dlatego największy japoński producent zegarków postanowił wyprodukować zegarek, który idealnie będzie wpisywał się w obecny trend, lecz przy tym będzie wyróżniał odcieniem zieleni. Seiko Presage Urushi SPB295J1 Limited Edition to znakomity przykład dynamicznego rozwoju linii Presage, która staje się jedną z najbardziej rozpoznawalnych kolekcji zegarków Seiko.

Magiczne piękno miasta Kanazawa uchwycone w ciemnozielonej, lakierowanej tarczy Urushi

Seiko Presage Urushi SPB295J1 Limited Edition to wyjątkowy model pod wieloma względami, a jego unikatowość podkreśla metoda produkcji tarczy. Każdy z cyberblatów powstaje w pracowni mistrza Isshu Tamury w japońskim mieście – Kanazawa.

Tradycyjna technika Urushi polega na tworzeniu niezwykle trwałej powłoki za pomocą barwników pochodzących z naturalnych zasobów. Wyjątkowość metody mistrza Tamury polega na połączeniu tradycyjnej powłoki ze stalą szlachetną z której powstała tarcza.

Kolor tarczy odzwierciedla japońskie umiłowanie do przyrody i nawiązuje do bujnych lasów otaczających pracownię w Kanazawie. Ich powierzchnia jest gęsto porośnięta mchem, dlatego zieleń tarczy jest tak intensywna. O ile zielony jest teraz modnym kolorem, to w zegarku Seiko tarcza jest wykonana w subtelnym stylu; jest to dyskretny, ciemny odcień zieleni, który Seiko dokładnie opisuje jako japoński las pełen mchu. Natomiast złote elementy znajdujące się na tarczy symbolizują prześwitujące przez drzewa promienie słońca. Pięknie połyskująca powierzchnia tarczy tworzy wraz ze wskazówkami istną grę świateł.

Elegancki styl retro

Na tarczy zegarka Seiko Presage Urushi SPB295J1 Limited Edition oprócz tradycyjnych dużych indeksów godzinowych znajdują się także komplikacje wskazujące dzień tygodnia, dzień miesiąca oraz czas pozostały do całkowitego rozładowania mechanizmu. Wskazania zostały rozmieszczone na tarczy symetrycznie, co znacznie ułatwia odczyt poszczególnych parametrów.

Wskazówki typu „wydłużony liść” znakomicie podkreślają elegancki styl retro.

Na tarczę spoglądamy przez szafirowe szkło, którego wewnętrzna strona została pokryta warstwą antyrefleksu.

Uniwersalny rozmiar koperty

Tarczę oraz mechanizm zamknięto w kopercie o średnicy 40,5 mm i 12,8 mm grubości. Jeśli do tego dodamy długość koperty wynoszącą 48 mm, to możemy mieć pewność, że zegarek będzie leżał idealnie na każdym męskim nadgarstku.

To, co wyróżnia kopertę zegarka Seiko Presage Urushi SPB295J1 Limited Edition to duża, wygodna koronka. Dzięki jej ponadprzeciętnej ergonomii z łatwością ustawimy aktualny czas oraz w razie potrzeby dokręcimy sprężynę naciągu mechanizmu.

Zegarek mocowany jest do nadgarstka za pomocą wysokiej jakości paska ze skóry naturalnej, który został uszyty ręcznie, o czym świadczą przeszycia jasną nicią, znajdujące się przy końcówkach. Profil koperty oraz niezwykle wygodny pasek sprawiają, że zegarek Seiko Presage Urushi SPB295J1 Limited Edition nosi się niezwykle komfortowo.

Niezawodny mechanizm

Zegarek Seiko Presage Urushi SPB295J1 Limited Edition został wyposażony w mechanizm manufakturowy Seiko 6R24.

Mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej łożyskowany jest na 31 kamieniach, co niewątpliwie wpływa na niską awaryjność oraz długowieczność. Koło balansu 6R24 pracuje z częstotliwością 28 800 uderzeń na godzinę, dzięki czemu ruch sekundnika jest płynny.

Dużym atutem tego mechanizmu jest rezerwa chodu wynosząca 45 godzin. Wartość ta pozwala na odłożenie zegarka na prawie dwie doby, bez konieczności ponownego nakręcania. Pracę mechanizmu możemy podziwiać przez transparenty dekiel. Szczególną uwagę zwracają zdobienia w postaci złoconych napisów oraz pasów genewskich, które znajdują się na wahniku.

Seiko Presage Urushi SPB295J1 Limited Edition – dostępność i cena

Seiko Presage Urushi SPB295J1 Limited Edition, jak sama nazwa wskazuje, jest zegarkiem limitowanym i został wyprodukowany zaledwie w 2000 sztuk. Numer każdego egzemplarza został wygrawerowany na deklu.

Za ten niezwykle ciekawy model przyjdzie nam zapłacić 1 950 EUR, co nie wydaje się być wygórowaną ceną za zegarek z in-housowym mechanizmem, unikatową tarczą oraz limitacją wynoszącą zaledwie 2000 sztuk. W przeliczeniu na złotówki to ok. 9 350 PLN.

Zegarek dostępny od lipca br. w butikach i oficjalnych sklepach Seiko. 

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tutaj – SEIKO.

Tomek Frąckowiak

Baner