Biżuteria to „drobny przedmiot złotniczy i jubilerski służący do ozdoby ciała i stroju, zazwyczaj z metali i kamieni szlachetnych i ozdobnych”. To definicja tradycyjna. Obecnie pojęcie biżuterii możemy postrzegać znacznie szerzej. Obok ozdób tradycyjnych, mamy do wyboru szereg propozycji niekonwencjonalnych a nawet nieco kontrowersyjnych.
Zobacz najbardziej dziwną i kontrowersyjną biżuterię, jaką możesz ozdobić swoje ciało!
„Biżuteria oczu” – kolorowe soczewki kontaktowe
Oczy są zwierciadłem duszy… A gdyby nieco je odmienić? To możliwe – dzięki soczewkom kontaktowym w różnych kolorach. Szkła tego typu mogą pogłębić naturalny kolor tęczówki lub diametralnie zmienić jej odcień.
Dla odważnych proponuję szkiełka w nietypowych i awangardowych wzorach, które odmienią nasz wygląd – z motywem kociego oka, znaku Batmana, gwiazdy czy celownika.
Jeżeli chcesz poprawić lub zmienić wygląd swojej tęczówki albo zaszaleć z nietypowym wzorem – kolorowe soczewki to coś dla Ciebie!
Zdj.: optiland.pl
Biżuteria z lalek Barbie – nie tylko dla małych dziewczynek
Czy biżuteria wykonana z rozczłonkowanych lalek, oprawionych w srebro, jest równie perfekcyjna, co sama Barbie?
Jeśli chodzi o jakość wykonania, jest ono estetyczne i staranne, jednak we mnie widok części ciała budzi nieco kanibalistyczne skojarzenia.
A jakie jest Wasze pierwsze wrażenie?
Pomysłodawczynią projektów jest Margaux Lange, nowojorska projektantka, która tworzy tego rodzaju ozdoby od 10 lat. Kolekcja nosi nazwę Plastic Body Series, a cena ozdób waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy dolarów.
Zdj.: dziwowisko.pl
„Zamrożone piękno” – biżuteria z kostkami lodu
Lodowa biżuteria to pomysł Kathariny Ludwig, holenderskiej projektantki. Tworzy ona metalowe rusztowania, w których umieszcza niewielkie bryły lodu. Mają one specjalną formę, dzięki której zmrożona biżuteria zostanie z nami na długo. W kolekcji artystki znajdziemy naszyjniki, bransoletki i kolczyki. Taka nietuzinkowa ozdoba zapewne przyniesie ochłodę w upalny dzień.
Zdj.: https://mocoloco.com/ice-jewellery/
Biżuteria na zębach
Piękny uśmiech to walor estetyczny, który poprawia nasze samopoczucie i podnosi samoocenę.
Biżuteria nazębna pozwala na szybką odmianę i upiększenie uzębienia. Moda na ozdoby przyklejane do szkliwa przyszła ze Stanów Zjednoczonych i cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Zabieg ma charakter wyłącznie estetyczny – jest wykonywany w gabinetach stomatologicznych w pełni bezbolesny i bezpieczny sposób.
Osoby zainteresowane biżuterią nazębną mogą wybierać spośród wielu wzorów, kolorów i kształtów, a także kruszców – dostępne są kolczyki wykonane ze złota, srebra, metali nieszlachetnych, a także w formie kryształków typu Swarovski.
Zdj.: dentimex.pl, szczoteczkaelektryczna.edu.pl
Coś dla mam. Biżuteria sentymentalna
Każda mama jest bezgranicznie oddana swojemu maleństwu, a wspomnienia związane z pierwszymi, wspólnymi chwilami nosi w sercu przez całe życie. Więź matki z dzieckiem buduje się na wielu etapach: podczas ciąży, porodu, karmienia piersią a także w codziennych, zwykłych czynnościach.
