Podobno diamenty to najlepsze przyjaciółki każdej kobiety. Jest w tym dużo prawdy, jednak perły cieszą się równie dużym uznaniem. Stanowią klasę samą w sobie, są ponadczasowe, a każdej stylizacji dodają elegancji i wyjątkowości. Biżuteria wykonana z pereł stanowi doskonały wybór zarówno na co dzień, jak i na większe wyjście. Dlaczego warto w swojej szkatułce mieć biżuterię z perłami? Podpowiadamy!

Skąd pochodzą naturalne perły hodowlane i gdzie występują?

Najbardziej cenne, ale i najrzadsze są perły naturalne.

Powstają bez udziału człowieka w wyniku biologicznych procesów żywych organizmów (mięczaków – małż morskich) jako reakcja obronna na ciała obce przedostające się pod skorupę. Spotkamy je w akwenach słono- i słodkowodnych.

Proces powstawania perły jest wyjątkowy i długotrwały – średniej wielkości kamień powstaje przez kilka lat.

Ograniczona dostępność pereł naturalnych jak również ich wysoka cena przyczyniły się do rozpoczęcia hodowli tych kamieni. Perły hodowlane stanowią ponad 90% handlu perłami. Powstają one w zbliżony do naturalnego sposób, przy niewielkim udziale człowieka.

Perła to najstarsza ze znanych człowiekowi ozdób – naszyjnik z tym kamieniem, odnaleziony w Egipcie, pochodzi najprawdopodobniej sprzed 2500 lat przed narodzeniem Chrystusa. Ich znaczenie i symbolika w kulturze jest bardzo różnorodna.

W starożytności perły uznawano za cenny skarb ze względu na ich ograniczoną dostępność.

Co symbolizują perły w biżuterii?

Perły są symbolem miłości zarówno duchowej, jak i fizycznej.

Wierzono, że powstały z kropelek wody wytrąconych podczas narodzin z morskiej piany bogini miłości Afrodyty. Hindusi widzieli w perłach cenny dar, jakim matka natura obdarowała w dniu ślubu córkę boga Wisznu.

W Persji uznawano je za symbol dziewictwa.

W renesansie zaś symbolizowały miłość fizyczną – szczególnie upodobały je sobie kurtyzany.

W Chinach perły są synonimem sukcesu i powodzenia.

Wierzenia tybetańskie natomiast zakładały silny związek perły z jej właścicielem – kiedy podupadł na zdrowiu, kamień również miał tracić swój blask. W chrześcijaństwie perły przedstawia się jako jeden z atrybutów Maryi i metaforę Królestwa Niebieskiego.

W niektórych legendach perły uznawane są za łzy aniołów; wierzono że kobieta, która będzie je nosić, również wyleje wiele łez. Stąd panujący również w polskiej kulturze przesąd związany z perłową biżuterią.

Perły zdobiące pierścionek zaręczynowy czy noszone w dniu ślubu wzbudzały kontrowersje i uznawane były za zły omen. Dziś to przekonanie zmienia się, a perły nabierają nowego znaczenia. Wiele osób uważa je wręcz za dobry znak i zapowiedź szczęścia w tak ważnym dniu. Kolia z pereł czy delikatne kolczyki będą świetnie współgrać z nieskazitelną bielą sukni ślubnej i wydobędą jej blask.

Symbolika perły jest zatem bardzo rozległa – utożsamia się ją z czymś czystym, doskonałym, nieskazitelnym. W przeciwieństwie do innych kamieni, nie wymaga szlifów ani obróbki – jej naturalny urok jest widoczny od razu po wyjęciu z muszli. Znaczenie perły łączy w sobie wartości takie jak szczerość, uczciwość, czystość czy mądrość.

Od wieków perłom przypisuje się również właściwości lecznicze.

Medycyna niekonwencjonalna korzysta z ich dobrodziejstw do dziś, używając kamieni w całości lub w formie sproszkowanej. Sznur pereł noszony na szyi bywa pomocny przy bólach migrenowych, alergii, przeziębieniu, infekcjach płucnych czy problemach jelitowych. Ze względu na wysoką zawartość wapnia perły wzmacniają kości i zęby. Poprawiają też pracę układu krążenia, wspomagają system nerwowy i serce.

