
Przy zakupie nowego modelu zegarka, liczą się nie tylko parametry techniczne, lecz także jego ogólny design. Marka oczywiście też jest istotna, ale w przypadku czasomierzy typu fashion, o których najczęściej dla Was piszemy, to właśnie stylistyka odgrywa rolę kluczową.
Na rynku dostępny jest szeroki asortyment zegarków na paskach i bransoletach.
Co więc wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Aby choć trochę ułatwić Wam dokonanie wyboru, przedstawiamy podstawowe wady i zalety każdego rozwiązania.
Plusy zegarka na pasku
Zegarek na pasku to uniwersalne rozwiązanie zarówno dla pań, jak i dla panów; pasuje do wielu różnych stylizacji.
Najbardziej popularne są paski wykonane ze skóry naturalnej. W zależności od ceny, mogą być wykonane ze skóry cielęcej, strusia, krokodyla czy jaszczurki. Skóra jest lekkim, miękkim i elastycznym materiałem, wygodnie się ją nosi.
Oprócz pasków wykonanych ze skóry naturalnej, są też inne rodzaje i można je dowolnie w zegarku wymieniać (kauczukowe, silikonowe, NATO itp.), uzyskując tym samym zupełnie inny charakter danego modelu zegarka. Możliwość wymiany paska jest również dodatkową zaletą. Jedna tarcza przy zastosowaniu różnych typów paska, pozwala na uzyskanie tego samego zegarka w wielu różnych odsłonach.
Dodatkową zaletą może być dowolny kolor paska, co w przypadku damskich modeli może mieć duże znaczenie. Kobiety lubią mieć wybór. Tradycyjne barwy – brąz i czerń, są obecnie najczęściej spotykane. Ale coraz więcej marek oferuje w swoim asortymencie bogatą paletę barw. Skóra to materiał, który łatwo można farbować. Uzyskanie odpowiedniego koloru nie stanowi większego problemu.
Zegarek z paskiem wykonanym ze skóry uważa się za bardziej elegancki, formalny.
Minusy zegarka na pasku
Podstawowym minusem zegarka z paskiem wykonanym ze skóry może być ryzyko, że podczas intensywnego użytkowania, pasek niestety szybko się zużywa, odkształca i wymaga wymiany, szczególnie jeśli są to paski niskiej jakości. Wówczas wymiana może być konieczna, nawet raz w roku.
Z takim rodzajem mocowania zegarka do nadgarstka, raczej nie powinno się kąpać czy to w morzu czy basenie. Nawet jest zegarek posiada klasę wodoszczelności 100 m i więcej! Pasek może się odkształcić i odbarwić. Do pływania zalecany jest pasek wykonany z silikonu lub kauczuku.
Innym potencjalnym minusem zegarka posiadającego pasek może być dyskomfort odczuwalny w bardzo ciepłe, upalne dni, wynikający z pocenia się skóry nadgarstka pod paskiem, szczególnie jeśli jest on mocno zapięty i ściśle przylega do przegubu ręki. Pot może też wpływać na szybsze zużywanie się paska i obniżać jego walory estetyczne.
Plusy zegarka na bransolecie
Zegarek na bransolecie może być trwalszym rozwiązaniem, gdyż nawet w trakcie codziennego użytkowania nie zużywa się tak szybko jak pasek i nie wymaga regularnej wymiany.
Bransolety są bardzo wytrzymałe – swobodnie można w nich także pływać i kąpać się. Dlatego zalecane są osobom, które prowadzą aktywny tryb życia. Bransolety mogą być dobrym rozwiązaniem jako mocowanie zegarka do nadgarstka w ciepłe, upalne dni, gdyż często luźniej przylegają do przegubu, dzięki czemu zegarek może swobodniej się przemieszczać, a skóra „oddycha”.
U panów zegarki z bransoletą zazwyczaj są duże, masywne, nadają stylizacji sportowego charakteru. Bransoleta bardziej pasuje do luźnej, casualowej stylizacji niż do garnituru. Ale jak to w modzie – wszystko zależy od indywidualnych preferencji.
Bransolety są zróżnicowane pod względem materiału z jakiego mogą zostać wykonane. Najczęściej wykonuje się je ze stopów stali szlachetnej, ceramiki lub tytanu. Bransolety wykonane z tytanu są nie tylko lekkie, ale także zalecane osobom skłonnym do alergii i uczuleń, tytan bowiem ma właściwości antyalergiczne.
Minusy zegarka na bransolecie
Podstawowym minusem jest to, że bransoleta – zarówno ta wykonana ze stali, jak i z tytanu – podczas użytkowania, gdy zegarek upadnie lub uderzymy nim np. o framugę drzwi, może ulec zarysowaniu, a nawet wgnieceniu. Wyjątek stanowi bransoleta wykonana z ceramiki.
Ten sam model zegarka z bransoletą z reguły będzie cięższy od wersji wyposażonej w pasek. Wyjątek stanowią bransolety wykonane z tytanu.
Czasami się zdarza, że niskiej jakości bransoleta może wyrywać włoski na nadgarstku, a bransolety z ogniwami których ranty nie zostały odpowiednio wykończone mogą nawet zniszczyć mankiety koszuli.
Jako minus bransolet można potraktować fakt, iż pomiędzy ogniwami może zbierać się brud, a bywa także, że po dłuższym okresie użytkowania, elementy łączące ogniwa bransolety mogą się wyrabiać, co może skutkować ryzykiem przerwania się bransolety i zmniejsza komfort użytkowania.
Słowo na koniec.
Jak widać, i paski i bransolety mają swoje wady i zalety.
Przy zakupie nowego modelu zegarka, warto wziąć pod uwagę plusy i minusy obu dostępnych rozwiązań i dokładnie je przeanalizować pod kątem własnych preferencji. Każdy użytkownik zegarka ma własne upodobania, doświadczenia, inny styl życia. Mam nadzieję, że po przeanalizowaniu tekstu, wybór odpowiedniego zegarka okaże się dużo prostszy.
A Wy – jakie nosicie zegarki? Na pasku czy na bransolecie? Jakie Waszym zdaniem są wady i zalety każdego rozwiązania? Podzielcie się opinią w komentarzu.
Redakcja Zegarki i Moda
Ja mam zegarek jordan kerr na pasku jestem w nim zakochana! uważam że skórzany pasek jest bardziej uniwersalny od bransolety.
Dziękujemy za podzielenie się opinią!
Niestety metalowe bransolety powodują u niektórych osób uczulenie.
Pasek jest elegancki i nieprawda że trzeba go zmienić co roku. Chyba , że ma ktoś jedenb zegarek i nosi go bez przerwy.
Tak, to prawda. Niekiedy zdarza się, że bransoleta może wywołać uczulenie. Ale to zależy z jakiego materiału została wykonana. Jeśli ze stali – tak, jeśli z tytanu – nie. Tytan ma bowiem właściwości antyalergiczne. Więc takie sytuacje raczej nie powinny mieć miejsca.
Dziękujemy za podzielenie się opinią!