W niniejszym opracowaniu przedstawiamy dwa nowe modele zegarków marki Maserati.

Firma ta nie tylko budzi ogromne emocje fanów samochodów, ale cieszy się także sporym zainteresowaniem w branży zegarkowej. Z tego powodu dla wielu osób Maserati choćby na ręce jest często miłą namiastką obcowania z blichtrem włoskiej „stajni” z trójzębem w logo. Dzieje się tak również dlatego, że zegarki Maserati są pod względem ceny stosunkowo dobrze dostępne.

Maserati Traguardo

Model Traguardo to czasomierz o awangardowym wyglądzie.

Połączenie czerni z kolorem złotym zawsze robi dobre wrażenie i eksponuje detale. Wykonany w czarnym kolorze korpus koperty o średnicy 45 milimetrów i czarna bransoleta stanowią niejako tło dla wyrazistej lunety koperty, która jest złocona. Nie tylko w tym modelu jest ona niejako elementem nakierowującym wzrok na tarczę.

Także przyciski do obsługi stopera są złocone. W tym kolorze są również wybrane detale na tarczy – słynny trójząb i nazwa marki oraz obwódki nietypowo umieszczonych małych liczników wskazań czasu. Są nimi mała tarcza sekundnika oraz wskazanie czasu w trybie 24. godzinnym. Obydwa te wskaźniki umieszczono w dolnej części tarczy, po prawej i lewej stronie w stosunku do licznika minut stopera.

W efekcie takiego zabiegu projektantów i konstruktorów, otrzymujemy ciekawy układ trzech tarcz umieszczonych w rzędzie i ułożonych pomiędzy godzinami 4 a 8. Takie ustawienie mini tarcz jednoznacznie kojarzy się z układem „zegarów” w samochodowym kokpicie.

Maserati Traguardo posiada charakterystyczny dla tej włoskiej marki, przyciągający wzrok wygląd. Jest także czytelny, a sportowa stylistyka okraszona wyrazistymi detalami jest skierowana do młodych, aktywnych osób, lubiących się wyróżniać.

Marka Maserati zastosowała w nim kwarcowy mechanizm Miyota JS50, co biorąc pod uwagę doświadczenie i renomę japońskiego producenta, daje gwarancję długiego użytkowania zegarka.

Maserati Attrazione

Drugi zegarek – model Attrazione ma także sportowy styl, ale jego wygląd jest bardziej stonowany. Podobnie jak w Traguardo także tu połączono dominującą czerń i detale w złotym kolorze, ale w subtelniejszy sposób.

Elementy złocone są łagodnym podkreśleniem sportowej elegancji, a nie zabiegiem stylistycznym, który ma szybko zwracać uwagę na zegarek. Przyciski oraz nazwa wraz z logo podkreślają w dyskretny sposób sportowy styl. Wyraźnie mniejsza niż w pierwszym opisywanym modelu koperta – o średnicy 42 milimetrów jest także delikatniejsza. Układ małych tarcz na cyferblacie jest klasyczny dla stopera, a wąska luneta i delikatne, fazowane uszy czynią ten model dyskretniejszy niż poprzednio opisany.

Tym samym, w moim odczuciu, Attrazione jest  bardziej uniwersalny.

Tarcza na godzinie 12 odlicza dziesiąte części sekundy stopera, ta na 6. to mały sekundnik, a na 9. odmierza minuty stopera.

Jest jeszcze element, którym różnią się obydwa zegarki. Model Attrazione ma szkło szafirowe, a na jego tarczy widnieje oznaczenie Swiss Made. Etykieta Swiss Made zobowiązuje, dlatego wyrób ten posiada szwajcarskie serce zegarka, czyli mechanizm kwarcowy firmy Ronda. Nowoczesny mechanizm oferuje funkcje wskazania czasu bieżącego, stoper i datownik.

Co ważne czas pracy na jednej baterii wynosi aż 54 miesiące, czyli 4,5 roku. Jest to wynik zdecydowanie lepszy, niż dla obecnych na rynku tradycyjnych zegarków kwarcowych.

Cena katalogowa modelu Traguardo to 1 350 zł, a Attrazione – 2 450 zł.

Adrian Szewczyk

zdjęcie samochodu Maserati: źródło: www.facebook.com/Maserati