Smartwatche, czyli inteligentne zegarki coraz częściej widnieją na naszych nadgarstkach. Urządzenia doskonale ułatwiają wykonywanie codziennych czynności i perfekcyjnie wpisują się w każdą, nie tylko sportową, stylizację. Wszystko za sprawą bogatej oferty produktowej, zróżnicowanej pod kątem ceny, funkcji, kolorystyki, i dostępności.

Aktualnie na rynku można znaleźć modele mniej lub bardziej zaawansowane pod względem funkcji, jakie posiada (bądź nie) dany smartwatch. Modele zróżnicowane są także pod względem ceny i dostępności. Wybór odpowiedniego smart zegarka może być zatem nie lada wyzwaniem.

Kluczowe pytania jakie należy sobie zadać przed zakupem nowego smartwatcha to:

1. „Jakie funkcje są dla mnie niezbędne?”, czyli co chcę, żeby mój nowy smartwatch potrafił?

2. „Jakie są moje oczekiwania?”, czyli do czego smartwatch ma mi służyć? jak ma wyglądać?

3. „Ile jestem skłonny zapłacić?”, czyli jaki mam budżet?

Smart zegarki to przede wszystkim modele o charakterze sportowym. Ich główną funkcją jest monitorowanie naszego zdrowia, parametrów życiowych oraz asysta podczas aktywności fizycznej. Mając to na uwadze, warto się zastanowić, czy potrzebujemy smartwatcha zaawansowanego pod kątem funkcji czy wystarczy nam model wyposażony jedynie w podstawowe funkcje.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem nowego smartwatcha?

1. System operacyjny

Nasz nowy smart zegarek powinien być kompatybilny z naszym telefonem. Ułatwi to korzystanie z wszystkich dostępnych funkcji. Nie chodzi tu jednak o sam model smartfona, a o system operacyjny. Na rynku od lat prym wiedzie Android, iOS oraz Windows Phone. Jednak mogą zdarzyć się również te inne systemy, dlatego tak ważne jest zapoznanie się ze specyfikacją naszego wymarzonego smartwatcha.

2. Powiadomienia z telefonu

Nawet standardowy smartwatch powinien być kompatybilny z naszym smartfonem. Po sparowaniu naszego urządzenia z telefonem będzie kompatybilny z aplikacjami, z jakich korzystamy. Na ekranie będą widoczne wszystkie powiadomienia tekstowe oraz połączenia. Wszystkie istotne dla nas informacje będą dosłownie na wyciągnięcie ręki.

3. Pomiary

Coraz częściej stawiamy na aktywność na świeżym powietrzu. Smart zegarek to idealny partner na trening. Funkcje takie jak: stoper, minutnik czy aplikacja pogodowa to już standard każdego smart zegarka. Jogging, jazda na rowerze czy rolkach, a nawet pływanie to tryby, jakie rozpoznają smartwatche.

(Prawie) każdy model wskaże nam tętno czy zliczy ilość kroków, jaką wykonaliśmy danego dnia. Są to podstawowe, ale istotne informacje dotyczące monitorowania naszej aktywności.

4. Żywotność baterii

Im bardziej zaawansowany technologicznie jest nasz wymarzony sprzęt, tym więcej będzie zużywać energii. Aktywny Bluetooth czy Wi-Fi to najwięksi pochłaniacze akumulatora.

Jest wiele modeli dostępnych na rynku, które charakteryzują się imponującą wydajnością baterii. Niektóre mogą wytrzymać nawet do dwóch tygodni! Warto więc przemyśleć, do czego najbardziej będzie nam nasz smartwatch służyć.

Doprecyzuj swoje oczekiwania, aby dokonać mądrego wyboru!

„Jaki smartwatch będzie dla mnie optymalny?” – warto zadać sobie to pytanie, ponieważ szeroka oferta dostępnych na rynku smart zegarków może przyprawić o zawrót głowy.

Jeżeli mamy ograniczony budżet, na zakup zegarka i nie mamy wygórowanych oczekiwań względem funkcji, jakie ma posiadać, warto rozejrzeć się za smartwatchem ze średniej półki cenowej. W droższych modelach możemy oczywiście spodziewać się lepszej jakości, sporo dodatkowych funkcji i bogatszych trybów.

Warto jednak wiedzieć, że obecnie każdy współczesny smartwatch powinien:

  • mieć dotykowy ekran;
  • wyświetlać powiadomienia ze smartfona;
  • posiadać funkcje zegarka (data, godzina);
  • pokazywać podstawowe funkcje fitness (krokomierz, puls, ilość spalonych kcl);
  • mieć łączność z Bluetooth oraz przede wszystkim być kompatybilny z Twoim telefonem.

Aktualnie smartwatche to mini centrum dowodzenia na Twoim nadgarstku. Aktywni użytkownicy docenią możliwość wydawania poleceń głosowych. Ułatwiają one obsługę nawet niewielkiego ekranu.

Design także ma znaczenie

Na koniec coś, na co wszyscy zwracamy uwagę, wszak większość z nas to wzrokowcy – design zegarka. Obecnie smartwatche są oczywiście modele typowo sportowe, jednak dostępnych jest na rynku wiele innych stylowych i cieszących oko smart zegarków. Ciekawa estetyka zegarka będzie pasować zarówno do sportowych, bardziej casualowych, a nawet eleganckich stylizacji.

Rozważając zakup nowego smartwacha, należy zwrócić uwagę na czynniki istotne dla Ciebie. Twój smartwatch musi odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Wpasować się w Twój styl i charakter. Powodzenia!

Agnieszka Zawadzka

*zdj. mat. pras. marek: Vector Smart, Fossil, Skagen, Michael Kors, pixabay.com

Szukasz nowego, funkcjonalnego smartwatcha? Ten artykuł również może Cię zainteresować: Jaki smartwatch kupić? TOP 5 zegarków do 1500 zł