Niekiedy jeden stylowy dodatek potrafi zmienić całe wnętrze. Zdaje się, że żaden inny element wystroju nie wpływa tak bardzo na wnętrze jak kominek. Aktualnie pełnią one funkcję częściej ozdobną niż grzewczą, a ich stylistyka może przybierać najróżniejsze formy. Kropką nad “i” będzie odpowiednia ozdoba samego kominka. Jedną z możliwych opcji jest… zegar kominkowy.

Odkrywamy przed Wami największe tajemnice związane z tego typu urządzeniami. Zapraszamy do fascynującej lektury!

Zegar kominkowy – co to właściwie jest?

Jak sama nazwa wskazuje, zegar kominkowy to rodzaj czasomierza, który ustawiany był na gzymsie kominka.

Podobnie jak same kominki, tak i zegary potrafią przybierać najróżniejsze kształty i rozmiary. Tak samo różnorodne są kwestie mechanizmów bijących w zegarach. Zaczynając od klasycznych mechanizmach wahadłowych kończąc na całkiem współczesnych mechanizmach kwarcowych. Wszystko tak naprawdę zależy od tego w jakim stylu zegara szukamy i jaki efekt w pomieszczeniu chcemy uzyskać.

Klasyczny minimalizm zawsze w modzie

Chyba najbardziej charakterystyczny wzór dla zegarków kominowych to klasyczna okrągła tarcza i obudowa rozszerzająca się ku dołowi.

W przypadku zegarów mechanicznych często na tarczy występują dwa otwory do których wsuwamy specjalny klucz służący do ręcznego nakręcania sprężyny napędowej. Dużym plusem tej stylistyki jest fakt, że będzie pasował niemal do każdego pomieszczenia.

Nawet w nowoczesnym salonie będzie stanowił kontrastujący dodatek dopełniający design.

Wahadło nie tylko w dużych zegarach

Bardzo ciekawym i klasycznym wzorem będzie kominkowy zegar wahadłowy. Najczęściej obudowy tych zegarów przyjmują prostokątny lub zbliżony do niego kształt, a przez przeszklony przód możemy odczytać godzinę i podziwiać pracę wahadła.

Zegary tego typu mogą również przyjmować bardziej wymyślne kształty, jak np. miniaturki budynków.

Artystyczne zegary kominkowe 

Jeżeli marzy nam się zegar nie tyle użytkowy co ozdobny, to zegary kominkowe są idealnym rozwiązaniem.

Odchodząc od typowych, drewnianych konstrukcji sam zegar można wpisać w niemal każdą inną obudowę. Nieraz można się spotkać z wymyślnymi figurkami w które wbudowana jest tarcza zegara. Tak naprawdę w przypadku tych artystycznych konstrukcji niemal nie ma ograniczeń – mogą to być postacie, budynki, czy nawet całe sceny rodzajowe.

Nowoczesny salon i stylowe wnętrze 

Jeżeli chcemy, żeby nasze pomieszczenie było nowoczesne i wolelibyśmy unikać klasycznych form, to wcale nie musimy rezygnować z zegarów kominkowych. Tak, jak kominki mogą przyjmować nowoczesne minimalistyczne formy, tak i zegary mogą takie być. Metal, szkło i widoczne elementy mechanizmu – te materiały idealnie oddają to co najważniejsze w nowoczesnej stylistyce. Ostatecznie przy wyborze zegara wcale nie musimy się kierować odgórnie ustalonymi zasadami. Najważniejsze jest to, żebyśmy to my byli zadowoleni.

Ważna sugestia na koniec.

Mimo, że zegar kominkowy, jak sama nazwa wskazuje, powinien stać na kominku, to równie dobrze może ozdabiać inne meble w salonie, jak np. szafkę, toaletkę czy komodę.

Mateusz Pycia

Szukasz stylowego dodatku do wnętrza? Ten wpis może Cię zainteresować.

Czytaj dalej: Duży zegar ścienny. Efektowny dodatek do każdego wnętrza