Seiko Astron to kolekcja zegarków, która jest synonimem nowoczesności. Już od 10 lat możemy zachwycać się praktycznymi rozwiązaniami dla zegarków kwarcowych i nic nie wskazuje na to żeby marka Seiko w tej dziedzinie miała zwolnić tempo. Z okazji 10-lecia istnienia kolekcji Astron zaprezentowano 4 nowe modele, w tym jeden limitowany.

Zegarki przepełnione nowoczesnością

Patrząc na najnowsze modele Seiko Astron GPS Solar nie sposób pomylić ich z innymi zegarkami. Mimo, że ich stylistyka ewidentnie stała się jeszcze bardziej nowoczesna, nadal możemy w nich znaleźć elementy wspólne z wcześniejszymi modelami chociaż zmieniło się naprawdę wiele.

Zaczynając od koperty tym razem stylistyka jest nastawiona na ostre linie. Ciekawe jest to, że zastosowano modne ostatnio rozwiązanie ze zintegrowaną bransoletą.

Koperty skrojone na miarę 

Wszystkie z czterech nowych modeli mają koperty wykonane z tytanu i posiadają średnicę 42,7 mm. Mogłoby się wydawać, że to dużo, ale zapewniamy – zegarek będzie dobrze układał się nawet na mniejszych nadgarstkach. Co do samego materiału z którego koperty zostały wykonane to tytan, który został pokryty specjalną super twardą powłoką. Jest to materiał idealny w zegarkach, które mają uchodzić za kwintesencję nowoczesnego zegarmistrzostwa.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest to, że przyciskom do obsługi zegarka nadano kształty odpowiadające profilowi koperty oraz załamaniu uszu. Taka mała rzecz, a od razu zwiększa wrażenie, że prezentowane modele są bardzo dobrze przemyślane.

Kolejną wyróżniającą cechą nowych modeli Astron jest fakt wykonania lunety z podziałką UTC ze szkła szafirowego. Jest to ciekawy zabieg stylistyczny, gdyż na tle szarej, matowej koperty luneta wykonana z takiego materiału kontrastuje w interesujący sposób.

W zależności od tego jaką wersję kolorystyczną tarczy wybierzemy otrzymamy też inny kolor pierścienia.

Te 3 nowe modele posiadają lunetę w kolorze czarnym:
SSH107 (srebrna tarcza),
SSH111 (czarna tarcza),
SSH113 (edycja limitowana), 
• Natomiast ostatni czwarty model SSH109 (z granatową tarczą) posiada lunetę w kolorze granatowym.

Tarczę chroni szafirowe szkło z powłoką antyrefleksyjną.

Układ tarczy we wszystkich czterech modelach jest taki sam, ale zacznijmy od indeksów. Nadano im kształt, aby dopełniały całości “kanciastej” stylistyki zegarków co wychodzi zdecydowanie na plus i jest kolejnym punktem dla projektantów. Projekt przemyślany w najmniejszych szczegółach.

Zegarki przeznaczone dla podróżników

Są to zegarki przeznaczone dla osób lubiących podróżować, dlatego indeksy wypełniono masą luminescencyjną Lumibrite. Dzięki temu bez przeszkód można odczytać godzinę nawet w ciemnościach. Przecież daleko podróżując nie tylko zmieniamy strefę czasową jako taką, ale i często porę dnia.

Indeksy są zintegrowane z chapter ringiem i zawieszone nad tarczą. Użyte wskazówki są minimalistyczne, co idealnie łączy się z ich nowoczesną stylistyką. Dodatkowo wskazówki minutowa i godzinowa zostały pokryte tą samą substancją luminescencyjną co indeksy.

W edycji limitowanej Seiko Astron zastosowano tarczę ozdobioną poziomymi pasami, które przechodzą od koloru jasnej szarości po ciemniejszy. Dzięki temu tarcza nabiera wielu wymiarów, a to jak załamuje się na niej światło sprawia, że jest jeszcze ciekawsza.

Dusza przepełniona technologią

W najnowszych modelach Seiko Astron GPS Solar zastosowano najnowocześniejszy mechanizm solarny GPS Solar, czyli 5X53 Dual-Time stworzony przez markę Seiko. Daje on nam wiele możliwości jak łączenie się z zegarem atomowym poprzez sieć GPS, dzięki czemu po naciśnięciu przycisku czas domowy automatycznie się koryguje. W podobny, bardzo szybki sposób działa funkcja zmiany czasu domowego na czas lokalny co jest wygodną funkcją w momencie kiedy dużo podróżujemy.

W szybkości działania mechanizmu pomaga również system pozwalający na niezależną pracę wszystkich wskazówek, co znacznie wpłynęło na skrócenie czasu korekty wskazań.

Funkcja łączenia się z siecią GPS plus zasilanie energią słoneczną sprawia, że obsługa jest praktycznie minimalna i w głównej mierze sprowadza się do wciskania odpowiedniego przycisku. Poza wymienionymi możliwościami mechanizm 5X53 Dual-Time oferuje nam opcje jak wieczny kalendarz (do lutego 2100 roku) ze wskazaniem dnia tygodnia oraz dnia miesiąca. Funkcję czasu światowego z zaprogramowanymi 39 strefami czasowymi oraz funkcję regulacji czasu letniego.

Posiadanie zegarka o takich możliwościach jest nader kuszącą wizją.

Nowoczesność dla każdego

Stylistyka zegarków Seiko Astron GPS Solar mogłaby wskazywać, że są to czasomierze sportowe.

Jednak nic bardziej mylnego, bo kto powiedział, że nowoczesność nie może być elegancka? Ostre linie i nietuzinkowy styl sprawia, że któryś z czterech zaprezentowanych modeli równie dobrze odnajdzie się na nadgarstku osoby lubiące podróżować w luźnym stylu na wakacje, jak i poważnego biznesmena, który służbowo potrafi pokonać tysiące kilometrów.

Zegarki z tej serii są na tyle uniwersalne, że nie straszne im ani szorty i koszulka polo ani biznesowy garnitur. Nie da się też ukryć, że w każdej tej opcji zegarki te będą wyglądać obłędnie i podkreślać nasz wizerunek.

Seiko Astron GPS Solar oraz Seiko Astron GPS Solar 10th Anniversary Limited Edition – dostępność i ceny

Jak przystało na jedną z topowych kolekcji Seiko nowe zegarki Astron robią olbrzymie wrażenie i zdecydowanie warto się nimi zainteresować. Szczególnie jeśli czesto podróżujemy między strefami czasowymi lub jeśli po prostu cenimy sobie komfort minimalnej obsługi czasomierza przy zachowaniu jego maksymalnej dokładności.

Premierę trzech podstawowych zegarków zapowiedziano na lipiec 2022. Natomiast edycja limitowana dostępna będzie od maja 2022. Zegarki wyceniono na kwotę 2 600 EUR, czyli w przeliczeniu ok. 12 000 PLN.

Wszystkie modele dostępne będą w oficjalnej dystrybucji marki Seiko.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tutaj – SEIKO.

Mateusz Pycia