Lata 80. ubiegłego wieku, to czasy zegarków, które pełniły rolę eleganckiego, aczkolwiek dość delikatnego elementu biżuterii, który był niezwykle podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

W takich realiach musiała odnaleźć się firma Casio, która postanowiła stworzyć zegarek odporny na wstrząsy. Wszyscy znamy tę historię, która dała początek niezwykłej kolekcji G-Shock. Zegarków gotowych na wszystko!

G-Shock od przeszło 40. lat stawia sobie kolejne wyzwania, trzymając się jednej prostej zasady – zegarki muszą być gotowe na naprawdę trudne warunki.

G-Shock: początki. Jak to się stało?

Zegarki G-Shock cieszą się ogromną popularnością, przez co znają ją nawet ci, którzy nie są na bieżąco z zegarkowymi kuluarami. To marka, która mocno zakorzeniła się w świecie popkultury, goszcząc nie tylko w spotach reklamowych, ale przede wszystkim na nadgarstkach osób ‘znanych i lubianych’.

W 1981 roku historię tę rozpoczął Kikuo Ibe, który rozbił na chodniku swój czasomierz. To właśnie wtedy, w jego głowie, zrodziła się idea stworzenia zegarka, który będzie odporny na takie sytuacje.

I czy to możliwe? Oczywiście, potwierdza to każdy model G-Shocka.

Trudne początki spektakularnego sukcesu

Pierwszy model G-Shocka DW-5000C powstał w roku 1983. Jednak na początku nie cieszył się on popularnością na rodzimym, japońskim rynku.
 
To jednak nie zatrzymało producenta, który postanowił spróbować sił za oceanem, czyli na zachodnich rynkach.
Jak się okazało, nie było to zbyt łatwe zadanie. A przeszkodą była pewna wątpliwość wśród Amerykanów.
 
Wypuszczona na rynek reklama G-Shocka pokazywała hokeistę, który zamiast krążkiem rozgrywał mecz…właśnie tym zegarkiem. Miało to podkreślać najważniejszą charakterystykę nowej kolekcji, a więc wysoką wytrzymałość.

G-Shock niczym hokejowy krążek? Przesada! 

Jak się jednak okazało, spot przyjęto z dużym niedowierzaniem. Reakcja odbiorców wymusiła na twórcach G-Shocka powtórzenie sceny z reklam.
 
Próba ‘na żywo’ bezsprzecznie udowodniła, a G-Shock nie musi się uciekać do efektów specjalnych. Jest dokładnie tak wytrzymały, jak pokazywała to reklama. Ten zabieg bezspornie udowodnił, że nadchodzi ekspansja zegarków japońskich w USA.
 

G-Shock a popkultura

Wraz z rosnącą popularnością, kolekcję G-Shock coraz częściej kojarzono ze sławnymi celebrytami czy znanymi markami.

Współpracę z marką nawiązał między innymi koncern Coca-Cola, co zaowocowało powstaniem dwóch modeli G-Shocka z logiem tej amerykańskiej firmy na ich tarczach.

Natomiast pośród celebrytów noszących G-Shocka warto wymienić m.in. Eminema, Lady Gagę, Eda Sheerana, Britney Spears czy Rihannę.

Na swoim nadgarstku G-Shocka nosił też Keanu Reeves w filmie „Speed. Niebezpieczna prędkość” z roku 1994.Widać zatem wyraźnie, że G-Shock jest naprawdę mocno związany ze światem mediów i popkultury.

Najnowszy G-Shock MTG-B3000D-1A9: co sprawia, że jest wyjątkowy?

Najnowszy model G-Shocka, który ukazał się na polskim rynku, to G-Shock MTG-B3000D-1AG. Jak już wskazuje jeden z członów nazwy – MTG – mamy tu do czynienia z zegarkiem pochodzącym z kategorii G-SHOCK EXCLUSIVE, charakteryzującej się wyjątkową dbałością o detale oraz użyciem wysokiej jakości komponentów w produkcji.

Warto również podkreślić, że każdy model tego G-Shocka powstał w fabryce w japońskim mieście Yamagata, położonym w północnej części wyspy Honsiu.

Charakterystycznym dla tego procesu produkcji w Yamagacie jest ręczne składanie elementów zegarka wraz z zachowaniem przy tym wysokich norm jakościowych.

Co więcej – złożone modele na sam koniec podlegają ponownej kontroli, tak by maksymalnie upewnić się, że gotowy G-Shock będzie niezawodny i spełni wszystkie oczekiwania klientów.

G-Shock MTG-B3000D-1AG: opis

Najnowszy model G-Shocka wykonany został przy użyciu stali szlachetnej, a obudowę zegarka dodatkowo wzmocniono niezwykle wytrzymałym włóknem węglowym, tworząc strukturę Dual Core Guard. Dzięki niej nowy G-Shock i jego kwarcowy mechanizm są w stanie wytrzymać naprawdę wiele.

Istotną rzeczą, o której warto też wspomnieć to łatwość wymiany bransolety, poprawiającej komfort użytkowania zegarka.

Co należy jeszcze zaznaczyć to to, że materiały, z których wykonano zegarek są odporne zarówno na zmiany temperatur jak i potencjalne zniekształcenia. Klasa wodoszczelności modelu wynosi 20 BAR.

Kolejną cechą charakterystyczną MTG-B3000-1AG jest grubość koperty. Licząc bowiem od ramki do dekla najnowszy G-Shock mierzy sobie zaledwie 12,1 mm.

Jego szkło natomiast wykonano z syntetycznego szafiru, wzbogaconego dodatkowo o powłokę antyrefleksyjną. Szerokość koperty z kolei wynosi 52 mm.

G-Shock MTG-B3000D-1AG zasilany jest energią słoneczną. W tym konkretnym przypadku mówimy o technologii „Tough Solar”, która pozwala między innymi na brak konieczności wymiany baterii oraz utrzymanie jej stale naładowanej, przy codziennym użytkowaniu.

Nie samymi nowinkami technicznymi człowiek żyje – czas na dodatkowe funkcje!

G-Shock MTG-B3000D-1AG wyposażony jest w technologię Multiband 6. Dzięki niej zegarek jest w stanie stale synchronizować godzinę drogą radiową, przez co nie jest wymagane jego nastawianie – nawet w przypadku podróży do innej strefy czasowej!

Ważną rolę w tym modelu pełni również Bluetooth. Dzięki niemu najnowszy G-Shock ma wbudowaną funkcję „Phone Finder”, za pomocą, której możemy namierzyć sparowany z zegarkiem telefon. Za pośrednictwem Bluetootha możliwe jest również sterowanie zegarkiem z poziomu odpowiedniej aplikacji.

Nowy model G-Shocka wyposażony jest dodatkowo w podświetlenie „Super Illuminator”. Jest to podwójne podświetlenie LED, emitujące bardzo jasne światło zarówno na tarczy jak i na wyświetlaczu zegarka.

A gdzie można taki zegarek dostać?

G-Shock MTG-B3000D-1AG jest modelem dostępnym na polskim rynku jedynie w salonach W. KRUK oraz na stronie internetowej sklepu. Popularność oraz wyjątkowość zarówno opisywanego modelu, jak i samej kolekcji G-Shock z całą pewnością zainteresuje wielu klientów.

Piotr Kotula