Każda pora roku jest piękna i może poszczycić się własną, niepowtarzalną paletą barw. Jednak wiosna ma to do siebie, że tych kolorów jest całe mnóstwo: zieleń trawy i liści na drzewach, soczyste, żółte słońce, niebieskie chmury, białe pąki na krzewach… Najbardziej jednak nie możemy się doczekać momentu, kiedy łąki i ogrody przystroją się kolorowymi, pachnącymi kwiatami. I właśnie o nich będzie dzisiaj mowa.

Wiosenny bukiet był właściwie od zawsze źródłem inspiracji dla pracowni artystycznych.

W dzisiejszym wpisie szczególną uwagą chciałabym otoczyć formy biżuteryjne z kwiatami zatopionymi w żywicy lub zamkniętymi w szklanej oprawie. Niezwykle efektowne są również propozycje zrealizowane z wielobarwnych materiałów oraz te bardziej ekstrawaganckie, znaczniejsze w rozmiarze i twórczym rozmachu. Dla każdego znajdzie się coś miłego.

Zapraszam na podróż po magicznym świecie kwiatów!

Kolczyki z kwiatami od byDziubeka

Zaczynamy nasz przegląd od marki ByDziubeka. Pierwszą propozycją są mosiężne kolczyki w kolorze białym, pozłacane oraz inkrustowane masą perłową i kryształkami. Swoją formą nawiązują do kwiatów drzew owocowych. W ramach tej kolekcji możemy znaleźć różnej wielkości i długości kolczyki, naszyjniki oraz bransoletki.

Moją uwagę przykuły także interesujące kolczyki przypominające cyklamen perski w ciemnoróżowym odcieniu. Wykonane są delikatnego sztucznego jedwabiu i dzięki tej lekkości do złudzenia przypominają prawdziwą roślinę. Absolutny hit!

Jako ostatnie z tego wachlarza zaintrygowały mnie kolczyki oparte o koncept koła. Klasyczne, okraszone dodatkiem jedwabnych płatków i drobnych, mieniących się szklanych koralików. Efektowny dodatek do letniej sukienki.

Wiosenna łąka zaklęta w żywicy

Nieco więcej uwagi chciałabym poświęcić pewnej formie biżuteryjnej, która kojarzona jest głównie z pracowniami rękodzieła.

Są to chyba najbardziej wiosenne z możliwych wyrobów jubilerskich – prawdziwe kwiaty, misternie zachowane w transparentnej żywicy. Celebrują one ulotne piękno łąki, trwale uwieczniając je w niewielkich rozmiarów formie. Minimalistyczne, proste w swym zamyśle i niezwykle wymowne. Eksponują doskonałość pojedynczego pąka, drobnego bukietu czy nawet… wydawałoby się zwykłego dmuchawca. Sama już oprawa poszczególnego modelu zależy od projektantki, ale najczęściej spotykamy ramy z czystego srebra bądź cyny.

Pierwsza propozycja pochodzi z wytwórni artystycznej o nazwie Caldesia. Chyba nie ma bardziej namacalnej zapowiedzi najpiękniejszej pory roku nad pachnące, błękitne niezapominajki. Co więcej sam wybór tego kwiatu, może również być swoistym przesłaniem. Oczekujący rozstania zakochani, obdarowywali się małymi niebieskimi bukiecikami, żeby nie zapomnieć o łączącym ich uczuciu.

Do wyboru kolejnego projektu zainspirował mnie widok tańczących na wietrze dmuchawców. Jest to jedno z najczęstszych wiosennych wspomnień z dzieciństwa. Przywodzi na myśl beztroskę i wspaniałą zabawę w bliskim kontakcie z naturą. Piękno i ulotność zaklęte w małych formach biżuteryjnych. Aż chce się zanucić „Dmuchawce, latawce, wiatr…”

Biżuteryjne kwiaty z manufaktury Uroczysko

Kilka interesujących fasonów znalazłam także na stronie manufaktury Uroczysko. W ostatnich latach w naszych ogrodach oraz parkach widać powrót do naturalnych korzeni. Znów zachwyciliśmy się pięknem łąki kwiatowej, intensywnymi barwami pąków i płatków, skąpanymi w soczystej zieleni. Dobra wiadomość jest taka, że teraz możemy mieć fragment tej łąki zawsze przy sobie. Płaskie, przezroczyste zawieszki wypełnione kwieciem, wspaniale skomponują się z lekkimi stylizacjami.

