Ikona paryskiej mody zmarła niespełna 50 lat temu. Pozostała po niej „mała czarna”, sznury pereł, krótka fryzura na pazia, nieśmiertelny zapach Chanel No. 5 i wciąż żywa legenda. Nie miała łatwego życia, mimo to, osiągnęła niebywały sukces. W jaki sposób Coco Chanel – bo o niej mowa – do tego doszła?

Świat Coco Chanel przypominał cebulę, jest w nim tyle warstw. Różnica polega jednak na tym, że pachnie on Chanel No. 5, a nie jak cebula – powiedziała Justine Picardie, autorka książki „Coco Chanel. Legenda i życie”. I takie właśnie było życie Coco Chanel – przeplatane pasmem sukcesów w życiu zawodowym i porażek w życiu prywatnym.

Gabrielle Bonheur Chanel, bo tak brzmi jej właściwe imię, urodziła się 19 sierpnia 1883 roku w małym, francuskim miasteczku Saumur w regionie Maine-et-Loire w zachodniej Francji. Przyszła na świat w biednej rodzinie, i takie też było jej całe dzieciństwo.

Źródło: https://24smi.org/en/celebrity/47961-coco-chanel.html

Smutne dzieciństwo

Była córką Jeanne Devolli, praczki i Alberta Chanela, wędrownego handlarza. Miała dwie siostry i trzech braci, przy czym jeden z nich zmarł wkrótce po urodzeniu. Matka zmarła na gruźlicę, kiedy dziewczynka miała 12 lat. Wkrótce po tym smutnym wydarzeniu, ojciec oddał małą Gabrielę wraz z siostrami do katolickiego sierocińca w Aubazines, małej wsi w regionie Nowa Akwitania, synów natomiast do pracy na polu rolników. Chanel przebywała w przytułku do ukończenia osiemnastego roku życia, ucząc się zawodu szwaczki. To właśnie tam zdobyła pierwsze podstawy kroju i szycia.

Po opuszczeniu sierocińca stara się znaleźć pracę jako krawcowa. Próbuje też swoich sił jako piosenkarka w kawiarniach. Wkrótce otrzymała przezwisko „Coco”, pochodzące z jednej z jej ulubionych piosenek „Qui qu’a vu Coco?” (franc. Kto widział Coco?).

Źródło: https://24smi.org/en/celebrity/47961-coco-chanel.html

Pierwsza miłość
Młoda Coco Chanel wyróżniała się wśród innych francuskich panien. Jej stroje zawsze były proste i gustowne, często sięgała po elementy mody męskiej, np. krawaty. Chanel adorowało wielu mężczyzn. Jednym z nich był Etienne Balsan – gentelman, milioner i oficer piechoty. Ich znajomość zakończyła się niechcianą ciążą, którą Chanel usunęła. Zabieg niestety został źle przeprowadzony i z tego powodu już do końca życia była bezpłodna. Był to jej największy życiowy dramat, z którym nigdy się nie pogodziła.

Pierwszy sklep z kapeluszami
W 1913 roku początkująca projektantka mody otworzyła w Paryżu swój pierwszy sklep z kapeluszami. Trudno jednak byłoby szukać tam wielkich, modnych wówczas, nakryć głowy ozdobionych dużą ilością kwiatów czy biżuterii. Chanel stawiała na prostotę. Również w modzie proponowała fason, który uchodził za sportowy.

Wybuchła I wojna światowa. Trudności zaopatrzeniowe sprowokowały ją do zaprezentowania w 1916 roku kolekcji kostiumów z miękkiego dżerseju, uważanego dotychczas za tkaninę bieliźnianą. Wszystkie panie chciały go mieć. Sukces zachęcił ją do założenia domu mody pod marką Chanel przy prestiżowej paryskiej ulicy Rue Cambon. Proponowany przez nią styl a la „skromna, grzeczna panienka” szybko przyniósł zainteresowanie bogatych klientek, zmęczonym obowiązującym wówczas ściśle przylegającym do ciała gorsetem.

Na przekór wiodącym trendom, Chanel stopniowo odsłania coraz więcej kobiecego ciała: spódnice stają się coraz krótsze (jednak nigdy przed kolano), wprowadza spodnie jako codzienny strój dla kobiety. To był dopiero szok! Od zawsze kobiety nosiły sukienki i spódnice. Sylwetka jest nowoczesna, fryzura krótka – oto kobieta na miarę nowych czasów!

Źródło: https://vumag.pl/moda/coco-chanel-biografia/285kb7

Kolejne nieudane związki
Coco Chanel nie miała szczęścia w miłości. Po pierwszym nieudanym związku z Etienne Balsanem, związała się z jego przyjacielem, Arthurem Capelem. Niestety, i ta miłość była intensywna i krótka, gdy ten zdecydował się poślubić inną kobietę. Ich małżeństwo zakończyło się tragicznie – Capel zginął w wypadku samochodowym. W 1919 roku Coco wdała się w romans z rosyjskim księciem, arystokratą – Dymitrem Pawłowiczem. I choć związek przetrwał jedynie dwa lata, odcisnął piętno i zaowocował rosyjskimi wpływami w projektach Chanel.

