Nowa, limitowana reedycja King Seiko, przygotowana z okazji 140-lecia istnienia firmy Seiko, to synonim japońskiej perfekcji i najwyższej precyzji czasu. Prezentujemy zegarkową nowość – zegarek King Seiko 140th Anniversary Limited Edition o referencji SJE083.

Gdy w 1881 roku Kintaro Hatton i Tsuruhiko Yoshikawa założyli markę Seiko, nawet nie przypuszczali, że ich czasomierze wkrótce staną się legendarne. Kilkadziesiąt lat później, w 1965 roku stworzono ekskluzywny model KSK 44 – 9990. Na tym nie koniec.

W 2021 roku z okazji 140-lecia marki wiernie odwzorowany kultowy model pojawił się w limitowanej, ekskluzywnej reedycji.

Poznajcie wyjątkową historię zegarka, który dla wielu miłośników czasomierzy stał się synonimem japońskiej perfekcji.

King Seiko 140th Anniversary Limited Edition – jaki jest nowy model?

Kilka lat temu właściciele marki Seiko podjęli ważną decyzję polegającą na odłączeniu od firmy – matki Grand Seiko, będącej dziś wybitną pozycją w portfolio marki. To rozwiązanie skutecznie zapełniło lukę w linii zegarków dress watch skupiającej modele posiadające doskonałe mechanizmy, wykonane z najwyższą precyzją.

Ekskluzywna reedycja King Seiko jest zegarmistrzowskim szczytem marki, jednym z najlepszych zegarków na świecie.

Prawdziwą perełką wśród czasomierzy marki Seiko.

Dla nowego Seiko SJE083 inspiracją stał się poprzedni historyczny model zegarka vintage KSK 44 – 9990, z przykuwającymi uwagę nietypowymi rozwiązaniami technicznymi, nowym mechanizmem.

To, co wyróżnia Grand Seiko od innych modeli marki to ręczne wykonanie, zwrócenie uwagi na każdy nawet najdrobniejszy, pozornie nie mający większego znaczenia szczegół, począwszy od wypolerowania koperty poprzez zamontowanie mechanizmów przez najlepszych zegarmistrzów aż do montażu całości.

Do limitowanej reedycji zegarka dodano okienko z datownikiem. Zmianom uległ także wygląd koperty.

Gustownie wyprofilowane uszy, delikatnie wypolerowana powierzchnia są wyraźnymi nawiązaniami do lat 60., kiedy projektowano stalowe koperty o ostrych, nieprzeciętnych, pełnych estymy płaszczyznach i kształtach. KSK należy do ostatnich Kingów przed pełną integracją uszu w formie koperty, uważanym za finalny styl Tanaki, jest ostatnią fazą rozwojową historycznego King Seiko.

Forma zegarka posiada nienachalną masywność, a detale podkreślają spójną genezę cieszącej się od lat doskonałą opinią marki Seiko.

Zapewne to zasługa koperty oraz detali o podobnych do oryginalnych parametrów – średnicy 38,1 mm i 11,4 mm grubości.

Tarczę chroni wypukłe szafirowe szkiełko z powłoką antyrefleksyjną.

Jednym z najpiękniejszych elementów limitowanej edycji zegarka jest dekiel ozdobiony kunsztownym złotym medalionem i wygrawerowanym numerem.

Do historycznego czasomierza vintage nawiązuje też logowana koronka. Napis „W SEIKO” oznaczający wysoką wodoszczelność modelu sprawdza się w każdych, najbardziej nietypowych warunkach. Projektanci limitowanej edycji Grand Seiko zadbali o stylizowany napis na klamrze paska, jednoznacznie nawiązujący do historii marki.

Wiernie odwzorowany kształt i czcionka liter stanowi ciągłość między modelem vintage a jego limitowanym odpowiednikiem.

Całość dopełniona została przez pozbawiony przeszyć pasek ze skóry krokodyla.

King Seiko 140th Anniversary Limited Edition – tarcza

Wielbiciele zegarków Seiko podkreślają, że są one niezwykle proste, dokładne, zachwycają jedynym w swoim rodzaju designem.

Nie inaczej jest w przypadku modeli Seiko 140 th Anniversary Limited Edition.

Jednopiętrowa tarcza, wzór będący tłem w postaci szlifu promienistego o subtelnym ziarnie w srebrno – perłowym kolorze to nie jedyne wyznaczniki Grand Seiko. O doskonałym wykonaniu tarczy świadczą też perfekcyjnie wypolerowane indeksy w kształcie książkowo fazowanych batonów, uzupełnione przez harmonijnie, perfekcyjnie dobrany unoszący się w powietrzu logotyp i napisy nawiązujące do lat 50.

Projektanci Seiko 140 th Anniversary Limited Edition zadbali, by każdy nawet najmniejszy szczegół doskonale współgrał z resztą mechanizmu.

Innym, niezwykle charakterystycznym elementem nowego KSK są płaskie, optycznie wydłużone, zwieńczone wyprofilowanymi krawędziami srebrne wskazówki dauphine. Na 12 indeksie wskazówki producenci umieścili logo GS („Grand Seiko”).

King Seiko 140th Anniversary Limited Edition – mechanizm

Mechanizm Seiko kaliber 6L35 posiada ruchome elementy łożyskowane, dzięki 26 syntetycznym kamieniom łożyskującym, po pełnym nakręceniu sprężyny działa nieprzerwanie przez 45 godzin.

Konstrukcja mechanizmu, przeznaczona jedynie dla japońskich zegarków, to nic innego jak lekko zmodyfikowany mechanizm 4L25 występujący w mało popularnej linii Mechanical.

Mechanizm ten fantastycznie zastępuje ręcznie nakręcany kaliber 44 obecny w zegarkach vintage, współgra z ponadczasowym, współczesnym charakterem koperty. Zdobiony pasami genewskimi na rotorze i mostkach mechanizm daje gwarancję doskonałej jakości w każdych warunkach.

W przeciwieństwie do innych modeli, model KSK 44 – 9990 nigdy nie należał do flagowych zegarków marki Seiko. Producenci modelu stworzyli zupełnie inną, odrębną stylistycznie od Grand Seiko i Presage SJE/SARA linię, mającą przewagę nad mniej luksusowymi modelami Presage.

King Seiko 140th Anniversary Limited Edition – cena i dostępność

Seiko 140th Anniversary Limited Edition SJE083 pojawił się na rynku w styczniu 2021 roku.

Każdy spośród 3000 ręcznie zaprojektowanych i wykonanych egzemplarzy oferowanych w punkcie sprzedaży Grand Seiko w Warszawie posiada indywidualny numer na deklu – kosztuje około 15 000 złotych.

Seiko, niezwykle charakterystyczny zegarek, będący chlubą marki, dzięki tradycyjnemu rzemiosłu i nieprzeciętnej dbałości o detale, staje się łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością. Jest to elegancki zegarek, pełen klasy, przeznaczony do męskiego garnituru. Czy  małe dzieło sztuki stanie się wkrótce bestsellerem? Czas pokaże.

 

Małgorzata Giermaz

Wszelkie nowości zegarkowe oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SEIKO.