Najnowsza kolekcja zegarków marki Obaku Denmark – Kaffe – to ukłon w stronę ekologicznych rozwiązań. Oczywiście w dobrze znanym stylu firmy, w którym królują ponadczasowy minimalizm i elegancja. To przemyślana kompozycja. Jej nazwa również nie jest przypadkowa.

Od 2007 roku marka Obaku Denmark tworzy zegarki, które są projektowane według następujących zasad:

  • minimalizm,
  • elegancja,
  • filozofia zen.

Obaku to nazwa jednego z kierunków tej filozofii, u którego podstaw leży odrzucenie tego, co zbędne. Ponieważ firma pochodzi z Danii, w swoich projektach nawiązuje do skandynawskiego wzornictwa i filozofii hygge, której założeniem jest bycie „tu i teraz” i radość z codziennych małych rzeczy. Dla projektantów zegarków ważna jest też więź człowieka z przyrodą i ekologiczne podejście.

Najnowsza kolekcja damskich zegarków Kaffe jest tego najlepszym przykładem.

Kaffe – eko elegancja w minimalistycznym wydaniu

Obaku Denmark, jak już wcześniej wspomniano, to ekologiczne podejście do produkcji zegarków.

Marka daje temu wyraz np. umieszczając w kwarcowych zegarkach baterie pozbawione ołowiu i rtęci. Zegarki z logo marki są też trwałe, a producenci obiecują, że radość z ich posiadania jest taka sama zaraz po zakupie, jak i po 10 latach. Trwałość czasomierzy to jednak nie tylko kwestia użycia wysokiej klasy wytrzymałych materiałów, takich jak stal szlachetna i mineralne szkło, lecz także zastosowania ponadczasowego minimalistycznego designu, który nigdy nie wyjdzie w z mody. Takie są na przykład klasyczne, okrągłe koperty zegarków. Ich urok i szyk nigdy nie przeminie.

Taka jest też kolekcja zegarków Kaffe, które pasują zarówno do codziennych, jak i bardziej szykownych kreacji . Jednak kryją one w sobie jeszcze jedno zaskakujące ekologiczne rozwiązanie, którego koncepcja jest ukryta w nazwie.

Szykowne fusy z kawy, czyli… eko tkwi w szczegółach

4 damskie kwarcowe zegarki z najnowszej kolekcji o nazwach i referencjach:

  • Fog (V257LHCNMC),
  • Chocolate (V257LHVNMV),
  • Macadamia (V257LHVNRB),
  • Coconut (V257LHCNRB) łączy czarna minimalistyczna tarcza, wykonana z… fusów od kawy. Nie dość, że to materiał poddany recyklingowi i odpowiednio utwardzony, to jeszcze w 100 procentach naturalny, a więc eko w pełnej krasie.

Takie rozwiązanie bardzo dobrze wpływa także na design zegarków – ich czarne matowe tarcze wydają się całkowicie gładkie.

Jednak pod odpowiednim kątem padania światła można dostrzec na nich małe punkciki i kreski – czyli po prostu fakturę kawowych fusów! Takie tarcze stanowią stylowe i eleganckie tło dla pozostałych minimalistycznych elementów cyferblatów, czyli cienkich indeksów i takich też wskazówek godzinowych (w kolorze srebrnym lub bardzo modnym – różowego złota).

Coconut i Macadamia z nutą jabłkową

Te dwa modele zegarków o smakowitych nazwach – jeden z kopertą, indeksami i wskazówkami w kolorze modnego różowego złota (Macadamia), a drugi z takimi elementami w kolorze srebra (Coconut) – to jeszcze jedno ekologiczne i wegańskie rozwiązanie.

Zamiast pasków wykonanych ze zwierzęcych skór mamy tu eleganckie czarne paski o ciekawej fakturze wykonane ze skórek… jabłek. Ten patent ma swoją oficjalną nazwę: AppleSkin™. To także dowód na to – jak w przypadku wykorzystania fusów od kawy – że marka filozofię zero waste wciela w czyn!

Fog i Chocolate – smakowita biżuteryjna elegancja

Ten zegarkowy duet to damskie kwarcowe zegarki dla miłośniczek zegarków w bardziej biżuteryjnym (jednak nadal minimalistycznym) wydaniu. Od wyżej opisanych modeli różnią się tym, że wegańskie paski zostały w nich zastąpione eleganckimi wąskimi bransoletami typu mesh. Takie bransolety to wygoda noszenia, gdyż perfekcyjnie układają się na nadgarstku.

W modelu Fog jest to bransoleta w kolorze srebrnym pasująca do koperty zegarka, a w modelu Chocolate – w kolorze różowego złota (tu ukłon w stronę wciąż modnych pasteli w ubraniach i dodatkach).

Na deklu każdego modelu zegarka zostało wygrawerowane imię i nazwisko jednego z założycieli marki Obaku Denmark i jednocześnie projektanta – Christiana Mikkelsena.

Zegarki z najnowszej kolekcji to dowód na to, że twórca pozostaje wierny duńskiej szkole wzornictwa, która hołduje minimalizmowi.

Patrzenie na przedmioty zaprojektowane w jej duchu (oraz w duchu filozofii zen) ma wywoływać u odbiorcy spokój i zadowolenie. I w przypadku kolekcji Kaffe plan ten został wypełniony w 100%! Warto się o tym przekonać.

Dziś projektowanie ubrań czy dodatków modnych i w duchu dbania o ekologię to duże wyzwanie dla twórców, których działania są przecież obliczone na wysokiej klasy atrakcyjny wizualny efekt.

W przypadku marki Obaku Denmark sprawdziło się równanie: duńskie hygge + japoński zen = elegancki i zawsze modny minimalizm w zgodzie z naturą.

Ile kosztuje kawowa przyjemność? Ceny

Cena każdego z zegarków: 520 zł (zegarki w kolorze srebra) i 590 zł (zegarki w kolorze różowego złota).

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki OBAKU Denmark znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tutaj – OBAKU Denmark. 

Izabela Karolak