W dzisiejszym szybkim i wymagającym świecie, poszukiwanie równowagi stało się priorytetem dla wielu z nas. Równowaga to jednak zdecydowanie więcej niż krótki odpoczynek.

To stan, w którym harmonijnie rozkłada się czas poświęcony na pracę i na relaks. Jednak równowaga może dotyczyć także wielu innych aspektów życia, jak na przykład odżywiania.
Warto więc podejść do tematu holistycznie uwzględniając zdrowie fizyczne i psychiczne.

Niekiedy pojęcie równowagi jest trudne do zdefiniowania, gdyż nie ma jednego i idealnego sposobu na określenie czym ona jest. Można by powiedzieć, że każdy powinien znaleźć swoją definicję równowagi – dopasowaną do swoich potrzeb, stylu życia i zawodu. Jak zatem znaleźć w życiu równowagę?

Po pierwsze zdrowie

Możesz pomyśleć, że to nudne – jednak nie można pominąć aspektu zdrowia pisząc o równowadze. Dobry, jakościowy sen, w odpowiedniej liczbie godzin, zrównoważone odżywianie z minimalną ilością produktów przetworzonych – słodkich lub słonych a dodatkowo regularna aktywność fizyczna w postaci na przykład: spacerów, treningów na siłowni, jogi czy biegania to prawdziwa podstawa.

Być może tak „zwykłe” kwestie wydają się zbyt błahe, jednak prawdziwa moc tkwi w połączeniu wszystkich trzech aspektów: snu, odżywiania i aktywności fizycznej. Zregenerowany i nakarmiony dobrem organizm pozwala realizować pełne i przyjemne życie.

Blisko natury – coś dla duszy i ciała

Kontakt z naturą ma niezwykły wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. To nie tylko przyjemność, to wręcz rehabilitacja duszy i ciała. Słyszałeś o uziemianiu? To praktyka chodzenia boso po trawie – badania naukowe potwierdzają korzystny wpływ natury na zdrowie, dlaczego by więc nie skorzystać?

Co powiesz na weekend w górach albo tydzień w sercu lasu, a może dłuższy wyjazd do urokliwego domku w Hiszpanii?

Jeśli szukasz pięknego miejsca w pobliżu natury, może warto skorzystać z serwisu AlohaCamp– znajdziesz tam wyjątkowe miejsca pod namiot lub na kampera, glampingi a także domki o wyjątkowym klimacie – z naturą na wyciągnięcie ręki. Wybierając takie miejsca warto wykorzystać piękno natury i udać się na wieczorny spacer, jogging czy przejażdżkę rowerem

Postaw czasem na totalny relaks i przyjemność

Równowaga nie jest pozbawiona odpoczynku i przyjemności. W końcu czym byłoby nasze życie bez odrobiny rozpieszczenia?

Są na to rozwiązania, które zapewniają głęboką relaksację, jak i wspaniałą przyjemność. Medytacje, rozwój własnej pasji, czy chwila przerwy od technologii tzw. „wieczór offline” może dobrze nam zrobić. Jeśli wybierzesz się poza miasto możesz też skorzystać z usług leśnego SPA, wanien czy jacuzzi.

Ach… wyobraź sobie tę wieczorną ciszę i totalne rozluźnienie.

Zaplanuj swój… czas wolny

Z pewnością są tutaj zwolennicy planowania, jak i absolutnej spontaniczności jednak dbając o życie w balansie warto zadbać o rytm nie tylko dobowy, ale także miesięczny czy nawet roczny. Wyznaczyć czas, kiedy jest moment intensywnej pracy, jak i chwile swobody i odpoczynku. Koniecznie uwzględnij w swojej rozpisce czas na wakacje czy krótki wyjazd.

Wypad za miasto na relaks można zaplanować spontanicznie, jednak wyjazd łączący pracę z wakacjami (tzw. workaction) z pewnością dobrze zaplanować z wyprzedzeniem. Nawet jeśli nie jesteś zwolennikiem zapisywania tego w kalendarzu, dobrze byłoby chociaż zarysować sobie plan w głowie.

Większość obiektów posiada pełne wyposażenie od kuchenek po Wi-Fi, jednak przed wyjazdem na workaction warto wybrać taki portal, gdzie wszystkie informacje są odpowiednio przekazane, a w przypadku niejasności dobrze jest skontaktować się z właścicielem lub pracownikiem obiektu.

Odnalezienie równowagi w życiu to proces. Niektórzy twierdzą, że to pewnego rodzaju sztuka. Łączenie pracy z odpoczynkiem, uwzględniając zdrowie, kontakt z naturą może nie być prosty. Są jednak miejsca w Internecie, które to ułatwiają.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu jak chciałbyś zadbać o swój balans, zawsze możesz poszukać inspiracji i znaleźć odpowiednie miejsce do pracy zdalnej, które pozwoli Ci się nieco zresetować. Możesz teraz wybrać się na krótki weekend do domu na drzewie, w głąb lasu czy nad wybrzeże Hiszpanii.

Tutaj nie ma ograniczeń, decyzja należy do Ciebie.

Julia Jarosz