Słynna Bulova Computron z 1976 r. to zegarek, który przetarł ślady w dziedzinie mechanizmów opartych o technologię kwarcową, z cyfrową prezentacją czasu. Wyświetlacz pozwalał na odczyt godziny bez zbędnego obracania nadgarstkiem. Było to przydatne szczególnie dla kierowców.

W 2019 r. Bulova zaprezentowała nową, współczesną wersję. Model wiernie oddaje ducha wyścigu technologicznego z lat 70-tych. Zapnij pasy, usiądź wygodnie i przenieś się w czasie!

Proszę Państwa. Oto Bulova LED Computron!

Bulova – krótka historia marki z wieloletnią tradycją

Bulova to marka wywodząca się z serca Stanów Zjednoczonych. Aktualnie to jedna z bardziej cenionych i znanych niemal na całym świecie.

Warto wiedzieć, że marka ma już prawie 145 lat, a jej historia zaczyna się dość  niepozornie. W 1875 r. Joseph Bulova w bogatej dzielnicy Nowego Jorku otworzył niewielki sklep jubilerski. Ot, tyle. A kilkanaście lat później, rozpoczął produkcję pierwszych zegarków (1911 r.).

Przełomowy był także rok 1924 – to wtedy właśnie powstała pierwsza linia zegarków dla kobiet oraz tzw. zegarek okolicznościowy President. Od tej pory zegarek stał się elementem biżuterii, a nie tylko praktycznym narzędziem do odmierzania czasu. Co więcej, czasomierze marki Bulova to oficjalny prezent w samym Białym Domu.

W latach 50. XX wieku do historii przeszedł kultowy już model Accutron, a Bulova na stałe zagościła na pokładzie wielu misji NASA. W latach 60. zrodziła się linia Caravelle, która w kosmicznie szybkim tempie stała najlepiej sprzedawanymi zegarkami w USA i dziś jest osobną marką.

Bulova LED Computron – oryginał

I tak dochodzimy do kluczowych w tym artykule lat 70. XX wieku. Wtedy to właśnie, amerykańska marka, w chwili największego rozkwitu technologii kwarcowej, zaproponowała zegarek przeznaczony dla kierowców. Był to słynny model Bulova Computron z 1976 roku. Czym się wyróżniał? Jedną podstawową sprawą: nietypowy wyświetlacz LED pozwalał na odczyt godziny bez zbędnego obracania nadgarstkiem.

Bulova LED Computron  – wersja współczesna  

Minęło ponad 40 lat. Przyszedł rok 2019, a wraz z nim targi Baselworld, na których zaprezentowano reedycję słynnej Bulovy. Jaki jest uwspółcześniony model LED Computron? Czym się wyróżnia? Co go cechuje? Czy wiernie oddaje ducha wyścigu technologicznego z lat 70-tych? Zobaczmy.

Koperta – wymiary i wygląd

Oryginalny model z 1976 roku posiadał prostokątną kopertę z wyświetlaczem LED, ustawionym w taki sposób, by nie trzeba było obracać nadgarstkiem. We współczesnej wersji z 2019 r., wygląda to bardzo podobnie. Nowa wersja jest niemal identyczna zarówno od strony funkcjonalności, jak i rozmiarów.

Prostokątna koperta ma 31 mm szerokości i 40 mm wysokości.

W miejscu, gdzie zwykle znajduje się tarcza lub wyświetlacz, zegarek posiada charakterystyczne użebrowanie w postacie pionowo poprowadzonych, równoległych rowków. Te małe pionowe rowki to clou całego projektu. Mi osobiście przypominają prostopadłe amerykańskie ulice. Ciekawe skojarzenie, prawda?

Wyświetlacz LED

U dołu koperty znajduje się wyświetlacz LED.

W modelu o referencji Bulova Computron 97C110 wyświetlacz jest w kolorze czerwonym, a w modelu o numerze 96C139 – niebieskim. Moim zdaniem, czerwony jest do tego zegarka bardziej odpowiedni, bardziej charakterystyczny. Przypomina mi czerwone światło „STOP” jadąc samochodem czy przechodząc przez przejście dla pieszych. Właśnie taki jest ten zegarek. Nie pozwala przejść obojętnie. Trzeba się zatrzymać!

Niezależnie od koloru, aby wyświetlić aktualny czas, należy wcisnąć przycisk znajdujący się po prawej stronie koperty. Tym samym przyciskiem wywołuje się dodatkowe funkcje: wskazanie drugiej strefy czasowej oraz datownik.

Na szkle mineralnym zabezpieczającym wyświetlacz umieszczono logo BULOVA oraz kryształ kwarcu, wiernie przeniesiony w pierwowzoru.

Bransoleta

Stalową bransoletę wykonano z pełnych ogniw. W jej środkowych ogniwach powtórzono charakterystyczne żłobienie. Zamknięcie bransolety to proste, zatrzaskowe zapięcie trzyczęściowe.

Dekiel

Na koniec warto wspomnieć o deklu. W jego przypadku również odnajdziemy odniesienia do pierwowzoru. Sposób mocowania oryginału i reedycji jest taki sam. Dekiel w wersji współczesnej jest pełny, stalowy, płaski i zamocowany do koperty za pomocą 4 śrubek w narożnikach.

Wodoszczelność

Producent określił wodoszczelność tego modelu na 30 m, co pozwala na przypadkowe zachlapania i mycie rąk bez konieczności zdejmowania zegarka. Do codziennego użytkowania powinno wystarczyć, do jazdy samochodem również.

Cena

Wersja utrzymana w kolorze złotym z czerwonym wyświetlaczem kosztuje katalogowo 1 695 złotych, a wersja stalowa z wyświetlaczem w kolorze niebieskim dostępna jest w cenie 1 495 złotych.

Dane techniczne Bulova LED Computron:

Płeć: męski

Styl: sportowy

Odczyt: cyfrowy

Koperta: stal (kolor srebrny lub złoty)

Bransoleta: stal (kolor srebrny lub złoty)

Datownik: tak

Mechanizm: kwarcowy

Szkło: mineralne

Wodoszczelność: 30 m

Okres gwarancji: 3 lata

Co sądzicie o współczesnej wersji zegarka Bulova LED Computron? Zachęcam do podzielenia się opinią w komentarzu.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Bulova znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – BULOVA.

Agata

Redakcja Zegarki i Moda