Tradycyjnie, jak co roku, w marcu przychodzi czas… na zmianę czasu. Kiedy w 2021 roku przestawiamy zegary i zegarki? W którą stronę powinniśmy prawidłowo przestawić wskazówki – do przodu czy do tyłu? Dlaczego co roku przestawiamy czas? Czy są osoby, które nie będą musiały o tym pamiętać?
Zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki w 2021 roku?
W nocy z 27 na 28 marca 2021 roku, wskazówki naszych zegarów i zegarków musimy przestawić z godziny 2.00 na 3.00, czyli przesuwamy je „do przodu”.
Oznacza to, że będziemy spali o godzinę krócej.
Będzie to kolejna już, coroczna zmiana czasu z zimowego na czas letni, czyli na środkowoeuropejski – CEST (Central European Summer Time).
Czas letni obowiązywał będzie do końca października 2021 roku.
Kto i po co wymyślił zmianę czasu?
Jako pierwszy w historii, za zmianą czasu postulował jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych – Beniamin Franklin. To właśnie on jako pierwszy wskazał, że wiosną ludzie wstają razem ze wschodem słońca, a wieczorem muszą pracować przy świecach. Jego celem było więc to, żeby ludzie maksymalnie wykorzystali światło słoneczne.
Który kraj w Europie po raz pierwszy wprowadził zmianę czasu?
Czy wiesz, że pierwszym europejskim krajem, który wprowadził zmianę czasu były… Niemcy? To właśnie ten kraj po raz pierwszy zaczął stosować zmianę czasu. Było to w 1916 roku, w czasie I wojny światowej.
Później zmiany wprowadzono także w Wielkiej Brytanii. Z czasem zmianę czasu rozpowszechniono w całej Europie.
Obecnie rozróżnienie na czas zimowy i czas letni istnieje w prawie 70 krajach na całym świecie.
W Europie są tylko trzy kraje, które tego nie robią: Islandia, Rosja i Białoruś. Co ciekawe, zmiany czasu z zimowego na letni i na odwrót nie dokonuje także większość krajów Azji, w tym Chiny, Indie oraz Japonia.
Czy musimy pamiętać o zmianie czasu?
Nieprzerwanie od 1977 roku także w Polsce musimy przestawić wskazówki zegarów i zegarków na czas letni i zimowy.
Dla niektórych osób, szczególnie dla tych, które np. pracują lub podróżują w nocy, zmiana czasu może być uciążliwa. Zakłócenie rytmu dobowego, dekoncentracja czy problemy ze snem dotyka co roku wiele osób. Na szczęście, objawy po kilku dniach samoistnie mijają.
Co zatem można zrobić, by tę zmianę czasu sobie nieco ułatwić?
Z pomocą przychodzi nam elektronika, dzięki której konieczność dostosowania wskazań zegarków jest nieco mniej kłopotliwa.
Wskazania większości urządzeń elektronicznych korygowane są w sposób automatyczny.
Tak dzieje się w komputerach, tabletach, telefonach komórkowych czy inteligentnych zegarkach.
Dzięki temu, bez żadnych obaw o pomyłkę, możemy zerknąć w niedzielny poranek na czas w naszym zegarku czy smartfonie. I będzie wskazywał odpowiednią godzinę.
Zmiana czasu? Nie musisz o niej pamiętać! Smartwatch zrobi to za Ciebie!
Na rynku można znaleźć wiele modeli smartwatchy, zróżnicowanych pod względem ceny i dodatkowych funkcji.
Jedną z dostępnych na rynku marek jest VECTOR SMART.
Jest to nowość na rynku. Młoda marka, przebojem wkraczająca na rynek, cechuje się konkurencyjną ceną, ciekawym designem smart zegarków i ich dodatkowych funkcji.
W jaki sposób smartwatche Vector Smart mogą pomóc w zmianie czasu? I jakie dodatkowe funkcje posiadają? Jakie są zalety tych zegarków? Co potrafią?
Zmiana czasu dokona się sama!
Po pierwsze i najważniejsze – aktualizacja zmiany czasu dokonuje się automatycznie. Nie będziesz więc musiał o niej pamiętać!
W spokojny, niedzielny poranek na ekranie zobaczysz więc aktualną datę (datownik) i oczywiście… odpowiednią godzinę. Jest to więc bardzo praktyczne rozwiązanie.
