Sezon urlopowy rozpoczęty. Coraz częściej jako kierunek wakacyjnych wypraw wybieramy miejsca z wysokim potencjałem rozrywek wodnych, w tym z nurkowaniem. Jeżeli planujemy korzystanie z tego typu atrakcji, a jednocześnie chcielibyśmy mieć nasz czas pod kontrolą to znana i ceniona marka Citizen wychodzi naprzeciw potrzeb prezentując jeden z najnowszych modeli z kolekcji Promaster Diver.

Gotowy na wodne wyzwania

W ramach kolekcji Promaster marka Citizen oferuje czasomierze przeznaczone dla osób ceniących sobie niezawodność oraz szukających zegarków, które przeznaczone są do konkretnych warunków (dla nurków, lotników czy wspinaczy).

Zegarek Citizen Promaster Diver o referencji BN0168-06L, który jest bohaterem dzisiejszego artykułu pochodzi właśnie z serii przeznaczonej dla nurków. Zresztą patrząc na niego od razu widzimy jakiego to typu zegarek.

Na wstępie warto obejrzeć to krótkie video:

Duża koperta i wygodna do operowania koronka 

Jak na profesjonalnego divera przystało, Citizen BN0168-06L jest dość duży.

Koperta ma średnicę 44 mm i jest wykonana ze szczotkowanej stali szlachetnej. Mimo sporych rozmiarów, zegarek będzie się dobrze prezentował nie tylko na szerokich nadgarstkach. Zastosowane uszy są dość krótkie i mocno skierowane w dół, dzięki czemu zegarek powinien się wygodnie układać na ręce.

Zakręcana koronka została umieszczona na godz. 4.00, co jest dość częste w przypadku zegarków do nurkowania. Dzięki takiemu układowi koronka nie wbija się w nadgarstek. Sama koronka prezentuje się na wygodną w użytkowaniu, dzięki swoim rozmiarom oraz dużym żłobienia. Dodatkowo jest osłonięta z dwóch stron, co zwiększa bezpieczeństwo przed niechcianym jej wysunięciem.

Standardowo, jak na nurka przystało, Citizen Promaster Diver został wyposażony w jednokierunkowy obrotowy pierścień z podziałką minutową. Wkładka lunety jest niebiesko – czerwona (potoczna nazwa to „pepsi”). Na czerwono oznaczone są 20 pierwszych minut podziałki. Dodatkowo, klasyczny trójkąt oznaczający 0 (lub 60) jest oznaczony masą luminescencyjną, dzięki czemu nie ma problemu z czytelnością podziałki nawet w ciemności. Sam pierścień jest żłobiony na krawędziach w charakterystyczny dla marki Citizen sposób. Jednocześnie lekko schodzi w dół w stronę krawędzi koperty, dzięki czemu mamy wrażenie, że luneta wraz z kopertą tworzą jedną bryłę.

Zegarek Citizen został zaprojektowany na niebieskim, poliuretanowym pasku, który idealnie sprawdza się w wodnych warunkach.

Nie straszne mu nawet największe ciemności

Tarczę chroni mineralne szkło. Wokół niej został zamontowany chaperring w niebieskim kolorze z podziałką minutową, dzięki czemu mamy ułatwione odczytywanie godziny. Sama tarcza jest gładka, również w niebieskim kolorze. Zastosowano tutaj klasyczne, duże nakładane indeksy wypełnione sporą ilością masy luminescencyjnej.

W zegarku Promaster Diver zastosowano typowe dla divera masywne wskazówki, również wypełnione lumą. Połączenie wszystkich elementów które widać w ciemności sprawia, że zegarek jest czytelny nawet w największych głębinach. Dla wyróżnienia wskazówka minutowa jest w kolorze czerwonym. W przeciwieństwie do wskazówek godzinowej i sekundowej które są białe.

Na godz. 12.00 została nadrukowana nazwa marki Citizen natomiast na godz. 6.00 umieszczono oznaczenia Eco-Drive oraz Diver’s 200 m. Na godz. 4.00 umieszczono okienko ze wskazaniem dnia miesiąca.

Brak wymiany baterii + brak nakręcania = Eco Drive

Marka Citizen jest znana z mechanizmów Eco Drive. Jak żaden inny zegarkowy producent na świecie, to właśnie ta japońska marka bardzo mocno rozwija technologię mechanizmów zasilanych energią słoneczną.

W modelu Citizen Promaster Diver BN0168-06L został zastosowany mechanizm kwarcowy solarny o oznaczeniu E168.

Dzięki zastosowaniu mechanizmu solarnego zegarek staje się praktycznie bezobsługowy. Nie musimy myśleć ani o potencjalnej wymianie baterii ani o potrzebie nakręcania sprężyny napędowej. To rozwiązanie idealne dla osób ceniących sobie wygodę. Dodatkowo, zastosowany mechanizm nie czerpie energii jedynie ze światła słonecznego. Nowoczesny panel fotowoltaiczny w nim zastosowany pozwala na ładowanie akumulatora przy pomocy jakiegokolwiek źródła światła. Zegarek wystarczy jedynie raz na jakiś wystawić go na działanie światła. To wszystko. 

Citizen Promaster Diver BN0168-06L – dostępność i cena

Szukając zegarka na wakacje z którym bez obaw możemy praktykować niemal wszystkie sporty i aktywności wodne, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na opisywany model. Jest to idealny letni zegarek. Citizen Promaster Diver BN0168-06L został wyceniony na kwotę 350 USD (ok. 1500 PLN), co za pełnoprawny zegarek dla nurków jest ceną bardzo atrakcyjną.

Citizen Promaster Diver dostępny jest w oficjalnej dystrybucji marki Citizen w specjalnym, dedykowanym opakowaniu. 

Citizen Promaster Diver BN0168-06L – specyfikacja techniczna:

Marka: Citizen
Płeć: męski
Styl: diver
Mechanizm: Eco Drive (kwarcowy zasilany światłem)
Materiał koperty: stal szlachetna
Średnica koperty: 44 mm
Kolor tarczy: niebieski
Dodatkowe funkcje: datownik
Szkło: mineralne
Pasek: poliuretanowy
Wodoszczelność: 200 m

Mateusz Pycia

Szukasz divera na lato? Ten artykuł z pewnością Cię zainteresuje. Czytaj dalej: Zegarki na lato 2021: top 5 rasowych, męskich diverów