Jakie trendy i tendencje obowiązywać będą w branży zegarmistrzowskiej w 2021 roku? Co przygotują dla nas producenci? Co będzie „na topie”? W jakim kierunku będzie szła branża w której czas nigdy się nie zatrzymuje?

Zapraszamy do lektury wpisu – wróżby dla branży na 2021 rok!

Rozwój smartwatchy

Dynamiczny rozwój smartwatchy trwa już od dobrych kilka lat. Nie jest więc to zupełnie nowy trend. Obserwując rynek i branżę zegarków, śmiało można zaobserwować, że ten trend będzie się znacząco rozwijał i zyskiwał na jeszcze większej popularności.

Inteligentne zegarki oprócz tego, że wskazują czas, oferują szereg dodatkowych funkcji multimedialnych. Smartwatche dzięki temu, że można sparować ze smartfonem dają możliwość bycia w stałym kontakcie z ludźmi. Nie wiemy jak długo jeszcze będzie trwała pandemia. Skoro więc nie możemy spotkać się osobiście, rozwijać się będą i udoskonalać same smartfony, jak i kompatybilne z nimi urządzenia, które umożliwiają „spotkania online”, w tym wysyłanie SMS-ów czy prowadzenie rozmów telefonicznych.

Funkcje (nie tylko) dla sportowców

O swoje zdrowie i kondycję fizyczną trzeba dbać, niezależnie od pory roku czy okoliczności.

Smartwatche posiadają szereg dodatkowych funkcji przydatnych (nie tylko) sportowcom. Wśród nich: monitorowanie i analizowanie snu, pulsometr (monitorowanie tętna), przypomnienie o aktywności fizycznej, poręczny GPS czy możliwość sprawdzenia pogody. A to tylko kilka z dodatkowych opcji jakie oferują smartwatche.

Sprzedaż smartwatchy nieustannie rośnie

Warto przypomnieć, że sprzedaż smartwatchy w 2020 roku rosła, i to dynamicznie tempie, ani na chwilę nie zwalniając! Według danych zgromadzonych przez firmę Strategy Analitycs w I kwartale 2020 roku kupiliśmy 13,7 miliona nowych smartwatchy. Jest to wynik lepszy aż o 20% od rezultatu w analogicznym okresie, czyli w pierwszym kwartale 2019 roku. Wiodącymi firmami w tym segmencie rynku są m.in.: Apple Watch, Samsung, Suunto, Garmin. Wśród polskich firm warto wspomnieć o Garett Polska.

Bransolety górą!

W 2021 roku bransoleta jako rodzaj mocowania do nadgarstka będzie bardziej popularna od tradycyjnych pasków wykonanych ze skóry. Dlaczego? Z prostego powodu. W 2020 roku styl ubierania się znacząco się zmienił, bardziej rozluźnił. Niektórzy z nas od marca 2020 r. jeszcze nie wrócili do swoich biur i cały czas pracują w trybie home office, inni wrócili jedynie częściowo. Niektórzy całkowicie zmienili branżę i środowisko pracy.

Koronawirus poprzewracał do góry nogami także branżę mody i zegarków.

 

Zegarki ze skórzanymi paskami są uważane za te bardziej eleganckie, klasyczne i formalne. Pasują do oficjalnych wyjść, służbowych spotkań, marynarek, ołówkowych spódnic czy męskich garniturów. Bransoleta w zegarku z kolei jest mniej zobowiązująca. Sprawdzi się w zestawie z jeansami, sportowym obuwiem, swetrem.

W zegarkach modowych popularne są bransolety z różnej wielkości ogniw, mieszane, np. rząd zewnętrzny jest stalowy/srebrzysty/szary, a rząd środkowy w kolorze żółtego złota. Taka kolorystyka świetnie wpisuje się w dwa kolory roku wybrane przez amerykańskiego specjalistę od kolorów – Instytut Pantone. Przypomnijmy: na tytuł barwy roku 2021 zasłużyły dwa kolory – PANTONE 17-5104 Ultimate Grey oraz PANTONE 13-0647 Illuminating.

