Nie żyje Pierre Cardin – światowej sławy francuski projektant mody, wizjoner, stylista, biznesmen. Zmarł 29 grudnia 2020 roku w sędziwym wieku 98 lat. To niepowetowana strata dla całej branży fashion.

Pierre Cardin był najstarszym żyjącym projektantem mody, a zarazem najdłużej pracującym w zawodzie.

Pierre Cardin urodził się w 1922 roku we Włoszech w rodzinie rolniczej. Jako młody mężczyzna wyemigrował z rodzicami do Francji i to właśnie tam odnosił największe sukcesy. Własną markę założył w 1950 roku. Syn włoskich imigrantów został biznesmenem o światowej sławie, szczególnie w latach 60. i 70. XX wieku.

Jego futurystyczne projekty wstrząsnęły światem mody.

Z kim współpracował?

Pracował z taką legendą jak Christian Dior, u którego w domu mody pracował jako krawiec. Od Diora nauczył się patrzenia w przyszłość i odwagi we wprowadzaniu nowości do mody.

W czym był pionierem?

Pierre Cardin jako pierwszy w historii mody zdecydował się na licencjonowanie swojej marki oraz masową produkcję ubrań swojego projektu. Pod koniec lat 50. było to mocno kontrowersyjne, ale przynoszące spory dochód. Na jego przykładzie uczyły się wielki modowe koncerny, właściciele takich marek jak np. ZARA czy H&M.

Co dał modzie Pierre Cardin?

W modzie damskiej Cardin wniósł sukienki typu bombka, sukienki o kroju litery A oraz kolorowe rajstopy. W modzie męskiej marynarki bez kołnierzyków. Preferował geometryczne kształty, wzory i kolory.

Jego twórczość to nieustanny powrót i do tematyki science – fiction i do podróży kosmicznych.

W jego projektach znajdowały się skórzane spodnie, hełmy, a nawet kombinezony w kształcie nietoperza.

Redakcja Zegarki i Moda

zdjęcia: Charles Platiau/Reuters