„EBEL Sport Classic Lady Turqouise to poetyckie odbicie spokoju i harmonii. Błękitno-zielone odcienie turkusu oddają łagodny ruch morskich fal, w których odnajdziesz głębokie pokłady ukojenia”

– możemy przeczytać w materiałach promocyjnych najnowszego zegarka szwajcarskiej marki EBEL. Brzmi ciekawie?

Jak zatem prezentuje się model, który (co warto zaznaczyć) został ograniczony do jedynie 200 sztuk na całym świecie? Zobaczmy!

EBEL – historia

Myśląc o znanych markach zegarkach do głowy może przyjść nam ich wiele. Jednak nie zawsze w tym zestawieniu znajdzie się firma EBEL. Zatem, jeżeli było tak również teraz, to czas to zmienić!

EBEL jest szwajcarską marką, której korzenie sięgają początków XX wieku, a konkretniej roku 1911. Wtedy to małżeństwo – Eugene Blum i Alice Levy – postanowiło wspólnymi siłami otworzyć swój nowy, zegarkowy biznes w mieście La Chaux-de-Fonds.

W firmie za wszystkie zagadnienia techniczne, wliczając w to proces powstania zegarków, odpowiadał Blum. Z kolei jego żona Alice miała decydujący głos w kwestii projektowania i designu.

Nazwa też jest istotna!

Ważność roli obu małżonków w rozwój firmy uwidoczniła się już w nadanej przedsiębiorstwu nazwie. Bowiem „EBEL” to nic innego jak skrót od imion Eugene Blum (stąd E i B) oraz nazwiska żony, Levy (stąd L). „E” z kolei pochodzi od francuskiego et, czyli po prostu „i”. Zatem pełna nazwa firmy pochodzi od słów Eugene Blum et Levy – „Eugene Blum i Levy”.

Czasy późniejsze

Firma EBEL zaczęła dynamicznie rozwijać się w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy to weszła na nowe rynki zagraniczne (między innymi do USA). Przedsiębiorstwo od II połowy XX wieku może pochwalić się również polityką wspierania artystów.

Na fali współpracy ze sławnym architektem Le Corbusierem firma otrzymała nawet specjalnie zaprojektowaną dla niej willę – Villa Turque. Posiadłość została ulokowana w Le Chaux-de-Fonds, a więc tam, gdzie założono EBEL.

Pierwsze spojrzenie na nowy zegarek

Najnowszy EBEL Sport Classic Lady Turqouise należy do serii zegarków „Sport Classic”, zapoczątkowanej już w roku 1977. Patrząc na opisywany model ciężko nie zgodzić się z cytowanymi na jego temat słowami.

By dostrzec wspomniane marynistyczne nawiązania, wystarczy jeden rzut oka na design tarczy. Nałożone na nią kolory żywo przypominają barwę wody morskiej.

Co więcej – ten specyficzny odcień turkusu jest charakterystyczny raczej dla akwenów ciepłych, nad którymi lubimy spędzać urlopy. Zatem od samego początku EBEL Sport Classic Lady Turqouise może wzbudzać pozytywne skojarzenia.

Detale wizualne

Jednak nie na samym kolorze tarczy kończy się wyjątkowość tego modelu. Przyjrzymy się bardziej uważnie obwodowi koperty. Wykonano go z 18-karatowego złota oraz wyłożono 47 diamentami o łącznej masie około 0.3 karata. Z kolei średnica koperty zegarka równa się 29 milimetrom.

Warto również zwrócić uwagę na to, co znajduje się na samej tarczy. Tradycyjną podziałkę godzinową urozmaicono w wyjątkowy sposób. Godziny 12, 3, 6 i 9 zapisano przy użyciu złotych cyfr rzymskich, natomiast pozostałe uzupełniono diamentami. Tym razem jednak kamienie te są dużo mniejsze – bowiem ich masa to około 0.05 karata.

O dalszych szczegółach słów jeszcze kilka

Kolejną istotną z punktu widzenia użytkowania zegarka cechą jest jego wodoszczelność. Najnowszy EBEL Sport Classic Lady Turqouise posiada klasę wodoszczelności 50M. Bezproblemowo możemy więc na przykład umyć ręce, nie ściągając zegarka z nadgarstka.

Bransoletę z kolei wykonano z wysokiej jakości stali nierdzewnej, wzbogaconą akcentami 18-karatowego złota 3N – tego samego typu, co na tarczy i kopercie. Natomiast szkiełko zegarka jest zrobione z syntetycznego szafiru, a warto tu jeszcze wspomnieć, że posiada ono dodatkowo powłokę antyrefleksyjną.

Pozwala ona m.in. na znaczące ograniczenie odbłysków światła, które docierają do naszego oka. Dzięki temu zabiegowi, bez żadny problemów, możemy podziwiać piękno tarczy.
Jeśli zaś chodzi o mechanizm zegarka, to jest nim powszechnie znany szwajcarski mechanizm kwarcowy ETA E61.031.

Jest się czym zachwycać

EBEL Sport Classic Lady Turqouise jest z całą pewnością zegarkiem, który przykuje uwagę klientów. Wyjątkowy, atrakcyjny design połączony z wysoką jakością wykonania to coś, co po prostu warto docenić.

Piotr Kotula