Włosko-szwajcarska manufaktura Bulgari zaprezentowała kolejny model z linii Octo Finissiomo. To Bulgari Octo Finissimo Ultra – najcieńszy zegarek mechaniczny świata! Padł nowy rekord zegarmistrzostwa! 

Bulgari to włosko-szwajcarska manufaktura działająca w sektorze produktów luksusowych produkująca m.in. zegarki, biżuterię i perfumy.

Kolekcja zegarków Bulgari Octo Finissimo już od dnia premiery w 2012 roku wpisała się na karty historii światowego zegarmistrzostwa. Bulgari po raz ósmy ustanawia nowy rekord w opracowaniu najcieńszego zegarka świata. Warto przypomnieć, że 7 poprzednich, światowych rekordów, były rzecz jasna zegarkami z najcieńszymi wersjami poszczególnych komplikacji, od chronografu, przez tourbillon po wieczny kalendarz. 

2 mm – tyle dokładnie miał Piaget Altiplano Ultimate Concept, do tej pory absolutnie najcieńszy mechaniczny zegarek świata.

Bulgari Octo Finissimo Ultra mierzy zaledwie 1,8 mm grubości. Odpowiada tym samym parametrom karty kredytowej! Rekord padł zaledwie o 0,2 mm. Choć wydaje się to niewiele, dla zegarmistrzostwa to krok milowy. 

Nowy model Bulgari to coś znacznie więcej niż tytuł najcieńszego zegarka mechanicznego. Symbolizuje on sposób myślenia, zdolność do innowacji i przekraczania barier.

Spójrzmy na krótką prezentację kunsztu zegarmistrzostwa Bulgari:

Bulgari Octo Finissimo Ultra – najcieńszy zegarek mechaniczny świata 

W tym roku przypadła 10. rocznica kolekcji. Projektanci chcieli więc przygotować coś naprawdę spektakularnego. Udało im się to. 

Marka Bulgari przez ostatnie lata pracowała nad stworzeniem ultracienkiego zegarka.

Owocem ich pracy jest model Bulgari Octo Finissimo Ultra ze 170-elementowym ręcznie nakręcanym mechanizmem zamkniętym w 40-milimetrowej kopercie z tytanu. Zamiast klasycznej koronki do regulacji czasu, wyposażony został w dwa pokrętła. Jedno służy do nakręcania, a drugie do ustawiania czasu. Godziny, minuty i sekundy wyświetlane są w trzech małych subtarczach. Godziny ulokowano na tarczy na wysokości godz. 2, minuty na tarczy na godz. 5, sekundy na obrotowym dysku z boku tarczy minutowej. 

Cały projekt Octo Finissimo Ultra to nowoczesna interpretacja tradycyjnego zegarmistrzostwa. Innowacyjnym elementem jest pokaźnych rozmiarów bęben sprężyny gwarantujący 50 h rezerwy chodu. Od góry zdobi go unikalny kod QR umożliwiający dostęp do ekskluzywnego NFT (non-fungible-token). Pod kodem kryje się również technologia blockchain.

Fabrizio Buonamassa Stigliani, dyrektor wykonawczy ds. tworzenia produktów w Bulgari powiedział jakie było największe wyzwanie związane z ustanowionym rekordem: „Musieliśmy złamać zasady nie tylko w zakresie projektowania mechanizmów, lecz także koperty, bransolety i zapięcia”.

Przeprojektowano też odpowiednio ogniwa bransolety oraz zapięcie. Od teraz są dwa razy cieńsze niż w standardowymi Finissimo. Połączenie tytanu z wytrzymałym węglikiem wolframu pozwoliło na utrzymanie tradycyjnego rozmiaru koperty i uzyskanie ultracienkiej granicy grubości.

Rekordowe dzieło zegarmistrzów – ile kosztuje Bulgari Octo Finissimo Ultra?

Bulgari Octo Finissimo Ultra to zegarek limitowany tylko do 10 sztuk! Każdy zegarek w cenie 400 tys. EUR, czyli bagatela (!) 1 882 000 PLN. Fakt, że ma to być to ostatnia odsłona serii Octo Finissimo World Record czyni ten zegarek nie lada gratką dla kolekcjonerów.

Agnieszka Zawadzka

Ten artykuł również może Cię zainteresować. Czytaj dalej: Kolekcja Serpenti marki Bvlgari: włoski rodowód i wyszukany smak