Z tym smartwatchem oszczędzisz czas!
Po drugie, aktualnie w dobie pandemii, wiele osób zwraca uwagę na swój stan zdrowia. Jeśli więc poczujesz się źle, za pomocą tego smartwatcha, możesz dokonać pomiaru pulsu (pulsometr) i temperatury ciała (termometr). Pomiary dokonywane są ręcznie („na żądanie”) lub automatycznie i prezentowane na ekranie. Termometr dokonuje pomiaru z dokładnością do 0,2oC, co dla wielu osób może mieć duże znaczenie.
Wśród innych zalet wyróżnić należy funkcję kontroli snu i możliwość sprawdzenia aktualnej pogody.
W spokojny, niedzielny poranek możesz także założyć słuchawki, ukoić zmysły i posłuchać swojej ulubionej muzyki (sterowanie muzyką).
Jeśli jednak zdecydujesz się wyjść na spacer, z pomocą przyjdzie Ci krokomierz, który zliczy Twoje kroki. Alarm przypomni ci, że czas wracać do domu na obiad.
Niespodziewany deszcz na spacerze? Nic się nie stanie! Wodoszczelność normy IP68 ochroni Twój zegarek przed kontaktem z wodą. Zegarka nie trzeba zdejmować z nadgarstka podczas deszczowej pogody ani w czasie intensywnego treningu.
Warto także podkreślić wytrzymałą baterię. Czas pracy smartwatcha na pełnym naładowaniu wynosi od 5 do 15 dni, w zależności od eksploatacji. Pełne naładowanie zajmuje ok. 2,5 godziny i odbywa się za pomocą ładowarki USB.
Trzymając zegarek w ręce zaskakuje jego waga – to jedynie 35 g. Zegarek jest więc lekki niczym opaska sportowa, zapewni komfort noszenia i nie będzie przeszkadzał w sportowych aktywnościach.
Wiosenne nowości marki Vector Smart
Do tej pory marka oferowała 3 modele z prostokątną kopertą (2 damskie i 1 męski).
Mały takie same funkcje, różniły się jedynie kolorem koperty i paska.
Od połowy marca marka wprowadziła nowy model z okrągłą kopertą.
Teraz przyszli użytkownicy będą mogli samodzielnie zdecydować – czy bardziej podobają im się modele z kopertą okrągłą czy prostokątną. Każdy znajdzie smart zegarek odpowiedni dla siebie.
Poniższy film promocyjny prezentuje wiosenne nowości marki Vector Smart:
Ile kosztują smartwatche Vector Smart?
Panuje przekonanie, że za dobrego smartwatcha trzeba słono zapłacić. Nie jest to prawdą, bo na rynku znajdziemy sporo przystępnych cenowo inteligentnych zegarków.
Cena katalogowa wszystkich smartwatchy Vector Smart to 299 zł.
Dobry wybór w atrakcyjnej cenie.
Do każdego smartwatcha można dokupić oddzielny, dodatkowy pasek w cenie 49 zł.
Prezentowane modele smartwatchy znajdziesz w sklepie online Vector Smart. Wejdź i wybierz coś dla siebie lub bliskiej Ci osoby. Spiesz się, zmiana czasu już za kilka dni, a nowe smartwatche rozchodzą się tak szybko, jak się pojawiają.
Na koniec jeszcze ciekawostka o zmianie czasu na Antarktydzie
Poza Europą, zmianę czasu stosuje się m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii, a także na… Antarktydzie!
Oczywiście, w przypadku tego kontynentu, nie wynika to z chęci oszczędzania światła słonecznego, ale z innych powodów.
Na Antarktydzie znajduje się wiele stacji badawczych z różnych krajów świata. Stosuje się w nich taki czas, jaki obowiązuje w kraju macierzystym. Z tego powodu, jeśli w kraju macierzystym dokonuje się zmiany (z letniego na zimowy i odwrotnie), to stacja badawcza również musi dostosować czas lokalny.
Zmiana czasu. Najwyższy czas z tym skończyć!
Niewykluczone, że zmiana czasu już niedługo przestanie istnieć. W Komisji Europejskiej od lat toczy się zażarta dyskusja, by zlikwidować zmianę czasu. Czy tak się stanie? Czas pokaże.
Agata Molka
*wpis sponsorowany
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki VECTOR SMART znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tutaj – VECTOR SMART.