W 1983 roku japońska marka Casio wprowadziła do sprzedaży zegarek, który nigdy się nie psuje. Miał być wodoszczelny do 100 m, odporny na upadki z wysokości 10 metrów oraz działać przez 10 lat. Opracowany przez zespół projektantów, którym przewodniczył Kikuo Ibe model DW-5600 był tym pierwszym, na którym pojawiła się nazwa G-Shock. Legendarny już zegarek był efektem wieloletnich prac i eksperymentów. Wtedy właśnie pojawiło się motto, któremu marka jest wierna po dziś dzień: „Never Give Up!” (nigdy się nie poddawaj!). 

Marka najodporniejszych zegarków na świecie – G-Shock w 2023 roku ukończyła 40 lat.

Dzięki niesłabnącej pasji do tworzenia nie dość, że powstał pierwszy odporny na wstrząsy i zniszczenia zegarek, to jeszcze powstała marka, która połączyła tysiące, a może i nawet miliony ludzi na całym świecie. Z okazji 40. urodzin ikonicznej marki, G-SHOCK zaprezentował dwa specjalne zegarki oznaczone nazwą „Flare Red”. Są to dwa płomienne modele, które mocno zwracają na siebie uwagę kolorystyką i designem. 

Zegarki G-SHOCK FLARE RED wyglądają tak, jak gdyby płonęły żywym ogniem!

Oba modele należą do kolekcji premium: MASTER OF G oraz EXCLUSIVE. Jak sama nazwa wskazuje, możemy spodziewać się tutaj najwyższej jakości i niebanalnych rozwiązań.

Inspiracją do stworzenia tych dwóch niezwykłych zegarków były rozbłyski słoneczne. To piękne, a zarazem przerażające zjawisko od wielu lat fascynuje nie tylko naukowców, ale i licznych obserwatorów nieba. Towarzysząca temu zjawisku feeria barw została wspaniale uchwycona w specjalnie stworzonych lunetach dla obu zegarków.

Niezwykłe są także materiały oraz sam proces tworzenia zegarków. W celu jak najlepszego uchwycenia niezwykłych wzorów i kolorów, jakie przyjmuje wyrzucana energia słoneczna, lunety powstały z połączenia włókna węglowego i włókna szklanego zawierającego fosforyzujące cząsteczki. W procesie wycinania pierścieni otrzymano niepowtarzalne wzory. Jak określa sam producent, wzory na lunetach nie powtarzają się. Ten niezwykły efekt jest widoczny zarówno w świetle, jak i w ciemności, kiedy nieregularne, luminescencyjne wzory zaczynając świecić. Możemy odnieść wrażenie, że na nadgarstku nosimy nie zegarek, a miniaturowe płonące Słońce.

Oba zegarki Flare Red zostały wyposażone w moduły solarne Tough Solar, dzięki czemu przyszły użytkownik nie musi się martwić kwestią wymiany baterii.

Kolejną wspólną cechą obu czasomierzy jest funkcja Multi Band 6. Sprawia ona, że zegarki poprzez sygnał radiowy dostosowują się do chodu zegara atomowego co daje nam ich najwyższą precyzję.

Dla podkreślenia, że prezentowane zegarki powstały na specjalną okazję jaką niewątpliwie są 40. urodziny marki, ich dekle zostały ozdobione specjalnym grawerem zaprojektowanym przez Erica Haze’a, nowojorskiego artystę, który współpracuje z marką G-SHOCK już od 1999 roku. Dodatkowo szlufki pasków wykonane ze stali szlachetnej w kolorze różowego złota zostały ozdobione czterema gwiazdkami oraz napisem “SINCE 1983”.

G-Shock Master of G Premium 40th Anniversary Flare Red Mudmaster GWG-2040FR -1AER – prawdziwy twardziel stworzony, by przetrwać w pyle i w błocie 

Modele marki G-Shock z linii Mudmaster przyzwyczaiły nas, że są to zegarki odporne na trudne warunki, gotowe na każde wyzwanie. Dzięki zwiększonej odporności na błoto i kurz, żadne wyzwanie nie jest im straszne. Nic więc dziwnego, że wybierając modele do jubileuszowej kolekcji padło między innymi właśnie na tę serię.

Charakterystyczna, masywna koperta ma 54 mm średnicy. Elementy koperty na godz. 6.00 i 12.00 zostały wykonane ze specjalnego kutego włókna szklanego połączonego z fosforyzującą żywicą epoksydową. Daje nam to dodatkowy efekt rozbłysku na kopercie gdy spojrzymy na nią w ciemności. Patrząc na funkcje w jakie został wyposażony model Flare Red nietrudno sobie wyobrazić go jako idealnego towarzysza wszelkich aktywności w terenie.

Poza standardowymi funkcjami (stoper, timer, termometr) mamy tutaj m.in. dostępne takie funkcje dodatkowe jak:

  • cyfrowy kompas,
  • barometr,
  • wysokościomierz,
  • termometr,
  • 5 alarmów dziennie, 
  • radiowa synchronizacja czasu,
  • podwójne automatyczne podświetlenie LED. 

Ten płomienny G-SHOCK Mudmaster został wyceniony na kwotę 5 540 złotych.

G-SHOCK Exclusive Premium 40th Anniversary Flare Red MTG-B3000FR -1AER – precyzja ponad wszystko

Drugi z zegarków Flare Red należy do specjalnej serii Exclusive, gdzie pierwsze skrzypce grają precyzja i dbałość o każdy detal.

Charakterystyczną kwestią w modelu G-SHOCK Exclusive MTG-B3000FR jest zastosowanie w pełni analogowych wskazań zegarka, co w pewnym sensie podkreśla jego odbiór jako ekskluzywnego. Ważną funkcją jest także umieszczenie modułu Bluetooth, co w połączeniu z firmową aplikacją w znacznym stopniu ułatwia obsługę dodatkowych opcji jak np. rejestracja daty, godziny oraz pozycji na mapie. Dodatkowo mamy tutaj automatyczną regulację czasu i to aż cztery razy na dobę. Z taką funkcją możemy być pewni, że nasz zegarek zawsze będzie ustawiony co do minuty.

Dla osób, które często w pośpiechu odkładają smartfon, a później mają problem z jego znalezieniem, G-Shock również znalazł odpowiednie rozwiązanie. Mamy tutaj bowiem funkcję wyszukiwania telefonu przez zegarek. Dział on na zasadzie uruchomienia odpowiedniej funkcji na zegarku, co z kolei uruchamia sygnał dźwiękowy na telefonie. Niezwykle przydatna funkcja w dzisiejszym, zabieganym świecie.

Model MTG-3000FR został wyceniony na kwotę 6 640 złotych.

G-SHOCK Flare Red 40th Anniversary – podsumowanie

Wydawać by się mogło, że w zegarkowym świecie 40 lat to wcale nie tak dużo. Być może to prawda, ale z drugiej strony w ciągu tych 40 lat marka G-SHOCK stała się ikoną i  synonimem najwytrzymalszych zegarków na świecie. Jubileuszowa seria Flare Red idealnie odzwierciedla płomienną pasję z jaką pracowali twórcy pierwszego zegarka G-SHOCK na czele z CEO marki – Kikuo Ibe.

Urodzinowe modele G-SHOCK z linii Flare Red dostępne są wyłącznie w salonach sprzedaży ze statusem G-SHOCK PRO, a ich lista dostępna jest na stronie www.zibi.pl. 

Mateusz Pycia