Wydawać by się mogło, że wskazanie czasu przy pomocy wskazówek nie ma już nic ciekawego do zaoferowania w zegarkowym świecie. Oczywiście są zegarki które odchodzą od tradycyjnego wskazania czasu, ale jak sprawić żeby właśnie użycie wskazówki niosło ze sobą coś nowego? Odpowiedź na to pytanie daje nam szwajcarska marka Christian Moriggi Creations ze swoim jakże nietypowym podejściem do tego tematu.

Christian Moriggi

Założycielem marki Christian Moriggi Creations jest Christian Moriggi – architekt, projektant mebli oraz zegarków. W czasie studiów zrodziła się w nim pasja do tych czasomierzy. Wpłynęło to na późniejszy profil marki, którą stworzył po zakończeniu edukacji.

Klasyka, ale czy na pewno?

W życiu często można spotkać się z sytuacjami, że nie widzimy niczego niezwykłego w niektórych rzeczach dopóki nie przyjrzymy się im z bliska. Można powiedzieć, że tak też jest w przypadku zegarka Christian Moriggi Creation. Patrząc na niego i nie zwracając uwagi na tarczę dostrzeżemy klasyczny kształt koperty wykonanej ze stali szlachetnej. Jej średnica wynosi 44 mm, czyli nie należy do najmniejszych, ale w tym projekcie wszystko ma swój powód.

Wodoszczelność zegarka została określona na poziomie 100 m.

Wracając do samej koperty. Została ozdobiona dwoma rodzajami szlifu co daje nam podział na sekcje koperty. Jest to ciekawy i prosty sposób na urozmaicenie klasycznej koperty, która dzięki temu nabiera głębi. Polerowaniu zostały poddane luneta oraz boki koperty oraz uszu, które od góry zostały poddane szczotkowaniu. Prosta koronka została zamontowana klasycznie na godz. 3:00, chociaż w przypadku tego zegarka trudno mówić o umiejscowieniu różnych rzeczy względem godziny.

Wewnątrz zegarka został zamontowany szwajcarski mechanizm kwarcowy Ronda 517.

Tarcza chroniona jest przez szkło mineralne.

Pozory mogą mylić

Mimo, że koperta zegarka Christian Moriggi Creations może sprawiać wrażenie nader klasycznej, tak po spojrzeniu na tarczę wrażenie to bezpowrotnie znika. Spowodowane jest to właśnie niezwykłym sposobem wskazania czasu.

Mamy tutaj do czynienia ze wskazaniem za pomocą jednej wskazówki. Wydaje się, że nie jest to nic niezwykłego. Przecież obecnie coraz więcej marek decyduje się na umieszczenie w swoim portfolio tego typu czasomierzy.

Tym, co wyróżnia zegarek marki Christian Moriggi Creations jest fakt, że ta wskazówka nie jest ruchoma.

Jest umiejscowiona w sposób w który zaczyna się ona w centralnej części tarczy, ale zamiast klasycznie zostać zakończona grotem, rozszerza się i łączy z pierścieniem otaczającym tarczę. Na klasycznej tarczy wskazówka pokazywałaby godzinę 1:30.

Sama wskazówka ma dość prostą formę prostokąta, który jak na standardy zegarków jedno wskazówkowych jest dość szeroka. Ma to rzecz jasna duży wpływ na dokładność odczytów, ale jak wspomniałem wcześniej – wszystko ma swoją przyczynę.

Dodatkową ciekawostką jest to, że zamawiając zegarek możemy wybrać jeden z pięciu kolorów wskazówki: czerwony, niebieski, zielony, czarny lub biały.

Główną atrakcją zegarka Christian Morigga Creations jest tarcza. Można śmiało powiedzieć, że projektant doszedł do wniosku, że ciekawie było by zamienić wskazówkę i tarczę funkcjami. I szczerze mówiąc wyszło to naprawdę interesująco.

Tarcza sama w sobie wygląda na dość klasyczną. Czarne, drukowane indeksy. Cyfry 12, 9, 6, 3 są znacznie większe od pozostałych. Dodatkowo mamy nadrukowane indeksy w formie kresek, które odpowiednio oznaczają: największe to godziny, pośrednie to połówki godzin, a najmniejsze wskazują kwadranse. Jak można zauważyć nie ma tu skali odpowiadającej za pojedyncze minuty co łączy się z przyczyną zastosowania szerszej wskazówki.

Środek tarczy przecinają dwie krzyżujące się, nadrukowane linie. Łączą one odpowiednio indeksy godziny 12:00 z 6:00 oraz godzinę 6:00 z 3:00. Pod godziną 12:00 zostało umieszczono logo oraz nazwa marki.

Dodatkową ozdobą tarczy jest okrężny szlif, którym jest pokryta i który sprawia, że załamujące się na niej światło stwarza piękne refleksy.

Zmianą w stosunku do klasyki jest też sposób umieszczenia indeksów. Mianowicie są one rozmieszczone w sposób odwrotny od ruchów wskazówek zegara. Spowodowane jest to faktem, że tarcza porusza się zgodnie z ruchem wskazówek i żeby zegarek mógł wskazywać prawidłowy czas niezbędne było zastosowanie takiego rozwiązania.

Nie zawsze co do minuty

Wspomniane wcześniej rozwiązania konstrukcyjne jak nader szeroka wskazówka oraz brak dokładnej skali minutowej sprawiają, że zegarek Christian Morigge Creations nie ułatwia dokładnego odczytywania czasu.

Można by pomyśleć, że jest to wręcz błąd konstrukcyjny, ale nic bardziej mylnego.

Christian Morigge projektując ten zegarek chciał udowodnić, że w czasach w których większość z nas żyje w biegu, licząc każdą minutę można do tego podejść bardziej „z luzem”. Nie musimy być niewolnikami czasu i możemy dużo spokojniej podchodzić do wielu kwestii. Zatrzymać się na ten kwadrans i zrelaksować się.

Dla każdego coś dobrego

Zegarek marki Christian Morigga Creatios daje nam możliwość pewnej personalizacji.

W pierwszej kolejności jest to wcześniej wspomniany wybór koloru wskazówki.

Drugą opcją personalizacji, która niejako łączy się z pierwszą jest wybór paska. Standardowo jest to czarny pasek wykonany ze skóry z przeszyciami w kolorze odpowiadającym wybranej wskazówce lub możemy wybrać aby pasek był w całości w kolorze wskazówki, a jak wiadomo, niby tylko pasek, ale może znacząco zmienić charakter noszonego zegarka.

Christian Morigga Creations – dostępność i cena

Zegarek Christian Morigga Creations jest możliwy do zamówienia przez stronę internetową producenta.

Jego cena to 870 EUR, czyli ok. 4000 PLN.

Może się to wydawać dość dużo, ale z drugiej strony jak często można spotkać zegarek z tak ciekawym wskazaniem godziny, a który znacząco nie przekracza tej kwoty.

Mateusz Pycia