Podbój kosmosu. Temat, który interesuje ludzkość od dziesięcioleci. Szczególnego rozpędu próby opuszczenia naszej planety nabrały w XX wieku. Po zakończeniu II wojny światowej, światowe mocarstwa takie jak USA i ZSRR zaczęły rozwijać swoje technologie rakietowe. Nagle zauważono, że technologia ta może pozwolić na wynoszenie obiektów, a ostatecznie samego człowieka na orbitę Ziemi.

Tak oto rozpoczął się wyścig kosmiczny.

Wraz z przekraczaniem kolejnych granic przez obie strony Zimnej Wojny, Stany Zjednoczone ogłosiły, że kolejnym krokiem w eksploracji kosmosu będzie wysłanie pierwszego człowieka na Księżyc.

W trakcie przygotowań do misji pojawiła się również potrzeba, aby wyposażyć astronautów w odpowiednie zegarki.

Każdy, kto tylko interesuje się historią zegarków i zegarmistrzostwa zapewne doskonale wie, że wyścig o miano pierwszego zegarka na Księżycu wygrała Omega z modelem Speedmaster Professional (później nazwany „Moon Watch”). Fakt, że był to pierwszy zegarek na Srebrnym Globie nie oznacza, że był on jedynym. Już dwa lata później, w 1971 roku, podczas trwania misji Apollo 15, Omega musiała podzielić się swoim tytułem zegarka który był na Księżycu.

Ten zegarek, który był na Księżycu i nie zawiódł

W trakcie wykonywania misji kosmicznej, oficjalny zegarek Omega Speedmaster dowódcy Dave’a Scott’a uległ uszkodzeniu. Co zrobił wtedy Dave Scott? Założył na nadgarstek swój prywatny zegarek. Był to pierwowzór prezentowanego dzisiaj zegarka Bulova.

Inspiracja historią

Z racji, że oryginalny zegarek Bulova „Moon Watch” należał do Dave’a Scott’a to w przeciwieństwie do zegarków Omega Speedmaster został  w prywatnych rękach.

Ciekawostką jest fakt, że wszystkie zegarki Omega biorące udział w misjach kosmicznych są własnością NASA. Dzięki temu, w 2015 r. zegarek należący do dowódcy misji Apollo 15 trafił na aukcję i został sprzedany za niebagatelną kwotę 1,6 miliona dolarów (!).

Jak wykorzystać odpowiedni moment?

Na przestrzeni lat pojawiały się różne wersje jedynego prywatnego „zegarka, który był na Księżycu”, ale chyba żadna z nich nie była tak niezwykła jak tegoroczna.

50. rocznica misji Apollo 15 i lądowania na Księżycu

Zegarek Bulova Lunar Pilot 50th Anniversary Limited Edition powstał, aby uczcić 50. rocznicę misji Apollo 15 oraz czwarte udane lądowanie człowieka na Księżycu.

Jest to równocześnie rocznica kiedy zegarek Bulova zyskał pełnoprawny przydomek „Moon Watch”.

Koperta w rozmiarze „XL”

W najnowszej odsłonie zegarka Bulova Lunar Pilot Chronograph koperta została wykonana z tytanu.

Tytan to w ostatnim czasie materiał chętnie wykorzystywany przez producentów zegarków. Z racji swojej wielkiej wytrzymałości, lekkości i właściwościach hipoalergicznych jest wręcz idealny do tworzenia zegarków o sportowym zacięciu. Warto dodać, że tytan jest materiałem powszechnie stosowanym w przemyśle lotniczym i kosmicznym – co stanowi kolejne nawiązanie do kosmicznego rodowodu zegarka Bulova Lunar Pilot 50th Anniversary Limited Edition.

Koperta ma 45 mm średnicy i 13,5 mm grubości.

Jest to więc sporych rozmiarów męski zegarek.

Patrząc na ten model można mieć wrażenie obserwacji zaćmienia Słońca, kiedy wokół ciemnej tarczy Księżyca pozostaje mały, złoty pierścień światła. Magiczne doświadczenie.

Na boku koperty na godz. 3:00 znajduje się koronka w złotym kolorze sygnowana logo marki Bulova.

W kolorze złotym są również przyciski odpowiedzialne za obsługę stopera. Na godz. 2:00 odpowiedzialny za uruchamianie oraz zatrzymywanie stopera. Natomiast przycisk na godz. 4:00 odpowiada za resetowanie zegarka.

Same przyciski wraz z beczkowatym kształtem koperty tworzą zgrany duet, dzięki któremu nie pomylimy tego zegarka z żadnym innym.

