Atlantic to jedna z tych marek, o której śmiało można powiedzieć, że są to zegarki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Atlantic od wielu lat kojarzy się z tradycją, jakością i ponadczasowością. Były to jedne z nielicznych szwajcarskich czasomierzy dostępnych w Polsce przed 1989 rokiem, w komunistycznej Polsce, dlatego wśród wielu osób wzbudza tak duży sentyment.

W męskim wydaniu tym zegarkom o wiele bliżej jest do eleganckich garniturów skrojonych na miarę niż do jeansów. Wielu miłośników zegarków posiada choć jeden model z kultowej już kolekcji „Worldmaster”, to pewnego rodzaju „must have”.

Aktualnie firma na nowo podbija polski rynek, dynamicznie poszerzając ofertę i wierne grono klientów. Pomaga w tym nie kto inny jak Krzysztof Hołowczyc – ikona męskiego stylu, elegancji i motoryzacji. Ambasadorem marki jest już od 2007 roku, co warto podkreślić. W czasach kiedy gwiazdy wiążą się z markami na czas jednej kampanii, długofalowa współpraca jest czymś iście wyjątkowym.

W ofercie Atlantica co prawda dominują eleganckie modele, ale ostatnimi czasy nie brakuje także tych modeli typowo sportowych, bądź balansujących na granicy sportu i elegancji.

Najnowsza kolekcja zegarków męskich Atlantic Speedway Royal Day – Date stworzona została z inspiracji żużlem, potocznie nazywanym także czarnym sportem. Co ciekawe, określenie „czarny sport” wywodzi się z czasów, kiedy to na torach stosowano jedynie czarne nawierzchnie żużlowe, obecnie wyparte przez inne specjalne mieszanki. Na świecie sport znany jest pod nazwą speedway.

Pierwsza kolekcja Atlantic Speedway Royal pojawiła się już w 1957 roku, więc jest to śmiały powrót do sprawdzonych modeli. Trend specjalnie nie dziwi, obecnie wielu producentów czerpie nowe inspiracje ze starych, archiwalnych modeli.

Duch nowych modeli sięga już ponad 60 lat wstecz. Co się zmieniło? A jakie elementy pozostały bez zmian? Poszukajmy.

Do wyboru jest kilka wersji modelu Speedway Royal Day-Date.

Sercem wszystkich współczesnych zegarków jest mechanizm kwarcowy zasilany baterią, sprawdzonej szwajcarskiej firmy Ronda. Bateria powinna wystarczyć na zasilanie mechanizmu do 45 miesięcy.

Średnica koperty to 42 mm, a jej budulcem jest stal szlachetna. Trzeba przyznać, że to rozmiar „skrojony na miarę” odpowiadający wielu mężczyznom. Zegarek jest również dość płaski, grubość to niespełna 10 mm.

Na godzinie 3 zlokalizowano koronkę z tradycyjnym logiem firmy Atlantic w kształcie cyrkla.

Tarcza w nowych modelach zaskakuje o tyle, że bardziej przywołuje zegarki typu pilot. Zaskoczenie jest tym większe, że patrząc na nią bliżej można się pogubić. Nie ma tradycyjnych indeksów, ani liczb arabskich czy rzymskich. Jest za to skala minutowa, jedynie 6 i 12 pionowo oznaczono cyframi arabskimi. Pod godziną 12 umieszczono historyczne logo marki.

Na godzinie 3 zaprojektowano podwójny datownik ze wskazaniem dnia tygodnia i dnia miesiąca.

Tarcze przed zarysowaniami chroni szkło szafirowe, dzięki któremu będziemy mogli cieszyć się nieskazitelnym zegarkiem przez długi czas użytkowania.

Ciekawy jest także dekiel zegarka w którego centrum znajdują się wygrawerowane dwie flagi wyścigowe w szachownicę oznaczające koniec wyścigu.

Zegarki dostępne są na paskach wykonanych ze skóry w kolorze czarnym lub brązowym z przeszyciami lub też na czarnym tekstylnym pasku w stylu NATO. Mężczyźni mogą więc dowolnie wybrać – czy chcą mieć zegarek o bardziej sportowym czy eleganckim stylu.

Wodoszczelność klasy 50 m jest bezpieczna dla podstawowych czynności z wodą np. kąpiel czy prysznic, ale nie do nurkowania.

Cena katalogowa Atlantic Speedway Royal Day-Date to 1 150 złotych.

Atlantic Speedway Royal Day-Date specyfikacja techniczna:

Marka: Atlantic
Płeć: męski
Styl: klasyczny
Odczyt: analogowy
Mechanizm: kwarcowy
Koperta: stal szlachetna
Pasek: ze skóry naturalnej lub NATO
Kolor paska: brązowy lub czarny
Kolor koperty: srebrny
Szerokość koperty: 42 mm
Grubość koperty: 9,5 mm
Kolor tarczy: kremowy, granatowy, czarny
Datownik: Tak
Szkło: Szafirowe
Wodoszczelność: 50M
Okres gwarancji: 2 lata

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz inne informacje dotyczące marki Atlantic znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki – Atlantic.

Agata Molka
Redakcja Zegarki i Moda