Macierzyństwo to czas wielkich wyzwań, ale nie wolny też od sentymentów – i właśnie przez wzgląd na sentyment i wspomnienia powstał pomysł biżuterii, w której zawrzeć można to, co cenne i wartościowe: kroplę mleka, pierwszy kosmyk włosów, fragment pępowiny czy odcisk paluszka, rączki czy stópki. Wszystko zamknięte w ładnej oprawie w kolorze srebrnym lub złotym, z dodatkiem kamieni lub kryształków. A co najważniejsze, biżuteria na pierwszy rzut oka wygląda zupełnie zwyczajnie, nie zdradzając co kryje w swoim wnętrzu.
Taka ozdoba może być piękną pamiątką pierwszych chwil życia dziecka czy wspomnieniem „mlecznej drogi”.
Zdjęcia: mlecznabizuteria.pl, milkies.pl
Biżuteria z wykorzystaniem mało znanych kamieni szlachetnych
Brylanty to nie wszystko… Warto nadmienić, że istnieje wiele innych kamieni, które cechuje nie tylko efektowny wygląd, ale również ciekawe pochodzenie.
Tanzanit
Tanzanit to kamień szlachetny o niebiesko-fioletowej barwie. Odkryty stosunkowo niedawno, bo w 1967 roku, występuje tylko w jednym kraju na świecie – w Tanzanii, na wzgórzach Merani u podnóży Kilimandżaro. Stąd jego nazwa. Szacuje się, że obecne złoża zostaną wyczerpane w ciągu najbliższych trzydziestu lat.
Dzięki swojej rzadkości oraz unikalnemu wyglądowi tanzanit zdobył szerokie uznanie w jubilerstwie. Kamień zyskał na popularności m.in. za sprawą Elizabeth Taylor, która mocno upodobała sobie biżuterię z niebiesko-fioletowym klejnotem.
Zdjęcia: Yes, Savicky, ewamrochen.com
Rubin
Rubin jest jednym z najrzadszych kamieni szlachetnych. Za najcenniejsze uznaje się rubiny w kolorze „gołębiej krwi”.
Od VI wieku systematycznie wydobywano go w Birmie i od tego czasu rubin birmański jest jednym z najbardziej pożądanych klejnotów przez władców całego świata. Klejnot ten potrafi osiągać na aukcjach ceny wyższe od szafirów, szmaragdów a nawet diamentów.
Rubin jest kamieniem twardym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne, nigdy nie traci swojego koloru.
Zdjęcia: jubiler24h.pl, hushhush.com
Szafir, podobnie jak rubin jest korundem, czyli najtwardszym po diamencie minerałem występującym w naturze.
Szafir posiada wiele odcieni, najcenniejszym jest szafir kaszmirski, którego barwa przypomina kolorystyką bławatka.
Zdjęcia: Yes, Savicki
Jadeit Cesarski
Jadeit cesarski czyli półprzeźroczysty kamień w odcieniu głębokiej butelkowej zieleni.
Ze względu na czystość i klarowność barwy jest to najbardziej pożądana z odmian. „Złoto ma swoją cenę, jadeit jest bezcenny” – słowa Konfucjusza nader trafnie oddają wartość kamienia, który od wieków należy do najdroższych i najbardziej poszukiwanych na świecie.
Wydobywany przede wszystkim w Birmie, Jadeit jest nazywany „krwawym diamentem Birmy” ze względu na istnienie szarej strefy związanej z jego wydobyciem i sprzedażą, etniczny konflikt w tle oraz problemy z zachowaniem bezpieczeństwa w kopalniach.
Zdjęcia: jubilerzy.info.pl
Czy biżuteria to tylko ozdoba czy coś więcej?
Podsumowując: czasy kiedy biżuterię definiowano wyłącznie jako ozdobę noszoną na szyi, nadgarstku czy w formie kolczyków odeszły do przeszłości. Niekonwencjonalne i nowatorskie pomysły wkradły się również na rynek jubilerski.
Niektóre propozycje swoją formą i wyglądem nie odbiegają znacząco od znanej nam estetyki. Inne zaburzają ją całkowicie, budząc bardziej lub mniej uzasadnione kontrowersje.
Pozostaje pytanie czy pojęcie „biżuterii” w odniesieniu do niektórych wymienionych w artykule ozdób nie jest językowym nadużyciem?
To już pozostawiam Waszej ocenie.
Agata Gortat – Wojakowska