Kwiaty z pracowni rękodzieła artystycznego Czarowanie

Natomiast w pracowni rękodzieła artystycznego o wdzięcznej nazwie Czarowanie możemy odnaleźć nieco inne spojrzenie na suszone kwiaty i żywicę. Jeszcze subtelniejsze i delikatniejsze. Punktem centralnym poszczególnych form jest pojedynczy kwiat lub płatek zanurzony w żywicy, bez specjalnej oprawy.

Niezwykle ciekawie prezentuje się bransoletka z hortensją. W podobnym tonie utrzymane są kolczyki z zapięciem typu bigiel. Spodobał mi się również naszyjnik z płatkiem róży, który został wykonany w bardzo podobny sposób.

Doskonały pomysł dla niepoprawnych romantyczek, uwielbiających kobiece akcesoria.

Kwiaty w szklanej oprawie od Joanny Jagody

Piękno zaklęte w żywicy to jednak nie wszystko. Warto rozejrzeć się także za innymi formami biżuteryjnymi.

Joanna Jagoda proponuje ręcznie wykonane i bardzo oryginalne wyroby jubilerskie. Mają one w sobie coś z uroku dawnej biżuterii, z prawdziwymi roślinami zamkniętymi w szkle. Charakteru całości dodaje ekologiczna cyna stylizowana na ciemne srebro, zastosowana w ramach i łańcuszkach wybranych modeli. Takie piękne okazy widywałam w szkatułkach swojej babci.

Coś dla odważnych miłośniczek wiosny

Wielbicielki bardziej ekstrawaganckich kompozycji skuszą się na błyskotki z serii „Tajemniczy Ogród” od marki Lewanowicz. Wielobarwne muszle, ułożone trójwymiarowo na kształt pokaźnej wielkości kwiatu japońskiej jabłoni, zachwycą prawdziwe koneserki. Całości spektakularnego efektu dopełniają perły i kryształki. Obok takiego naszyjnika trudno przejść obojętnie… Na pewno będzie stanowił kluczowy element wiosennej stylizacji.

Druga kolekcja o wdzięcznej nazwie „Dzieci Kwiaty” Jest zdecydowanie bardziej stonowana. Z niej wybrałam długie wiszące kolczyki w odcieniu żółtego złota z elementami kryształku górskiego i jasnych pereł. Do złudzenia przypominają świeżo zerwaną gałązkę z kwiatem czereśni.

Na samo zakończenie florystycznego przeglądu, chciałaby zostawić taką oto propozycję znalezioną w butiku Kate&Kate – pochodzące prosto z Sycylii mosiężne kolczyki od Nico Design o wdzięcznej nazwie „Emocje Fridy”. Południowe słońce, nasycone kolory i obfitość materiałowych kwiatów sprawią, że lato przyjdzie szybciej niż myślisz. Prawdziwy, gęsty zagajnik skryty w kolczykach w kształcie koła.

Piękno wiosennych kwiatów niejedno ma imię. Może być ono subtelne i efemeryczne niczym majowa łąka – ze specjalną dedykacją dla romantyczek. Może również być bardziej jaskrawe i ekstrawaganckie dla pełnych energii i przebojowych pań.

A które formy biżuteryjne Ty wybierasz?

Karolina Kamińska – Lipińska

Spodobała Ci się biżuteria z motywem kwiatów? Czytaj dalej: Biżuteria z owadami. Detal „must have” na wiosnę!