Hot news! Czy wiesz, że dzisiaj w piątek 12 lutego uroczyście rozpoczyna się Chiński Nowy Rok? Święto Wiosny – jak inaczej nazywany jest ten dzień – to jedno z największych świąt w roku. Święto posiada bogatą i bardzo starą tradycję, która sięga kilka tysięcy lat wstecz.

Czy wiesz jakie zwierzę królować będzie w Chinach w tym roku? Co symbolizuje? Jakie są tradycje noworoczne w Chinach?

Przeczytaj, dowiedz się więcej i świętuj w chińskim stylu!

Chiński Nowy Rok 2021 – kiedy się rozpoczyna?

Chiński Nowy Rok rozpoczyna się dokładnie dzisiaj, w piątek, 12 lutego, a zakończy się 31 stycznia 2022 roku.

Ten szczególny dzień w roku nazywany jest również Świętem Wiosny.

Jest to bardzo ważne święto w kulturze chińskiej, a klimat porównywany jest do europejskich Świąt Bożego Narodzenia.

Warto przypomnieć, że prekursorem chińskiego liczenia czasu był Żółty Cesarz – Huangdi. To właśnie on uznał 2637 rok p.n.e. za początek chińskiej nowej ery. Do dziś Chińczycy posługują się kalendarzem słoneczno – księżycowym. Co to za kalendarz? Długość roku określana jest w nim według Słońca, a miesiące dzielą się zgodnie z cyklem księżycowym. Dlatego właśnie Chiński Nowy Rok jest świętem ruchomym. Pierwszy możliwy termin obchodów Nowego Roku to 21 stycznia, a ostatni to 20 lutego.

Chiński Nowy Rok 2021 – Rok Bawołu

W kulturze chińskiej każdy rok ma swoje określenie w postaci innego zwierzęcia.

Święto Wiosny przypada w tym roku 12 lutego i rozpoczyna Rok Bawołu.

Bawół jest drugim z dwunastu chińskich znaków zodiaku. Legenda głosi, że bawół dotarł do cesarza jako drugi, zaraz po szczurze.

2021 jest Rokiem Bawoła, czyli osób urodzonych w latach: 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009. Rok Bawołu to czas, kiedy ciężka i systematyczna praca ma być wynagradzana. Bawół symbolizuje siłę, obowiązkowość i osiąganie sukcesu poprzez ciężką pracę. Bawół symbolizuje także pewność siebie, dyscyplinę oraz determinację.

Jak czytamy na portalu chinskiraport.pl, w kulturze chińskiej bawół jest symbolem zarówno ciężkiej oraz sumiennej pracy, jak i uległości. Zwierzęta te od tysiącleci znajdowały zastosowanie w pracy na polu, ciągnąc narzędzia rolnicze oraz pojazdy. Jednoznacznie kojarzą się z pracowitością i siłą, które są jednak ujarzmione. Bawoły charakteryzuje również determinacją w dążeniu do celu. Szczęśliwe liczby znaku bawołu to 1 oraz 4. Jeśli chodzi o kolory to sprzyjające są: biel, zieleń i żółć.

Tradycje noworoczne w Chinach

Chińczycy Nowy Rok obchodzą hucznie i z przytupem. Puszczają fajerwerki, petardy oraz biorą udział w paradach podczas których można podziwiać Tańce Lwa i Smoka. Oczywiście wszystko jest w kolorze czerwonym! Dlaczego akurat czerwonym? Bo według Chińczyków ten kolor przynosi szczęście i pomyślność. Dlatego też Chińczycy wnętrza domów przyozdabiają dekoracjami o tej barwie.

Chiński Horoskop na Nowy Rok Bawoła

Horoskop chiński 2021 zachęca do niezłomnej siły, wytrwałości oraz ciężkiej pracy.

Z jednej strony prognozuje niezłomną moc walki, by sprostać codziennym wyzwaniom, ale też i obiecuje sukces. Można go osiągnąć przez determinację i nie poddawanie się.

W tym roku zatem do wszystkich swoich zadań powinniśmy podejść w sposób szczególny.

Czego zatem powinniśmy nauczyć się od Chińczyków w 2021 roku?

– naszym ulubionym kolorem powinien stać się kolor czerwony – kolor szczęścia,

– skoro czerwony ma stać się naszym ulubionym kolorem, to od Chińczyków powinniśmy nauczyć się miłości. Czerwony to przecież symboliczny kolor miłości – do innych, ale i do siebie samego,

– w Nowym 2021 Roku powinniśmy nauczyć się wytrwałej pracy, dążenia do celu, nie poddawania się, cierpliwości i determinacji.

 

Redakcja Zegarki i Moda

zdjęcia: pixabay.com