Piękny dekiel z pamiątkowym napisem

Elementem wartym uwagi jest również piękny, zakręcany dekiel.

Podobnie jak lupa, koronka i przyciski stopera jest w kolorze złota. Znajdują się na nim standardowo informacje i oznaczenia zegarka (dowiadujemy się z nich, że wodoodporność zegarka wynosi 50 m (5 BAR).

Nie to jednak przykuwa uwagę.

Na samym środku dekla znajduje się trójwymiarowy grawer astronauty stojącego na powierzchni Księżyca.

Obok znajduje się napis upamiętniający 50. rocznicę misji Apollo 15 oraz numer limitacji, której łączna liczba wynosi tylko 5000 sztuk.

Tarcza. Sportowe zacięcie

Tarcza zegarka Bulova Lunar Pilot 50th Anniversary Limited Edition podobnie jak koperta została wykonana w kolorze szarym.

Tak samo jak w oryginalnym „Moon Watch’u” wokół tarczy znajduje się pierścień ze skalą tachymetru podkreślający sportowy charakter zegarka.

Patrząc na tarczę pierwsze na co zwrócimy uwagę są trzy giloszowane subtarcze w złotym kolorze. Na godz. 6:00 znajduje się sekundnik. Na godz. 9:00 znajduje się licznik 60-minutowy. Natomiast na godz. 3:00 mamy wskazanie dziesiętnych części sekundy. Za 60-sekundowe wskazanie stopera odpowiada centralnie zamontowana wskazówka sekundnika.

Same wskazówki są dość proste w stylistyce. Jedynie w centralnym sekundniku można zauważyć, że grot wskazówki nawiązuje do kamertonu, czyli logo marki Bulova.

Tarcza posiada również proste, ale bardzo funkcjonalne nakładane indeksy. Tarczę chroni szkło szafirowe.

Połączenie tych wszystkich elementów nadaje głębię całemu zegarkowi. Mamy wrażenie wielowarstwowości całego projektu.

Mechanizm kwarcowy. Kosmiczna precyzja czasu

W kopercie zegarka Bulova Lunar Pilot Chronograph, w przeciwieństwie do oryginału, umieszczono mechanizm kwarcowy.

Jest to mechanizm z którego słynie marka Bulova. Nazwano go High Performance. Charakteryzuje się wysoką częstotliwością taktowania wynoszącą 262 Hz. Najbardziej charakterystyczne dla tego mechanizmu jest to, że po uruchomieniu stopera wskazówka sekundowa „płynie”. Jest to standard w przypadku sekundników mechanicznych. Natomiast w mechanizmach kwarcowych sekundnik zazwyczaj działa w sposób skokowy (przeskakuje z sekundy na sekundę).

Innym atutem z zastosowania mechanizmu kwarcowego jest fakt, że jego odchylenie we wskazaniu czasu wynosi jedynie 10 sekund na rok. Dokładność i kosmiczna precyzja czasu to największe zalety tego zegarka.

Pasek

Pasek tego modelu wykonany został ze skóry naturalnej, w szarym kolorze.

Szara tarcza i szary pasek nawiązują stylistycznie do kolorystyki Srebrnego Globu. Na pasku, podobnie jak na tarczy, pojawiły się złote detale. Jedna z szlufek, ta na dole, jest właśnie w kolorze złota. Dodatkowo sygnowana jest nazwą marki Bulova.

Sama stylistyka paska bardzo przypomina klasyczny pasek NATO, co jest ciekawym nawiązaniem do pasków na których montowane były księżycowe zegarki.

Bulova Lunar Pilot 50th Anniversary Limited Edition – dostępność i cena. A raczej już brak…

Najnowsza odsłona słynnego „Moon Watch’a” Bulova jest wspaniałym hołdem złożonym przez markę która miała swój epizod w podboju kosmosu. Nie dziwi też fakt, że była to mocno limitowana edycja zegarków. Liczba wyprodukowanych egzemplarzy na cały świat wynosiła 5000 sztuk.

W Polsce dostępnych było jedynie 50 sztuk. Aktualnie wszystkie są już wyprzedane.

Cena katalogowa wynosiła 4495 złotych.

Zegarek Bulova Lunar Pilot 50th Anniversary Limited Edition swoją premierę miał w październiku 2021 r.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki BULOVA znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – BULOVA.

Mateusz Pycia

Premiera i pokaz specjalny zegarka Bulova Lunar Pilot Chronograph miał miejsce dn. 04.11.2021 r. w Warszawie. Przeczytaj relację z tego wydarzenia: Pokaz zegarków Bulova w kosmicznej odsłonie – relacja i zdjęcia