Zegarki Grand Seiko od lat uważane są przez miłośników zegarmistrzostwa za modele z wysokiej półki, które jakością wykonania często biją na głowę zegarki czołowych szwajcarskich producentów. W 25. rocznicę powstania mechanizmu 9S japońska marka wypuszcza na rynek dwa nowe, limitowane modele, których tarcze inspirowane są niebem nad Iwate – miejscowością, gdzie powstają wszystkie zegarki Grand Seiko.

Kaliber 9S – piękno i doskonałość

W 1998 roku światło dzienne ujrzał mechanizm 9S, stworzony przez głównego projektanta Grand Seiko – Nobuhiro Kosugiego oraz jego doświadczony zespół. W tym samym roku na nowo zdefiniowano standard zegarków Grand Seiko, wyznaczając nowy poziom wydajności, wykraczający poza ówczesne normy w świecie zegarmistrzostwa. 

W ciągu ostatnich 25 lat oryginalny kaliber 9S ewoluował w znaczący sposób. Jego produkcja jest obecnie oparta o inżynierię MEMS, która umożliwia produkcję poszczególnych elementów mechanizmu z dokładnością do tysięcznej części milimetra. Nowe mechanizmy 9S charakteryzują się nie tylko znakomitą dokładnością, lecz także są również misternie wykończone. Pasy genewskie mogą wprawić w zachwyt.

Tarcza niczym morze chmur

Pierwszym z prezentowanych zegarków rocznicowych jest model Grand Seiko SBGH311.

Tarcza tego modelu posiada fakturę i kolor przywołujący widok „morza chmur” pokrywającego górę Iwate w prefekturze Iwate, gdzie produkowane są wszystkie zegarki mechaniczne Grand Seiko. Ta wyjątkowa scenografia jest widoczna tylko o świcie, kiedy powietrze jest tak nieruchome i wilgotne, że gęste chmury nakładają się na siebie, tworząc wrażenie srebrzystobiałego morza.

Tarcza dzięki zastosowanej strukturze mieni się w zależności od kąta padania światła.

Dla podkreślenia kontrastu centralnie umieszczony sekundnik został zabarwiony na niebiesko. Pod indeksem na godzinie 12.00 znajduje się napis Grand Seiko oraz logotyp marki z żółtego złota. Wszystkie elementy znajdujące się na tarczy są wykonane perfekcyjnie, do czego już nas przyzwyczaił japoński producent.

Koperta ma klasyczny wygląd, jej średnica wynosi 37 mm. Jest to wartość, która sprawi, że zegarek idealnie będzie leżał również na mniejszych nadgarstkach.  Od spodu, przez transparentny dekiel możemy podziwiać najnowsze wydanie mechanizmu 9S o kalibrze 9S85, z pięknie zdobionym wahnikiem zabarwionym na ciemnoniebieski kolor. 

Lazurowe niebo nad górą Iwate

Drugi z prezentowanych modeli posiada tarczę, nawiązującą do czystego nieba widzianego ze szczytu góry Iwate.

W porównaniu do pierwszego rocznicowego modelu, zegarek o referencji SBGR325 jest nieco bardziej stonowany. Piękna, lazurowa tarcza została poddana delikatnemu szlifowi słonecznemu. Na jej powierzchni znajdują się cięte laserowo, polerowane indeksy ze stali szlachetnej, a także wskazówki z fazowanymi krawędziami. Sekundnik, tak samo jak w modelu SBGH311 został zabarwiony na głęboki niebieski kolor, co pięknie kontrastuje z jasną tarczą.

W modelu tym zastosowano werk 9S65 o standardowej częstotliwości pracy wynoszącej 28 800 uderzeń na godzinę oraz posiadającym 55-godzinną rezerwę chodu. Wahnik ma barwę zbliżoną do koloru tarczy, dzięki czemu przypomina jasne obłoki na błękitnym horyzoncie. 

Średnica oraz grubość koperty są identyczne jak w modelu SBGH311 i wynoszą 37 mm oraz  13 mm grubości. Kompaktowe rozmiary koperty nawiązują do historycznych modeli sprzed 25 lat i są zarazem ukłonem dla osób, którzy preferują klasyczne wielkości czasomierza.

Cena i dostępność 

Grand Seiko SBGH311 wycenione zostało na 7 200 EUR (~33 900 PLN). Powstanie 1 200 egzemplarzy.

Początkowo model oferowany będzie tylko w butiku online GS. Do sprzedaży stacjonarnej w wybranych salonach trafi w lutym.

Tomek Frąckowiak

Grand Seiko Caliber 9S 25th Anniversary Limited Edition – dane techniczne: 

Producent: Grand Seiko

Nazwa modelu: Caliber 9S 25th Anniversary Limited Edition

Ref: SBGR325, SBGH311

Mechanizm: z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej 

Koperta: stal 

Średnica (mm): 37 mm 

Wysokość (mm): 13 mm 

Wodoszczelność: 200 m 

Limitacja: 1200 sztuk