Kto ma odwagę nosić dzisiaj koszulki z orderem Virtuti Militari, symbolem Polski Walczącej w kształcie kotwicy czy wojennym orderem Virtuti Militari? Okazuje się, że nie tylko młodzież, grupy rekonstrukcyjne czy fani historii i militariów. Grono odbiorów stale się poszerza.

Więc jak to jest z tą odzieżą patriotyczną? Chwilowa moda, taki trend czy może jednak rzeczywisty patriotyzm? Niszowy segment rynku czy może jednak coraz bardziej popularny? Czy żeby nosić koszulkę z wojennym orderem trzeba być Polsce zasłużonym czy niekoniecznie?

Przyjrzyjmy się zatem temu tematowi bliżej. W kontekście Narodowego Święta Niepodległości, które hucznie obchodziliśmy wczoraj (11.11.), temat jest mocno na czasie.

Na co dzień i od święta w odzieży patriotycznej

Rzeczywiście. Zainteresowanie odzieżą patriotyczną rośnie, i to z każdym miesiącem.

Osoby ubrane w koszulki np. z flagą narodową możemy spotkać nie tylko w święta państwowe czy np. podczas meczów piłki nożnej. Młodzi ludzie często chodzą w takich koszulkach czy bluzach bez specjalnej okazji. Choć fakt, wtedy jest to mniej widoczne. Osoby ubrane w koszulki z orłem na piersi czy biało-czerwoną flagą biegają po parku, można je spotkać na spacerach, siłowniach (zwłaszcza mężczyzn) itp.

Źródło: www.stylove-24.pl

Skąd zainteresowanie na odzież patriotyczną?

Zastanawia mnie, skąd wynika zainteresowanie odzieżą patriotyczną? Jak wyjaśnić ten fenomen coraz większej popularności odzieży patriotycznej? Czy mamy tylu prawdziwych patriotów czy może jednak młodzi ludzie po prostu chcą być „trendy”?

Po dłużej chwili zastanowienia, przychodzi mi do głowy ważna myśl: może dlatego, że więcej się teraz mówi w mediach o historii? że jest jej więcej w przestrzeni publicznej? Przecież wiele ulic polskich miast nosi imię bohaterów, polityków, ważnych decydentów itp.

A może dlatego, że w kulturze częściej wspomina się bohaterów narodowych? Że jest sporo filmów o tej tematyce, gier komputerowych, komiksów, piosenek?

Może dlatego, że coraz więcej młodych ludzi wyjeżdża do pracy, za granicę, i dopiero na obczyźnie tęskno im do Polski?

t-shirt damski Husaria „Amor Patriae Nostra Lex”, źródło: odziez-uliczna.pl

Jak rozumieć patriotyzm? Kto może nazywać się patriotą?

Myślę, że każdy z tych powodów może być istotny. Każdy inaczej rozumie patriotyzm, dla każdego znaczy on trochę co innego.

Kim jest patriota? Według „Dekalogu Patrioty” zamieszczonego na stronie Surge Polonia, producenta odzieży patriotycznej, jest to osoba, która m.in.: szanuje polskie zwyczaje, używa poprawnej polszczyzny (bez wulgaryzmów), wiesza za oknem polską flagę w święta narodowe, kupuje polskie produkty, pamięta o bohaterach narodowych, pracuje uczciwie i wytrwale lub angażuje się w inicjatywy społeczne.

Ale patriotą powinno się być nie tylko od święta, kilka dni w roku. Warto być i czuć się nim na co dzień.

Odzież marki Surge Polonia, źródło: www.youtube.pl

Czy warto więc być patriotą i nosić odzież patriotyczną?

Wszystko zależy kto i po co taką odzież nosi. Jeśli ktoś dokładnie wie jaki znak/symbol ma nadrukowany na koszulce, potrafi o nim opowiedzieć historię, to jest w moim odczuciu, dobrze. Pamięta o swoim kraju i potrafi przywołać jego bogatą tradycję. Jeśli natomiast np. jakiś młody chłopak nosi koszulkę z logo „Żołnierzy Wyklętych” bo kolegą ma taką samą – to już nie jest dobrze. Równie dobrze może założyć t-shirt z flagą USA.

Projektanci mody też inspirują się historią

Warto nadmienić, że kolekcję mody patriotycznej tworzą nie tylko firmy, lecz także polscy projektanci, np. Robert Kupisz kilka lat temu zaprojektował kolekcję „Heroes” inspirowaną Powstaniem Warszawskim.

Źródło: www.robertkupisz.com

Made in Poland

Patriotyzm w modzie często łączy się z patriotyzmem ekonomicznym. Wielu producentów projektuje i produkuje właśnie w Polsce, co również jest nie bez znaczenia. Kupując koszulkę czy inną bluzę warto wybrać właśnie polski, a nie zagraniczny produkt. Tym samym wspieramy polską gospodarkę, a to również ważny element patriotyzmu.

 

A co Wy sądzicie o modzie na patriotyzm? Czy Polacy wreszcie dojrzeli do tego, by godnie nosić orła na piersi? A może orzeł to tylko przelotny romans z modą? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii!

 

Czytaj więcej: Święto Niepodległości z zegarkiem w barwach narodowych

Redakcja Zegarki i Moda

*Zdjęcie tytułowe: foto: Lukasz Klos/REPORTER /East News, źródło: www. businessinsider.com.pl