Ten news szybko obiegł cały świat. Sean Coonery nie żyje! Słynny szkocki aktor i reżyser filmowy znany m.in. z roli Jamesa Bonda zmarł na wyspie New Providence na Bahamach w piątek (31.10.). Miał 90 lat. To wielka strata dla miłośników kina akcji, którzy cieszyli się jego wspaniałym darem aktorskim. Jak się ubierał? Jaki styl preferował? Czy miał swój ulubiony zegarek?

Zapraszamy do lektury!

Przypomnijmy zatem jego życiorys i największe sukcesy w wieloletniej karierze aktorskiej.

Sean Coonery – mleczarz, żołnierz, aktor

Aż trudno uwierzyć, że tak słynny aktor miał aż tak trudne i biedne początki.

Sean Coonery urodził się w 1930 roku w biednej rodzinie. Był synem sprzątaczki i kierowcy ciężarówki. W wieku 9 lat rozpoczął swoją pierwszą pracę – był mleczarzem. Zdolności naukowych pewnością nie wyssał z mlekiem matki, bo gdy miał 13 lat zakończył edukację. Nie miał czasu na naukę, dlatego wkrótce potem wstąpił do marynarki wojennej. Niestety, z powodów zdrowotnych ten etap również zakończył się fiaskiem.

Wszystko zmieniło się w połowie lat 50. Wtedy zajął się aktorstwem. Dużo czytał, przebywał w środowisku teatralnym, podejmował pierwsze próby grania w musicalach i castingach.

Przełomowy był rok 1961 kiedy to wygrał casting do roli Jamesa Bonda, pokonując m.in. Rogera Moore’a. Rok później wyprodukowano pierwszy film z tej serii „Doktor No”, który okazał się hitem. Kolejne lata to kolejne sukcesy. To w zasadzie pasmo sukcesów. W 1971 roku zagrał w kolejnym filmie o Bondzie „Diamenty są wieczne”, który to film zarobił najwięcej z dotychczasowych produkcji.

Sean Coonery zagrał też w innych filmach jakich jak np. „Polowanie na czerwony październik”, „Indiana Jones i ostatnia krucjata” czy „Imię Róży”. Niemniej jednak największą popularność przyniosła mu rola Bonda, Jamesa Bonda. Był pierwszym aktorem, który wcielił się w postać agenta 007. Zagrał w siedmiu filmach z tej serii.

Sean Connery jako James Bond (Fot. Michael Ochs Archives/Getty Images)

Wielokrotnie nagradzany

Przez dekady swojej aktorskiej kariery Sean Coonery był wielokrotnie nagradzany. W 1988 roku za rolę w filmie „Nietykalni” zdobył Oscara za najlepszą drugoplanową rolę męską. Był także laureatem trzech Złotych Globów.

„I love Scotland” – dumny patriota i dumny Szkot

Coonery kochał swoją małą ojczyznę – Szkocję. Urodził się w Endyburgu, stolicy Szkocji. Tu się urodził, tu się wychował. Był gorliwym zwolennikiem niepodległości Szkocji. Dumnym patriotą i dumnym Szkotem. Co więcej, w 2000 roku z rąk samej królowej Elżbiety II otrzymał tytuł szlachecki i odtąd nazywa się sir Thomas Sean Coonery. Tytuł szlachecki przyjął w tradycyjnym szkockim stroju.

W 2010 roku opublikowana została jego autobiografia pt. „Być Szkotem” (oryginalny tytuł to „Being a Scot”).

Sean Coonery i moda. Gentleman w 100%

Sean Coonery pod względem mody był klasycznym elegantem. Gentlemanem w 100%! Aktor bardzo często nosił dobrze skrojone na miarę garnitury. Dominowały czarne, ale zdarzały się też czarne. Jak na prawdziwego eleganta przystało pod szyją musiał mieć muszkę, niekiedy krawat. Zobaczcie tylko na kilka poniższych zdjęć:

Sean Coonery i luksusowe zegarki. „Agent 007 nie może nosić tylko zegarka. To musi być Rolex”

Żaden film z Jamesem Bondem nie odniósłby takiej popularności, gdyby bohater nie był ubrany w elegancki garnitur, nie jeździł super szybkim samochodem i gdyby nie miał przy sobie gadżetów, w tym luksusowego zegarka.

Ian Fleming, twórca postaci agenta 007 w pierwszej powieści „Casion Royale” napisał o stworzonej przez siebie postaci: „Nie mógł nosić tylko zegarka. To musiał być Rolex”. I rzeczywiście. Choć niekiedy pojawiały się zegarki innych firm, jak np. Seiko, TAG Hauer czy Breitling – to faktycznie Rolex przez długi czas był głównym graczem. Od połowy lat 90. króluje szwajcarska Omega.

Sean Coonery oczywiście też miał na nadgarstku słynnego Rolexa. W filmie „Doctor No” spod mankietu koszuli wystawał Rolex Submariner nr. ref. 6538 „Big Crown” z wytrzymałym paskiem typu NATO. Ten sam model towarzyszył mu przez dwa kolejne filmy. Innymi zegarkami, które towarzyszyły aktorowi w filmach były zegarki Breitling i złoty, klasyczny Gruen Precision 510.

Czytaj dalej:

Znane osobistości i ciekawostki ze świata zegarków – część 1

Prezentujemy: męskie zegarki marki REC – z pasji do samochodów (zdjęcia live)

 

Agata Molka