Czy można pogodzić modę i ekologię? Oczywiście, że tak! Świadczą o tym drewniane zegarki. Każdy ich element jest wytwarzany ręcznie, dzięki czemu całość jest niepowtarzalna i pasująca do wielu różnych stylizacji. Do tego drewno jest tworzywem naturalnym, nie szkodzi więc środowisku.
Ekologia zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę w naszym życiu.
Na szeroką skalę toczą się obrady i rozmowy mające na celu wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Pierwsza w pełni globalna umowa między państwami ma zapaść na odbywającej się w Katowicach w dn. 2-14 grudnia 2018 r. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu COP24. Biorą w niej udział delegaci z 200 państw, a także reprezentanci nauki, biznesu, organizacji pozarządowych i ekologicznych. Czy taka umowa zostanie opracowana i podpisana, okaże się już wkrótce.
Moda i ekologia
Niezależnie od tego, dbanie o środowisko naturalne staje się coraz bardziej powszechne. Coraz więcej osób zwraca szczególną uwagę na właściwą segregację odpadów i/lub oszczędza wodę. Pojawia się także coraz więcej żywności wytwarzanej w zgodzie z naturą. Nic więc dziwnego, że ekologia odważnym krokiem wkroczyła także w świat mody. Idealnym potwierdzeniem tej tezy są… drewniane zegarki.
Źródło: https://thegadgetflow.com/portfolio/carpenter-collection-wooden-watch-119/
Krótka historia drewnianych zegarków z carem Aleksandrem II w tle
Pierwszy drewniany zegarek kieszonkowy stworzyli artyści – rzemieślnicy z rosyjskiej rodziny Bronnikov już w 1837 roku. Ich mini-arcydzieła w całości wykonane były z drewna, a z każdym rokiem i z każdym modelem coraz bardziej wyrafinowane. Nad jedną kopertą potrafili pracować cały miesiąc! Zgodnie z legendą, jeden z ich zegarków miał upatrzyć sobie następca tronu, późniejszy car Aleksander II. Rosyjscy zegarmistrzowie stworzyli ok. 500 takich małych dzieł sztuki. Do dziś przetrwała jedynie połowa, każdy z nich jest niezwykle cenny.
Źródło: https://www.trendhunter.com/trends/highquality-watch
Źródło: https://www.timbers.co/Caribou-maple-wooden-watch
Zegarki zwracane naturze
Dlaczego drewniane zegarki są tak interesujące? W czym tkwi ich urok? Dlaczego są tak chętnie wybierane?
Po pierwsze, i najważniejsze – indywidualność. Zazwyczaj nie spotyka się dwóch takich samych egzemplarzy, bo nie ma dwóch takich samych kawałków drewna. Każdy czasomierz to inny zegarek.
Po drugie – to gwarancja wyróżnienia z tłumu, ciekawy dodatek do garderoby i gratka dla fanów rękodzieła. Jeśli ktoś chce wyróżnić się z tłumu niepowtarzalnym dodatkiem, to z pewnością to osiągnie.
Źródło: www.woodlans.pl
I po trzecie wreszcie – takie zegarki powstają z ekologicznego materiału, ulegają całkowitemu rozkładowi. Chronią w ten sposób środowisko, co w kontekście zachodzących zmian klimatycznych, dla wielu ma duże znaczenie. Warto dodać, że drewno na czasomierze pochodzi z drzew i tak przeznaczonych do wycinki, więc przy ich produkcji zużywa się niewielkie ilości materiału.
Polski boom na drewno
Jak to już zostało wyżej wspomniane, pierwszy zegarek z drewna powstał ponad 180 lat temu. Mimo to, prawdziwy boom na drewniane czasomierze przyszedł dopiero kilka lat temu. Co ciekawe – w Polsce.
Marka Woodlans
W Polsce istnieje konkurencja zegarków powstających na masową skalę. Jest nią marka Woodlans pochodząca z pracowni Michała Napierały. Każdy egzemplarz jest wytwarzany ręcznie z dębu i oznaczony osobnym, indywidualnym numerem, dlatego nie ma dwóch takich samych zegarków. Każdy z nich będzie wyjątkowy i niepowtarzalny. Zegarki Woodlans składane są w standardach zegarmistrzowskich. Napierała wypracował sobie przez 7 lat działalności aż 52 procedury. Odsyłamy do lektury o drewnianych zegarkach marki Woodlans: „Jeśli lans, to tylko Woodlans”.
Marka Plantwear
Plantwear to inny polski producent zegarków, pierścionków i okularów z drewna. Firma pochodzi z Radzynia Podlaskiego na Lubelszczyźnie, ma również dwa butiki w Krakowie.
Właściciele firmy – Ewelina Bury i Wiktor Pyrzyk zapewniają, że ich produkty pochodzą z drzew przeznaczonych do wycinki oraz upraw kontrolowanych przez Radę ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej (FSC), w których pozyskuje się tylko tyle drewna, ile zdąży odrosnąć. marka Plantwear oddaje drzewa z nawiązką. We współpracy z Fundacją The Nature Conservacy, w lesie tropikalnym w Brazylii sadzi miesięcznie ok. 50 drzew! Do tej pory to już ponad 1500 sztuk!
Źródło: https://www.kupujepolskieprodukty.pl/2016/10/polscy-producenci-zegarkow.html
Źródło: www.plantwear.pl
W ofercie Plantwear znaleźć można zegarki damskie i męskie z bransoletami wykonanymi z drewna, a także ze skóry cielęcej oraz nylonowe. Zegarki wyposażone są w kwarcowe mechanizmy marki Citizen. Firma umożliwia personalizację wybranego modelu m.in. poprzez umieszczenie graweru czy kombinacji tarcz oraz kopert zegarkowych.
Twój wybór ma znaczenie!
Wiele z naszych środowiskowych decyzji ma wpływ na klimat. Może więc i Ty wniesiesz choć trochę natury i ekologii do świata mody? Drewniane zegarki są nie tylko unikalne, lecz także trwałe, wyróżniają się wyjątkowym charakterem i ciekawym, niebanalnym designem. A to wszystko w zgodzie ze światowymi standardami ochrony środowiska! Redakcja portalu „Zegarki i Moda” poleca: wszyscy ci którym bliskie jest życie eko, niech zastanowią się na wyborem drewnianego zegarka.
Agata
Redakcja Zegarki i Moda
Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony: Źródło: https://thegadgetflow.com/portfolio/carpenter-collection-wooden-watch-119/