Kochani! W tym trudnym i stresującym dla nas wszystkim okresie, chciałabym, choć na chwilę, rozgonić Wasze czarne myśli i być może przy czarnej (lub białej) kawie, napisać Wam kilka słów o kolorze czarnym w modzie.

Czy czerń jest uniwersalna i dla każdego? Otóż nie!

Obalamy 5 mitów na temat koloru czarnego w modzie.

Znaczenie i symbolika koloru czarnego

Nie od dziś wiadomo, że czarny niejedno ma oblicze. Jest to jeden z najbardziej klasycznych i powszechnie stosowanych kolorów, proponowany przez wielu projektantów i stylistów. Na przestrzeni dziejów miał swoje lepsze i gorsze chwile, ale z pewnością nigdy nie wyjdzie z mody. Zawsze kojarzyć się będzie z dobrym stylem, smakiem, a w połączeniu ze złotem odrobiną luksusu. Podobnie jak mała czarna zapoczątkowana przez Coco Chanel.

Kolor czarny ma wiele różnych znaczeń spośród których wymienić można przede wszystkim: smutek i tajemnicę. Smutek, żałoba i płacz – nie bez przyczyny na pogrzebach wybiera się ubrania właśnie w tym kolorze. Z drugiej strony kolor ten jest elegancki, dystyngowany, idealny na wieczorne wyjścia.

Czarny jest wszędzie: na ulicach, na pokazach mody, w biżuterii, w makijażu…

źródło: www.avanti24.pl

Ale czy rzeczywiście jest to kolor tak uniwersalny jak przypuszczamy?

Mit nr 1. Czarny zawsze wyszczupla

Czarny może wyglądać rewelacyjnie, ale może też obnażyć wszystkie niedoskonałości figury. Jeśli Twoja sylwetka jest szczupła, zgrabna i chcesz na wieczór dodać sobie nieco luksusu – proszę bardzo, stosuj czerń dowoli! Jeśli natomiast masz zastrzeżenia do swojej sylwetki, a mimo to ubierasz czarne, mocno dopasowane ubrania – efekt będzie dokładnie odwrotny. Czerń odrysuje wszystkie Twoje mankamenty. Zapewniamy, że nie będzie to dobrze wyglądało.

Mit 2. Czarny pasuje bez względu na typ urody

Nie, to nie prawda. W czarnym mało kto dobrze wygląda, gdyż kolor ten wszystko uwypukla i uwydatnia. Czerń nie jest polecana dla bardzo jasnej, słowiańskiej urody. Jeśli Twoja cera posiada niedoskonałości, np. zasinienia pod oczami, czerń dodatkowo ją podkreśli. Wydobędzie też większe zmęczenie.

Mit 3. Czarny pasuje bez względu na wiek

Czerń niestety, ale lubi nas postarzać. Kolor ten nie zalecany jest wszystkim osobom, które chcą uchodzić za młodsze. Kobiety dojrzałe, po 50. roku życia najlepiej powinny unikać tego koloru, by nie uchodzić za jeszcze starsze.

Mit 4. Czarny pasuje w biznesie

Czarny w biznesie – w niewielkich, umiarkowanych ilościach tak. W większej ilości, np. cały czarny męski garnitur – zdecydowanie nie. Kolor czarny nie wzbudza zaufania, podkreśla dystans, więc nie powinno się go używać, np. na rozmowie kwalifikacyjnej starając się o pracę. Wyjątkiem są osoby sprzedające dobra luksusowe. Czarny podkreśla niedostępność.

Mit 5. Jeśli nie czerń, to co?  

Czarny niekiedy nie jest to jedyny słuszny wybór. Istnieją dwa inne zamienniki koloru czarnego. Jest to mocny granat i jasny szary. Oba tak samo klasyczne, eleganckie, ale nie co łaskawsze dla urody i sylwetki.

źródło: www.plaamkaa.pl

Jaka jest puenta? Nośmy czerń świadomie, w niewielkich ilościach, stosownie do okazji, najlepiej w zestawieniu z kolorowymi dodatkami. Łącz czarny z innymi kolorami, a Twoje stylizacje będą ciekawsze!

Redakcja Zegarki i Moda

Zdj. tytułowe: www.dzianinysklep.pl