Nie bez znaczenia jest również wpływ pereł na psychikę i sposób postrzegania samego siebie. Uważa się, że perły wzmacniają samoakceptację i zwiększają poczucie własnej wartości. Ich moc sprawia, że kobieta, która je nosi, czuje się piękna, spełniona i świadoma swojej kobiecości. Emanuje pewnością siebie, co wpływa na sposób, w jaki postrzega ją otoczenie. W przeszłości wierzono też, że kobiety noszące perły są chronione przed złym spojrzeniem.

Które gwiazdy noszą biżuterię z perłami?

Zamiłowanie do biżuterii wykonanej z pereł widać również u wielu osób publicznych: noszą je aktorki, piosenkarki, politycy czy koronowane głowy. Z upodobania do nich słynęła Barbara Radziwiłłówna, a jej strój koronacyjny był nimi wręcz obsypany.

Perły nosiły również ikony stylu takie jak Audrey Hepburn, Coco Chanel, Helena Rubinstein czy Jackie Kennedy. Ta ostatnia uważała, że „perły są zawsze odpowiednie”.

Miłośniczkami tych kamieni są również Kate Middleton, Michelle Obama czy Angelina Jolie.

Jak i czym nosić perły?

Perły należą do najbardziej pożądanych kamieni szlachetnych.

Ich popularność nie maleje z biegiem lat. Wręcz przeciwnie – kiedyś kojarzone z biżuterią w stylu vintage, dziś wracają na nowo do łask. Wykorzystuje się je przy produkcji kolczyków, naszyjników, bransoletek czy broszek.

Perła wygląda dobrze z każdym rodzajem kruszcu – złoto, srebro czy platyna w jej towarzystwie będą się prezentowały doskonale.

Najbardziej charakterystycznym przykładem takiej biżuterii jest naszyjnik w formie długiego sznura pereł. Można go nosić pojedynczo lub owinąć kilkakrotnie wokół szyi. Efektowną ozdobą jest również krótsza, zdobna kolia.

Jeśli poszukujemy czegoś bardziej delikatnego, warto zwrócić uwagę na delikatne kolczyki złożone z jednej lub kilku mniejszych perełek.

Subtelna cienka bransoletka z pojedynczymi kamieniami z pewnością przyciągnie uwagę niejednej miłośniczki błyskotek. Podobnie jak perła zatopiona w pierścionku z białego czy żółtego złota.

Perły jako pomysł na prezent?

Czemu nie, pod warunkiem, że obdarowana przez nas osoba lubi ten rodzaj biżuterii.

Perły symbolizują klasyczne piękno, które nie przemija wraz z modą. Uniwersalność i mnogość wzorów sprawia, że może to być upominek dla ukochanej, mamy, babci, siostry czy przyjaciółki. Perły mogą być pięknym, symbolicznym pomysłem na prezent z okazji rocznicy ślubu. Zwłaszcza okrągłą, trzydziestą, którą zwykło się nazywać „perłową”.

Dla miłośniczek tych kamieni, jak również osób nadal do nich nieprzekonanych, kilka różnorodnych propozycji biżuterii od polskich firm jubilerskich:

Minimalistyczne kolczyki z pojedynczą perłą w połączeniu z żółtym złotem to prawdziwy jubilerski majstersztyk (274 zł) oraz pasujący do kompletu pierścionek w żółtym złocie (425 zł) od firmy takk.pl

Broszka By Dziubeka, wykonana z pozłacanego mosiądzu i masy perłowej, będzie piękną ozdobą swetra, płaszcza czy beretu (93 zł)

Propozycja od tej samej marki – By Dziubeka to srebrna bransoletka wykonana z naturalnych pereł i mosiądzu (89 zł)

Subtelny pierścionek „Ariel” od Ani Kruk będzie idealnym dodatkiem na co dzień. Trzy naturalne perły umieszczone w pozłacanej obrączce to bardzo subtelne połączenie (149 zł).

Agata Gortat – Wojakowska

zdj. źródło: pixabay.com, strony www producentów: takk.pl, Ania Kruk, By Dziubeka