Gabrielle Chanel i książę Dymitr Pawłowicz Romanow.

Źródło: https://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,20491072,coco-chanel-po-drugiej-stronie-kazdego-plagiatu-znajduje-sie.html

Słynne perfumy Chanel No. 5
W 1921 roku Coco Chanel zdecydowała się na wprowadzenie na rynek własnego, autorskiego zapachu. Jego stworzenie zleca perfumiarzowi Ernestowi Beaux. Z pięciu próbek, jakie przedstawia jej Beaux, wybiera tę ostatnią, oznaczoną numerem 5. Nie wie jeszcze, że właśnie narodziły się najsłynniejsze perfumy XX wieku, które po wielu latach nadal będą bestsellerem. Zapach pojawił się na rynku 5 maja i został nazwany szczęśliwą dla Chanel cyfrą 5.

O Chanel No. 5 – jednych z najsłynniejszych perfum na świecie pisaliśmy jakiś czas temu osobny artykuł. Czytaj więcej TUTAJ

Źródło: https://vuil.co/n-5-de-chanel/le-n-5-de-chanel-l-39-histoire-d-39-un-parfum-journal-du-actualit-du-luxe.html

Źródło: https://wallpaperscraft.com/wallpaper/chanel_coco_mademoiselle_perfume_audrey_hepburn_10173

Źródło: https://24smi.org/en/celebrity/47961-coco-chanel.html

Nieśmiertelna mała czarna
W 1926 roku Coco Chanel przedstawiła światu słynną sukienkę – małą czarną, nazwaną przez wyrocznię mody „Vogue” – „mundurem nowoczesnej kobiety”. Inne „pionierskie wynalazki” słynnej już projektantki mody to: tweed w modzie damskiej, sztuczna biżuteria, którą sama z upodobaniem nosiła i guziki, najczęściej w stylu militarnym.

Źródło: https://stylishlook.pl/dlaczego-kupujemy-wciaz-te-same-produkty/mala-czarna/

Smutne, wojenne lata
Z powodu wybuchu II wojny światowej Coco Chanel zdecydowała się zamknąć dom mody. Skupiła się jedynie na perfumach. Podczas okupacji Paryża, romansowała z nazistowskim oficerem Hansem Guntherem von Dincklage. Można więc śmiało stwierdzić, że była ambasadorem pokoju. Niestety, misja nie powiodła się. Po wyzwoleniu Francji, Chanel została aresztowana i oskarżona o kolaborację z Niemcami. W jej sprawie interweniował sam Churchill i szczęśliwie oczyszczono ją z zarzutów.

Źródło: https://vumag.pl/moda/coco-chanel-biografia/285kb7

Wiosenne odrodzenie i powrót do gry
Po wojnie, Chanel wyemigrowała do Szwajcarii, gdzie żyła przez kolejne 10 lat. W roku 1954 duch nieco zapomnianej projektantki mody odrodził się na nowo. Powróciła do Paryża. Rosnąca konkurencja w postaci Christina Diora sprawia, że Coco postanawia wrócić do gry.

Biografię Christiana Diora – genialnego krawca snów – przeczytasz TUTAJ

W wieku 71 lat, stateczna pani Chanel, na nowo otwiera swój dom mody. Pierwsza kolekcja zostaje przyjęta zimno, jednak ona nie przejmuje się krytyką. Tworzy tweedowy kostium i znów staje się najważniejszą kobietą w powojennej historii mody. Jej stroje noszą m.in.: Romy Schneider – austriacka aktorka, Jackie Kennedy – małżonka 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy’ego, Jeanne Moreau – francuska aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, piosenkarka oraz wiele, wiele innych kobiet.

źródło: https://24smi.or/en/celebrity/47961-coco-chanel.html

Źródło: https://blackdresses.pl/2016/01/19/ikony-stylu-coco-chanel/

 
Gabrielle Coco Chanel zmarła 10 stycznia 1971 roku w Paryżu. Dożyła sędziwego wieku 88 lat. Zasnęła w niedzielę, w dniu bardzo przez nią znienawidzonym, bo bez pracy. Zgasła ikona paryskiej mody. Zakończyła się pewna epoka.

Kontynuacja dzieła
Od 1983 roku firmą Chanel kieruje Karl Lagerfeld – genialny projektant, dyrektor kreatywny, który godnie kontynuuje dzieło Mademoiselle. Marka Chanel nadal pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych luksusowych brandów na całym świecie.

Źródło: https://vumag.pl/moda/coco-chanel-biografia/285kb7

Źródło: https://www.vogue.in/content/suzycouture-impeccable-collection-chanel/

Oficjalna strona domu mody: https://www.chanel.com/

Polecane książki:
1. Justine Picardie, Coco Chanel. Legenda i życie
2. Henry Gidel, Coco Chanel
3. Tilar J. Mazzeo, Sekretne życie Chanel No. 5

 

Agata
Redakcja Zegarki i Moda

Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony: https://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,20491072,coco-chanel-po-drugiej-stronie-kazdego-plagiatu-znajduje-sie.html