Dwa najnowsze zegarki Seiko 5 Sports Auto Moai to wynik współpracy japońskiej marki zegarmistrzowskiej z młodym artystą Auto Moai. Nawiązaną kolaboracją marka Seiko udowodniła, że lubi eksperymenty i zawsze wychodzi z nich obronną ręką. Zegarki zachwycają oryginalnością i niestandardowym połączeniem sztuki, sportu i miejskiego stylu.

Japońska marka Seiko słynie nie tylko z najwyższej możliwej precyzji wskazywania czasu.

Seiko zaskakuje też designem.

Bez względu na to, czy modele są biżuteryjne, klasyczne, retro czy sportowe, ich styl jest niepowtarzalny i dopracowany w najmniejszych szczegółach. To często rozwiązania dość awangardowe, których inspiracje mogą zadziwiać. Przykładem są klasyczne zegarki Seiko Presage Coctail w których inspiracją były… drinki podawane w jednym z barów w Tokio! Mimo to, rozwiązania zawsze okazują się strzałem w dziesiątkę.

Seiko jest pewne swoich posunięć, gdyż wiele zegarków w poszczególnych kolekcjach występuje jedynie w wersji limitowanej. Tak jest też w przypadku dwóch najnowszych modeli Seiko 5 Sports Auto Moai – widać to czarno na białym, i to dosłownie.

Przyjrzyjmy się więc im z bliska!

Graficzne kontrasty w stylu sztuki ulicznej

Dwa nowe modele Seiko 5 Sports Auto Moai mają numery referencyjne: SBSA125J i SRPG43K1.

Nie da się rozpocząć ich opisu od zwrócenia uwagi na design i kolorystykę.

Graficzne czarno-białe motywy są zasługą młodego japońskiego artysty Auto Moai.

Przypominają one sztukę graffiti, jednak pozbawioną wyrazistych barw.

Można się pokusić o stwierdzenie, że artysta nawiązuje do kultowych grafik artysty pop-artu i street-artu Kietha Haringa, którego z kolei kolorowe grafiki przedstawiały często ekspresyjne, krzyczące kolorami ludzkie i zwierzęce sylwetki (również pozbawione twarzy).

Auto Moai – japoński artysta zafascynowany tłumem

Sam Auto Moai jako artysta jest zafascynowany tłumem i jego anonimowością w codziennych relacjach.

Postacie bez Twarzy to jego znak rozpoznawczy i to właśnie one znalazły się na paskach, tarczach, pierścieniach i deklach zegarków.

Znak dzisiejszych czasów, czyli anonimowość w tłumie – zwłaszcza jeśli chodzi o duże miasta – znalazł się właśnie na… zegarku.

Sam artysta także dba o swoją anonimowość, co wpisuje go w panujący w sztuce trend twórców street-artowych, takich jak na przykład Banksy. Grafiki Auto Moai oparte na kontraście wywołują niesamowite wrażenie, a połączenie klasycznych kolorów: czerni i bieli sprawia, że są one uniwersalne, jeśli chodzi o dopasowanie do różnego rodzaju stylizacji.

Czarno-biały i… biało-czarny. Oba limitowane

Zegarki Seiko 5 Sports Auto Moai to dwa czasomierze – SBSA125J i SRPG43K1 – pozytyw i negatyw, jeśli chodzi o użycie czerni i bieli.

Dotyczy to również koloru postaci umieszczonej na przeszklonym deklu zegarka, przez który możemy podejrzeć najwyższej jakości mechanizm zegarka (o którym później).

Model z przewagą bieli to limitowana edycja 1500 sztuk (SRPG43K1), a ten z przewagą czerni (SBSA125J) – 300 egzemplarzy.

I choć dwa zegarki różnią się od siebie rozłożeniem kolorów na wyżej wymienionych elementach, to łączy je taka sama tarcza.

Stylowa tarcza

Tarcze dwóch zegarków są takie same – utrzymane w barwach szarości i czerni.

Stalowoszare jest jej tło, a czarne – miękko wijące się linie grafiki przedstawiającej twarz (a raczej jej obrys). Elementy funkcjonalne tarczy to fluorescencyjne indeksy – te na godzinie 6 i 9 mają kształt przypominający elipsy, a ten na 12 – to trójkąt.

Pozostałe indeksy godzinowe są okrągłe, a w miejscu godziny 3 jest umieszczona dodatkowa komplikacja, jaką jest kalendarz wskazujący dzień tygodnia i miesiąca.

Ponieważ oba modele to zegarki sportowe, muszą więc spełniać swoje funkcje w różnych warunkach – dlatego też zarówno indeksy, jak i wskazówki (minutowa i godzinowa) są fluorescencyjne. One dwie – dość potężne – stanowią kontrast do cienkiej wskazówki sekundowej, której końcówka ma czerwony kolor.

W zależności od modelu, indeksy i wskazówki mają kolor stalowoszary lub stalowobiały.

Seiko – mistrzostwo wśród zegarków sportowych

Mimo, że nowe zegarki to wynik romansu firmy Seiko ze sztuką, to należy pamiętać o tym, że nadal są to czasomierze, które sprawdzą się podczas sportowych wyzwań – co nie bez przyczyny zostało umieszczone również w nazwie.

Świadczą o tym następujące ich cechy:

• wodoszczelność klasy 100 m (10 ATM),
• koperta wykonana ze stali nierdzewnej dodatkowo pokryta czarną, twardą powłoką PVD – dzięki czemu nie ściera się, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz posiada właściwości antybakteryjne. Koperta ma średnicę 42,5 mm i grubość 13,4 mm,
• mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny z rezerwą chodu wynoszącą 41 godzin,
• mineralne szkło dodatkowo utwardzane (Hardlex),
• przeszklony dekiel,
• koronka zlokalizowana na godz. 4,
• pierścień ząbkowany na brzegach.

Miejska stylistyka

Japonia, ojczyzna firmy Seiko, dziś kojarzy się bez wątpienia w wielkomiejskim życiem, wyjściem poza obowiązujące standardy i takim też stylem. Zegarki Seiko 5 Sports Auto Moai dzięki skórzanemu paskowi i swojej czarno-białej kolorystyce ubranej w typowo graficzne formy perfekcyjnie pasują do miejskiego trybu egzystowania.

Będą się bardzo dobrze prezentować nie tylko podczas sportowych eskapad, ale także podczas wojaży ulicami metropolii i mniejszych miast o różnych porach dnia i nocy.

Ta linia zegarków Seiko jest wielowymiarowa tak, jak codzienne życie w mieście i wyzwania, jakie ono stawia.

Linia przeznaczona jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Seiko 5 Sports Auto Moai – cena i dostępność

Cena wersji Seiko 5 Sports AUTO MOAI Limited Edition SRPG43K1 limitowanej do 1500 sztuk to 2 099 zł. Ten zegarek można już kupić w Polsce.

Wersja Seiko 5 Sports AUTO MOAI Limited Edition SBSA125J limitowana do 300 sztuk ma taką sama cenę, ale dostępna jest tylko w butikach Seiko.

Wszelkie nowości zegarkowe oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SEIKO.

Izabela Karolak