Wczoraj w Paryżu zmarł słynny projektant, dyrektor artystyczny domu mody Chanel – Karl Lagerfeld. Miał 85 lat. Świat mody stracił jednego z największych wizjonerów.

Jeszcze w poniedziałek, przy okazji artykułu o motywie kota w modzie, wspominaliśmy, że Karl Lagerfeld jest właścicielem białej kotki wabiącej się Choupette, która jest jego największą muzą i natchnieniem. I dla której to właściciel specjalnie zaprojektował linię torebek, bluz, t-shirtów.

Źródło: https://viva.pl/

Dziś mamy dla Was smutną wiadomość. News, który szybko rozszedł się po całym świecie. Karl Lagerfled nie żyje. Słynny niemiecki kreator mody, fotograf, dyrektor artystyczny domu mody Chanel zmarł wczoraj (19.02.) w Paryżu. Miał 85 lat.

Źródło: https://www.rmf24.pl

Sygnały, że z jego zdrowiem jest krucho, pojawiły się już w ubiegłym miesiącu. Stylista gwiazd nie pojawił się 22 stycznia na dwóch ostatnich pokazach Chanel w Paryżu. Nieobecność także spowodowała brak ukłonu przed publicznością na zakończenie pokazu. A zdarzyło się to pierwszy raz od początku współpracy z domem mody Chanel od 1983 roku!

Najnowszy pokaz mody na wiosnę – lato 2019 Chanel możesz obejrzeć tutaj:

Przypomnijmy zatem krótki życiorys oraz największe sukcesy słynnego projektanta. Jego kariera bowiem niemal pokrywa się z historią współczesnej mody.

Karl Lagerfeld (właściwie: Karl Otto Lagerfeldt) urodził się 10 września 1933 roku w Hamburgu. Dziś ta data jest już nam dokładnie znana, ale jeszcze do 2013 r. projektant utrzymywał, że urodził się w roku 1938. Sam dokładnie nie wiedział kiedy. Stosowne dokumenty ujrzały światło dzienne dopiero po śmierci jego matki.

Pierwotnie nazwisko zapisywano Lagerfeldt (z dodatkową literą „t” na końcu), lecz później zmieniono na Lagerfeld, ponieważ „brzmiało bardziej komercyjnie”.

Projektant mawiał, że urodził się za późno, że ominął go glamour. Opinię podzielała także matka. Dlatego jeszcze jako nastolatek, razem przeprowadzili się do Paryża. I to właśnie tu, w stolicy mody, rozpoczęła się jego dynamiczna kariera.

Źródło: https://vumag.pl/

W 1955 roku wygrał jeden z najważniejszych paryskich konkursów mody, który zagwarantował mu posadę w domu mody Balmain. W 1964 roku, rozczarowany światowym haute couture, wyjechał do Włoch, by studiować sztukę. Rok później powrócił do świata mody i został dyrektorem artystycznym włoskiego domu mody Fendi. W 1969 roku pracował także dla innych słynnych domów mody m.in.: Krizia, Charles Jourdan i Valentino.

Źródło: www.party.pl

W 1972 roku wraz z domem mody Chloé stworzył biało-czarną kolekcję Deco, która otworzyła mu drzwi do międzynarodowej kariery.

Nieprzerwanie od 1983 r. projektant pełnił funkcję dyrektora artystycznego domu mody Chanel. Odpowiedzialny był za kolekcje haute couture, prêt-à-porter i akcesoria. Uczynił Chanel jednym z najbardziej dochodowych i pożądanych producentów dóbr luksusowych. Sposób w jaki wraz z marką osiągnął sukces do dziś jest elementarnym case study dla studentów projektowania i marketingu mody.

Źródło: https://www.harpersbazaar.com/

Jego spektakularnej i długiej karierze z pewnością pomógł fakt, że projektant prowadził zdrowy tryb życia. Nie pił alkoholu, nie zażywał narkotyków, nie popadł w choroby psychiczne, w przeciwieństwie do wielu rywali. Raczej poświęcił dla niej życie prywatne. O tym uczuciowym wiadomo jednak nie wiele. W latach 70. zakochał się w innym mężczyźnie – Jacquesie de Bascherze, który niestety, zmarł w 1989 r. na AIDS.

Źródło: https://vumag.pl/

Inne ciekawostki z życia Karla Lagerfelda:
– w 2004 roku jako pierwszy słynny kreator mody zaprojektował kolekcję ubrań dla popularnego sklepu odzieżowego H&M,
– wydał poradnik „The Karl Lagerfeld Diet”, który jak przecież wszystko, czego dotknął Lagerfeld, okazał się bestsellerem,
– był twórcą projektu etykietek napoju Coca – Cola,
– w 2011 r. podjął współpracę z firmą Magnum i zaprojektował pokój wykonany z 10 ton czekolady. Z czekolady wykonane były łóżko, dywan, biurko i krzesło i figura francuskiego piosenkarza.

Fot. Reuters

Zawsze wiedziałem, że jestem stworzony do bycia legendą – mawiał. Z pewnością mu się to udało.

Korzystając z okazji, zapraszamy Was do lektury pasjonującej i niezwykle ciekawej biografii Coco Chanel, którą przeczytacie tutaj: Coco Chanel – ikona paryskiej mody

 

Agata
Redakcja Zegarki i Moda

Zdjęcie tytułowe przedstawia Karla Lagerfelda na pokazie męskiej kolekcji Diora, w styczniu 2016 r. (Fot. Vittorio Zunino Celotto/Getty Images). Źródło: https://www.vogue.pl/