Fragment karoserii Forda Mustanga na nadgarstku? Tarcza zegarka wykonana z części Porsche 911? A dlaczego nie!

W zegarkach duńskiej marki REC Watches do stworzenia tarcz wykorzystuje się karoserię kultowych samochodów wyścigowych. Skąd taki pomysł? Kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach powstała ta marka? Jaką ma filozofię? Tego wszystkiego dowiesz się w niniejszym artykule.

Zegarki a motoryzacja

Samochody i zegarki to dwa światy połączone silną więzią od dziesiątek lat. Czasomierzy zaprojektowanych z inspiracji klasyczną motoryzacją na rynku nie brakuje, a pierwsze modele dla kierowców wyścigowych zaprojektowano w latach 60. XX wieku. Już dekadę później, gwiazdy kina takie jak Steve McQueen czy Paul Newman zaczęli nosić, a tym samym reklamować modele Rolexa Daytona i TAG Heuer Monaco.

W kolejnych latach coraz więcej marek zaczęło czerpać inspirację ze świata motoryzacji i stan ten trwa do dziś. Artykuł o siedmiu wybranych, najciekawszych markach zegarków zainspirowanych motoryzacją prezentowaliśmy tutaj: Zegarki inspirowane motoryzacją

Zegarki marki REC – krótka historia

Brand REC Watches powstał w 2014 r. z inicjatywy dwóch przyjaciół i biznesmenów z Danii – Christiana Felixa Mygha i Jonathana Kampstrupa. Łatwo więc policzyć, że marka pojawiła się na rynku zegarmistrzowskim relatywnie niedawno, bo 5 lat temu.

Mimo młodego wieku, budzi spore zainteresowanie i ogromne emocje. Czemu to zawdzięcza? Wszystko dzięki niezwykle interesującej filozofii działania i zupełnie nowego podejścia do recyklingu.

Każdy zegarek zawiera „uratowane” części lub elementy z kultowych samochodów. Koncepcja nazwy i zarazem działania marki opiera się na skrócie trzech pierwszych liter od słów: RECOVER, RECYCLE, RECLAIM (w skrócie: REC) co po polsku przetłumaczyć można jako: odzyskiwanie, przywracanie, recykling, rekultywacja.

Filozofia recyklingu starych aut

Pierwszą zaprezentowaną kolekcją był Mini Cooper. Seria miała 3 proste założenia – unikatowość, recykling oraz ciekawą filozofię.

Założyciele marki intensywnie interesować się motoryzacją, która miała oddawać w zegarkach ducha starych aut, opowiadać ich historię i przywoływać magię. Dzięki temu, wszystkie czasomierze tej marki są naprawdę unikalne i wyjątkowe.

Firma sama o sobie pisze tak: „Połączyliśmy nasze serca, dusze i ciężką pracę. Dbamy o te kolekcje, starając się perfekcyjnie połączyć wyraziste projekty, subtelne referencje, ręcznie wykonane komponenty klasy premium i naprawdę wyjątkową, fantastyczną opowieść”.

Zegarki REC to hołd motoryzacji

W październiku 2015 r. pojawili się w duńskim programie „Shark Tank”, w którym zaprezentowali swój pomysł i pierwszą serią zegarków. Było to doskonałe zagranie marketingowe. Zegarki REC Watches wzbudziły powszechny zachwyt i zainteresowanie.

Już miesiąc później, czyli w listopadzie 2015 r. zaprezentowano zegarki mechaniczne, które inspirowane były ikoną motoryzacji – Fordem Mustangiem. Kolekcja P-51 została z powodzeniem wprowadzona na Kickstarterze i zdobyła ponad 490 000 dolarów. Sukces!

Następna seria, która nawiązywała do samochodu Porsche 911 powtórzyła sukces na Kickstarterze zdobywając ponad 627 000 dolarów. (Kickstarter to crowdfundingowa strona internetowa, na której przeprowadzane są zbiórki pieniędzy w celu sfinansowania różnorodnych projektów).

Dla kogo przeznaczone są REC Watches?

Zegarki REC sprawdzą się na nadgarstkach pasjonatów zegarków oraz aut z duszą. Każdy model jest dopracowany i zdradza swoje motoryzacyjne zacięcie w liniach kopert, niezwykłych tarczach i odwołaniach do klasycznych modeli samochodów.

Zegarki Rec to w naszym odczuciu prawdziwa gratka dla mężczyzn szukających zegarków niesztampowych pod względem, wyglądu, które ukażą ich pasję do motoryzacji.

Ceny? Mocno zróżnicowane. Najtańsze modele (REC Cooper, Mini Mark) dostępne są już ok. 1 300 zł, najdroższe z częściami Porsche sięgają ok. 6 600 zł.

Marka REC, będąca bohaterem niniejszego artykułu, prezentowała swoje zegarki na festiwalu AuroChronos 2018 w Łodzi w dn. 29-30.09.2018 r. Była to nie lada gratka dla fanów zarówno zegarmistrzostwa, jak i motoryzacji.

 

Agata

Redakcja Zegarki i Moda