Frida Kahlo to jedna z najbardziej barwnych postaci w historii malarstwa. Jej sztuka, „ja” i sposób bycia wychodziły poza wszelkie ramy i standardy. Twórczość Fridy była zaskakująca i poruszała bardzo ważne tematy, choćby ludzkiego ciała, śmierci czy tożsamości. Jej prawdziwe imię to Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón. Urodziła się w 6 lipca 1907 w Meksyku, a jej wizerunek stał się sztuką samą w sobie. Jak łatwo więc policzyć, dzisiaj, 6 lipca, przypada jej 115. rocznica urodzin.

Poznajmy zatem życie i twórczość tej słynnej, meksykańskiej artystki – malarki! 

Frida Kahlo – życiorys i obrazy słynnej, meksykańskiej artystki

Niezwykły warsztat Fridy Kahlo narodził się z przypadku (a może właśnie nie?).

W 1925 roku meksykańska malarka miała wypadek autobusowy w wyniku którego została ciężko ranna. Czas powrotu do codzienności wymagał przejścia wielu operacji medycznych; szacuje się, że było ich około 30. Podczas powolnego powrotu do zdrowia Kahlo nauczyła się malować i całkowicie pochłonęło ją czytanie oraz podziwianie twórczości wielkich mistrzów malarstwa i sztuki.

Jedno z pierwszych dzieł Fridy pt. „Autoportret w aksamitnej sukience” (1926) ujawnia zainteresowanie malarki surrealizmem oraz manierystycznym malarzem Il Bronzino. W 1983 roku Frida Kahlo zadebiutowała na wystawie jako samouk – jej dzieła pokazane zostały w Galerii Julien Levy w Nowym Jorku, wystawa ta okazała się wielkim sukcesem.

Następny był Paryż, wtedy również Luwr nabył jeden z obrazów Fridy, dzięki temu Frida Kahlo stała się pierwszą meksykańską artystką XX wieku, której dzieło stało się częścią kolekcji muzealnej.

Aktualnie kojarzymy jej twórczość z niezwykłym kolorem, pozornym prymitywnym rysem postaci, zaskakującą tematyką i nawiązaniem do kultury meksykańskiej. Do jednych z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Fridy zalicza się dzieła takiej jak: „Frida i Diego Rivera”, „Dwie Fridy”, a także „Szpital Henry’ego Forda”.

Miłość, która zmieniła wszystko

Frida znana była również z burzliwej relacji z Diego Riverą – muralistą, malarzem.

Związek Fridy i Diego był pełen zdrad, romansów, mimo to spędzili ze sobą sporą część życia. Ich związek pełen był przeplatającego się cierpienia, miłości i alkoholu. Mimo wielu trudności w życiu Fridy nigdy nie zabrakło w nim niezwykłej wrażliwości do sztuki.

Małżeństwo oraz liczne podróże do Stanów Zjednoczonych zmieniły Fridę Kahlo i jej styl malowania – nie tylko ten osobisty, ale również warsztat malarski. Do tej pory Kahlo nosiła męskie ubrania. Jednak po ślubie Frida zaczęła pokazywać się w tradycyjnym stroju meksykańskim, którego nazwa brzmiała Tehuana. Strój ten nawiązywał do meksykańskiej sztuki ludowej – stąd liczne kwieciste zdobienia, marszczenia i żywe kolory.

Po ślubie Frida również prezentowała na sobie szal, który był oznaką zamążpójścia, można więc rzec, że pełniło to rolę obrączki.

Narodziny wielkiego stylu

Niezwykły styl Fridy był wyrazem jej tożsamości i związku z tradycją meksykańską i indyjską – którą wyrażała zarówno w sztuce, jak i w ubiorze. Cechą regionu Tehuantepec było połączenie dwóch pozornie niemożliwych do złączenia wartości – matriarchatu oraz mocy kobiet.

To niezwykłe zestawienie wspaniale wpisywało się w to, co Frida chciała sobą reprezentować – tradycyjną prekolumbijską kulturę i nowoczesność, która mocno dotyczyła tematyki emancypacji kobiet. Potwierdzeniem niezwykłego dualizmu jest autoportret „Diego w moich myślach”, w którym to Frida łączy wiarę katolicką z prekolumbijskim dziedzictwem, a także wyobrażenie Matki Boskiej i Słońca.

Frida Kahlo – ikona feminizmu

Uważa się, że Frida miała niezwykłą słabość do kwiatów. Stroje artystki uzupełniane były również niezwykłymi akcesoriami w postaci opasek czy wyrazistej biżuterii. Odważny styl Fridy manifestował się też na twarzy.

Na twarzy miała lekki wąsik, a brwi były grube, czarne i połączone ze sobą. Przypuszcza się, że ta ekspresja nawiązywała do zainteresowania Fridy Kahlo męskim stylem oraz była swoistym wyrazem poglądów artystki.

Właśnie ten niestandardowy wygląd sprawił, że okrzyknięto ją ikoną feminizmu, a wszystkie oczekiwania dotyczące kobiecego wyglądu, jej kompletnie nie dotyczyły. Miała w sobie dużą odwagę i niekonwencjonalność, której ujście zauważalne było na wielu płaszczyznach życia, w tym ubioru, a także sztuki.

Artystyczne życie Fridy, choć interesujące, było również przepełnione cierpieniem, które można zauważyć wpatrując się w jej dzieła. Frida często w swoich pracach nawiązywała do macierzyństwa, którego bardzo pragnęła. Jednak los nie obdarował jej tym, czego chciała.

Życie Fridy Kahlo zakończyło się 13 lipca 1954 roku. Oficjalnie przyczyną był zator płucny, jednak przypuszcza się, że było to samobójstwo o czym świadczą dwuznaczne zapiski w pamiętniku Fridy.

Julia Jarosz

Zdjęcia: źródło: Fot. Getty Images/BEW Photo, image credit: Nickolas Muray / Victoria and Albert Museum – BBC, Museo de Arte Moderno, Mexico City/ smarthistory.org, fot. Toni Frissell / Wikimedia.org, Frida Kahlo, fot. Gisèle Freund/ Niezła sztuka, Frida, fot. Nickolas Muray, Nickolas Muray Photo Archives.