Apollo 15 była to czwarta, udana misja kosmiczna.

30 lipca 1971 roku trzej astronauci (Dave Scott, Alfred Worden, James Irwin) wylądowali na powierzchni Księżyca. Co więcej – nie dość, że szczęśliwie wylądowali, to przebywali poza lądownikiem ponad 18 godzin i przebyli długość prawie 28 km!

Astronauci dysponowali profesjonalnym sprzętem, stworzonym specjalnie na potrzeby kosmicznej wyprawy. Urządzenia musiały być wytrzymałe i spełniać rygorystyczne kryteria wyznaczone przez NASA. Tak też było w przypadku zegarków.

Kiedy jednak podczas jednego z wyjść na powierzchnię Księżyca, zegarek dowódcy załogi – Dave’a Scotta uległ awarii z powodu różnicy ciśnień, astronauta założył swój prywatny zegarek – Bulova Chronograph.

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=6Z84hBIWqxg

Egzemplarz choć nie był stworzony do podboju kosmosu, dzielnie służył do końca misji. Posiadał jedno praktyczne rozwiązanie – materiałowy, szeroki pasek z rzepem, co umożliwiało założenie czasomierza na skafander. Z racji, przebytej, pozaziemskiej przygody, zegarek posiadał liczne ślady użytkowania.

Nie przeszkodziło to anonimowemu biznesmenowi z Florydy w USA. W czym? W wylicytowaniu na aukcji i zakupie tego zegarka za oszałamiającą kwotę… 1,3 dolarów! Wraz z marżą domu aukcyjnego było to ponad 1,6 mln dolarów. Była to absolutnie najwyższa w historii kwota wylicytowana za prywatny przedmiot należący do astronauty.

Reedycja zegarka z księżyca. Bulova Moon Watch Apollo 15 Special Edition

Rekordowa licytacja miała miejsce w 2015 roku, natomiast pod koniec 2017 roku na polski rynek zawitała reedycja historycznego zegarka – Bulova Moon Watch Apollo 15 Special Edition o referencji 96B251. Bardzo ściśle nawiązuje ona do „księżycowego zegarka”, jest jego reedycją. Mimo, że pierwowzór był noszony w latach 70. XX wieku, nic nie stracił na swej aktualności. Zegarek wygląda elegancko, a nutka stylu retro nadaje mu uroku.

Przyjrzyjmy mu się bliżej, tak jak Dave Scott przyglądał się Księżycowi. Design reedycji, wyraźnie opiera się na pierwowzorze.

Podobnie jak oryginał, reedycja zegarka Bulova Moonwatch jest chronografem z czarną tarczą i srebrną kopertą.

Okrągła koperta o sporej średnicy 45 mm została wykonana ze stali szlachetnej 316 L. Dzięki temu zegarek odporny jest na korozję i czynniki atmosferyczne. Na matowej, czarnej tarczy widzimy indeksy i wskazówki w kolorze srebrnym (w oryginale były złote). Srebro i czerń to kolory, które dominują. Trzeba przyznać, że to kolory dla „księżycowego” zegarka dobrze dobrane.

Zarówno indeksy, jak i wskazówki zostały pokryte warstwą luminescencyjną, która umożliwia poprawny odczyt godziny w ciemności.

Tarczę chroni odporne na zarysowania szkło szafirowe.

Rozmieszczenie tarcz chronografu na godzinie 3, 6 i 9 oraz skala tachometryczna wskazują, że mamy tutaj do czynienia z wyraźną inspiracją i pokrewieństwem. Rozmieszczenie w oryginale i w reedycji jest dokładnie takie samo.

Reedycja posiada zestaw dwóch pasków. Pierwszy wykonany jest ze skóry w kolorze czarnym, o ciekawej, kratkowanej fakturze. Przypomina to nieregularną powierzchnię Księżyca. Drugi pasek natomiast wykonano z materiału, na wzór legendarnego zegarka Bulova Chronograph.

Klasę wodoszczelności ustalono na poziomie 50 m, co oznacza, że z zegarkiem można brać prysznic. Ale na Księżycu nie ma wody, więc jeśli się tam wybieramy, taka opcja raczej nie będzie nam potrzebna.

Co jeszcze wyróżnia ten „księżycowy” model? To precyzja i punktualność. Zegarek nie tylko posiada chronograf, lecz także mechanizm kwarcowy UHF (Ultra High Frequency) o dokładności +/- 1 sekundy na rok. Jest to najdokładniejszy mechanizm kwarcowy na świecie.

Podsumowując – najważniejszą cechą, którą kierowali się projektanci reedycji słynnego Moonwatcha, było zbudowanie praktycznego i funkcjonalnego czasomierza, który będzie zaskakiwać. To nie jest zwykły zegarek. To jest kawałek historii. Elegancki Bulova Moon Watch Apollo 15 pasował będzie do męskiego garnituru, a podczas rozmowy może okazać się punktem wyjścia do ciekawej dyskusji

Sugerowana cena detaliczna zegarka Bulova Moon Watch Apollo 15 Special Edition (nr. ref. 96B251) to 2 495 złotych. Na pewno taniej niż lot na Księżyc…

 

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz inne informacje dotyczące marki Bulova znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tutaj –Bulova. 

Agata
Redakcja Zegarki i Moda

Zdjęcie tytułowe źródło: https://www.timetrend.pl/moonwatch/