Firma CCC zakupiła drukarkę 3D w celu wdrożenia nowatorskich rozwiązań z zakresu wzornictwa i designu. Przy użyciu tego urządzenia projektowane będą prototypy modeli obuwia i torebek, a także wzory podeszw butów, jak i inne elementy dekoracyjne.

CCC S.A. jest jedną z największych detalicznych spółek obuwniczych w Europie Środkowej i jednym z największych producentów obuwia w Europie. Poza Polską, firma obecna jest w 30 krajach. W 22 krajach sprzedaż prowadzona jest w ponad 1000 sklepów stacjonarnych, a w 17 poprzez sprzedaż internetową.

Grupa CCC posiada łącznie 70 platform online w całej Europie (m.in. eobuwie.pl, ccc.eu, MODIVO, DeeZee, Gino Rossi), sprzedaje ponad 52 mln par butów rocznie i zatrudnia blisko 16 tys. pracowników.

Tak wyglądać będą buty przyszłości

Zakup zaawansowanej drukarki 3D stwarza nowe technologiczne możliwości, które pomogą zwiększyć efektywność firmy i wdrażać nowatorskie pomysły.

Dzięki drukarce 3D będziemy mogli przetestować jeszcze więcej kreatywnych rozwiązań. Skrócimy czas procesu otrzymania prototypu, który teraz od momentu konceptu i szkicu, do momentu uzyskania w pełni funkcjonalnego modelu przestrzennego, będziemy w stanie realizować we własnym zakresie. Technologia druku 3D otwiera nam drzwi do dopracowania jakości wzoru produktu w jeszcze większym niż dotąd stopniu – powiedział Piotr Kita, creative design team leader w grupie CCC.

Drukarka 3D pozwoli projektantom na efektywną pracę – umożliwi sukcesywne nanoszenie zmian na opracowany prototyp celem jego doskonalenia aż do osiągnięcia zadowalającego rezultatu. Stworzy to możliwość szybkiego przetestowania i zweryfikowania innowacyjnych rozwiązań na etapie prototypu powstałego z gotowego wydruku modelu 3D.

Zakupione przez CCC urządzenie to drukarka 3D marki Stratasys Objet 260, działająca w technologii PolyJet. To jedna z najbardziej zaawansowanych i multimateriałowych technologii trójwymiarowego wydruku, w której używane są fotopolimerowe żywice utwardzane światłem UV. Metoda ta umożliwia równoczesną produkcję przedmiotów z wielu materiałów, dzięki czemu podczas jednego procesu mogą powstawać obiekty złożone z elementów o odmiennych właściwościach.

Zakupiona drukarka stworzy też możliwość uzyskania bardzo skomplikowanych geometrii, których nie udałoby się zrealizować tradycyjnymi metodami, a wdrożenie innych rozwiązań byłoby dużo bardziej kosztowne i czasochłonne.

Urządzenie pozwala na wydruk przedmiotów o wielkości 25,5 x 25×5 x 20 cm. Do jego obsługi można użyć aż 17 materiałów o różnych mechanicznych właściwościach (m.in. tworzywa sztywne i wytrzymałe, elastyczne imitujące gumę, odporne na wysokie temperatury czy przezroczyste).

Oprócz zastosowania w dziedzinie projektowania poszczególnych prototypów i modeli, drukarka będzie wykorzystywana również w projektach działu marketingu i visual merchandising. Będzie ona pomocna przy opracowaniu funkcjonalnych i konstrukcyjnych prototypów wystroju salonów, w tym aranżacji wnętrz.

Co sądzicie o takich butach przyszłości? Zachęcamy do wypowiedzi w komentarzu.

Agata Gortat – Wojakowska

*Źródła zdjęć: fashionbiznes.pl, wirtualnemedia.pl, mat. pras. marki CCC.

Baner