Szary i żółty – te kolory również będą królować nie tylko wśród mody, lecz także zegarków.

Oprócz bransolet z mieszanych ogniw, podobać się będą także bransolety typu mesh. Charakteryzują się one trwałością, jasnym, świetlistym połyskiem, mocnym splotem i stylem balansującym na pograniczu sportowej elegancji. Taki zegarek jest i ładny i praktyczny jednocześnie. A właśnie „komfort i wygoda” wygrywać będą w stylizacyjnych bitwach w 2021 roku.

Szary i żółty – kolory roku 2021!

Na decyzję Instytutu Pantone bez cienia wątpliwości miała pandemia koronawirusa. Połączenie żółtego i szarego ma w tym roku przynieść zapowiedź radości, stabilizacji, pewności, poczucia bezpieczeństwa oraz słońca. Zegarki w kolorze stalowym, srebrnym, srebrzystym, oraz w klasycznym żółtym złocie będą hitem! Największą popularnością cieszyć się będą zatem sportowe zegarki, z stalowymi kopertami oraz stalowymi, mocnymi jak skała stalowymi bransoletami.

Powrót do historycznych modeli i sięganie do archiwów

Powrót do historycznych modeli, sięganie do archiwów i wyszukiwanie perełek, które się sprawdziły. Ten trend mocno obecny był w minionym 2020 roku. Wiele firm, zwłaszcza szwajcarskich marek stworzyło nowe, kultowe modele na bazie już wcześniej istniejących.

Przykład? Marka Atlantic wypuściła w ubiegłym roku model „BeachBoy”, który był rozchwytywany w latach 70. XX wieku. A to tylko jedna z wielu udanych reedycji. Przy historycznych modelach, koniecznie wspomnieć trzeba o modzie na wszystko co vintage w modzie. Moda na vintage z pewnością jeszcze długo nie przeminie. Styl vintage, tak, jak i w poprzednich latach, z pewnością nadal będzie hitem.

Tworzenie mechanizmów we własnych manufakturach

Wiele znamienitych marek zegarków z segmentu premium tworzy autorskie mechanizmy we własnych manufakturach. Dzieje się to już od lat, nie jest to więc żaden nowy trend. Niemniej jednak, wydaje się, że w Nowym 2021 Roku wiele marek jeszcze bardziej położy na to nacisk. Stworzenie mechanizmu we własnej manufakturze wymaga zespołu wykwalifikowanych pracowników, zegarmistrzowskiej precyzji oraz wielu godzin czasu pracy. Nie każda firma może sobie na to pozwolić w dobie pandemii.

Zielony trend: moda na ekologię

2021 rok z pewnością będzie przełomowy jeśli chodzi o ekologię. Coraz więcej marek czy to z branży mody czy zegarków stawia na ekologiczne, przyjazne środowisku rozwiązania. Dużo się dzisiaj mówi o zero waste, zrównoważonym środowisku, segregowaniu śmieci czy sadzeniu drzew. Dlatego zegarki wykonane z drewna z pewnością będą wpisywały się w ten nurt! Drewniane zegarki to dobry wybór dla wszystkich osób, którym bliska jest ochrona planety w szerokim słowa tego znaczeniu.

„Coś zaskakującego”

Wiele marek z segmentu fashion, będzie chciało w tym roku zaprezentować coś extra. Tak, jak będzie zmieniała się moda, tak ewolucji będą ulegały zegarki. Przy czym „coś zaskakującego” może być wielowymiarowe: zaskoczyć można nietypowym, odważnym designem, kolorem tarczy (np. neonowym), komplikacją czy wskazaniem. Czas pokaże co nam zaprezentują projektanci w tym roku!

 

To nasze subiektywne odczucia wysnute na podstawie obserwacji rynku. A jakie trendy i tendencje Twoim zdaniem obowiązywały będą w branży mody i zegarków w Nowym 2021 Roku? Zachęcamy do komentowania.

Agata Molka