YUNIK, szwajcarska marka zegarków należąca do grupy ACHOR S.A., która świętuje swój drugi rok istnienia, podczas tegorocznej edycji targów Baselworld, zaprezentowała nową kolekcję zegarków INDEX złożoną z unikalnych 22 modeli.

Murano to grupa siedmiu małych włoskich wysp połączonych mostami, położona niedaleko Wenecji. Miasteczko ma bardzo długą i bogatą historię, było zamieszkiwane już od czasów antycznych. Wenecjanie szkło wytwarzali tutaj już w VIII wieku i nieustannie udoskonalali produkcję. Pierwsza huta szkła powstała już w XIII wieku.

Murano słynie z produkcji szkła, zwanego na całym świecie szkłem z Murano. To właśnie tu znajduje się muzeum sztuki szklarskiej – Museo Vetrario. Jest to jedyne takie muzeum we Włoszech i jedno z nielicznych na świecie.

Ale czy każde szkło weneckie to szkło z Murano? Na czym polega fenomen szkła weneckiego? I czym te dwa rodzaje szkła się od siebie różnią? Warto to wiedzieć, bo często się myli te dwa pojęcia, a przez lata narosło wiele nieprawdziwych mitów.

Wyjaśnijmy więc.

Szkło Murano to szkło wyprodukowane w całości ręcznie przez rzemieślników z archipelagu włoskich wysp Murano. Jakikolwiek przedmiot codziennego użytku, aby posiadać znak „Murano glass” musi zostać tam wyprodukowany. Szkło Murano jest czyste, przejrzyste, pozbawione zanieczyszczeń oraz co równie istotne – nigdy nie jest malowane (kolor wynika z barwienia półpłynnego szkła, a następnie łączenia szkła ze sobą).

Szkło weneckie natomiast to szkło artystyczne, które zostało stworzone z wykorzystaniem techniki i wiedzy artystów z Murano. Nazwę stosuje się do wszystkich wyrobów szklanych, które zostały wykonane w tej technice zarówno w Murano, jak i poza granicami Włoch. Mówiąc wprost – szkło weneckie, wcale nie musi pochodzić z Wenecji. Chodzi tu o technikę, a nie miejsce tworzenia. Szkło weneckie niegdyś tworzono ręcznie, dzisiaj jest to proces zautomatyzowany.

Millefiori – „tysiąc (włoskich) kwiatów” w szwajcarskich zegarkach

Jedną z typowych cech szkła Murano, a więc także jedną z typowych cech wielu zegarków marki YUNIK, są… Millefiori. Zaraz, zaraz, ale co to takiego jest? Millefiori to rodzaj wielokolorowego szkła artystycznego o wzorze kwiatowym. Millefiori z włoskiego oznacza „tysiąc kwiatów” i odnosi się do specjalnej techniki produkcji szkła. Mieszanina różnych kolorowych prętów szklanych jest łączona ze sobą i częściowo pokryta szkłem. Połączone szklane pręty są następnie cięte na małe kawałki, z których wytwarzane są koperty zegarków.

Technika Millefiori jest najważniejszą z kilku metod produkcji zegarków YUNIK.

Szkło Murano – podstawa zegarków YUNIK

Jak już wspomniano, podstawą zegarków YUNIK jest szkło Murano. Warto to podkreślić, bo YUNIK na nowo odkrywa sztukę zegarmistrzostwa, a materiał jest znany na całym świecie ze swoich wyjątkowych wzorów i kolorów.

Zegarki damskie YUNIK – unikalne, wyjątkowe, spersonalizowane

Powiedzmy to wprost – jeśli marzysz o naprawdę wyjątkowym zegarku… Ale takim, którego po prostu nie ma absolutnie nikt inny! Jeśli na dodatek kochasz piękną, szklaną biżuterię; unikalne abstrakcyjne kolory wzory, i kwiaty, dużo wiosennych kwiatów – te zegarki są stworzone dla Ciebie!

Damskie zegarki YUNIK powstały z myślą o kobietach i to widać od razu, na pierwszy rzut oka. Codziennie można dobierać inny zegarek, zmieniać zdanie, zakładać nowy, by znów zmienić zdanie, by jednak ostatecznie założyć inny! Na szczęście, projektanci kolekcji INDEX ograniczyli modele tylko do 22! Uff! Mimo to, naprawdę jest w czym wybierać.

Przyjrzymy się im zatem bliżej.

Zegarki działają w oparciu o mechanizm kwarcowy RONDA.

Pierwsza dobra wiadomość – 2 kształty i 3 wielkości kopert. Koperty zegarków dostępne są w dwóch kształtach – okrągłym lub prostokątnym. Okrągłe mają dwie różne średnicę – mniejszą 36 mm lub większą 44 mm. Prostokątna natomiast 38 x 42 mm. To cenna zaleta, ponieważ każda kobieta ma zróżnicowany pod względem wielkości nadgarstek. Okrągła koperta o mniejszej średnicy i prostokątna posiadają wskazanie godzin i minut, a okrągła o większej jest dodatkowo wyposażona w sekundnik.

Koperty i tarcze czasomierzy zostały wykonane ze szkła Murano, w jednym kawałku. Dekiel wytworzono ze antyalergicznej stali. Tarcze zegarków chroni szkło szafirowe. W zakresie wodoodporności są odporne na zachlapania.

Kolejna dobra wiadomość. Przyszła użytkowniczka zegarków marki YUNIK może dowolnie wybierać wśród pasków. A są to paski nie byle jakie, bo wykonane z włoskiej skóry wegańskiej lub metalicznej. Dostępne kolory to: biały, brązowy, szary, czarny, i bardziej żywe – zielony i czerwony. Paski są wymienne, dostępne w kilku różnych wersjach.

Warto wspomnieć, że z wegańskich alternatyw zaczęły korzystać inne włoskie firmy, np. Ferrari. Kupując samochody tej marki, można wybrać tapicerkę z wegańskiej skóry, która wcale nie jest mniej luksusowa od zwierzęcej.

Czasomierze posiadają bardzo ciekawe nazwy. Odwołują się m.in.:
– do fauny i flory, np. Forest, Zebra, Lagoon, Bora Bora,
– pór roku, np. Spring Time,
– znanych artystów malarzy, np. Klimt,
– wzorów – abstrakcji, np. Black & White, Navy Square, Illusion.

Warto na koniec dodać, że YUNIK w ofercie posiada także modele skierowane do mężczyzn.

Zegarki marki YUNIK są nietypowe, niepowtarzalne, naprawdę wyjątkowe – dokładnie tak, jak ich użytkowniczki. Wykonane ze szkła Murano, z największym szacunkiem dla tego tajemniczego rzemiosła, zegarki tej marki łączą kwarcowy mechanizm z włoskim designem, który obecnie przeżywa renesans. Każdy kawałek szkła Murano jest unikalny, zarówno pod względem wzoru, jak i koloru. I właśnie takie są zegarki YUNIK.

I na koniec ceny. W oficjalnej dystrybucji w Szwajcarii, ceny zegarków oscylują w granicach 625 – 965 CHF, co przy aktualnym kursie franka szwajcarskiego wynosi ok. 2 387 – 3 686 PLN. Radość z posiadania? Bezcenna!

 

Agata
Redakcja Zegarki i Moda